Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dziewczyna i kosmonauta - zakończenie: co się wydarzyło, wyjaśnienie

Kluczowe wydarzenia i relacje między bohaterami.

„Dziewczyna i kosmonauta” to polski serial dostępny w platformie Netflix. Fabuła skupia się na dwóch wątkach: tajemnicy misji Nikodema Borowskiego i organizacji SkyCom oraz życiu Marty Rybickiej. W tym miejscu opisujemy najważniejsze elementy historii oraz zakończenie pierwszego sezonu.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.


Na tej stronie:


Co się wydarzyło w serialu Dziewczyna i kosmonauta

Serial rozpoczyna się od sceny wybudzenia się kosmonauty w kapsule kosmicznej i pojawieniu się jej na radarach w organizacji SkyCom, która odpowiedzialna była za misję. Orbiter zostaje ściągnięty do bazy i rozpoczynają się badania Nikodema Borowskiego - tytułowego kosmonauty - który, jak się okazuje, przeżył 30 lat w przestrzeni kosmicznej.

Głównym problemem staje się fakt, że Niko nie postarzał się przez ten czas. Rosjanie chcą wykorzystać go jako królika doświadczalnego, w szczególności Nadia - szefowa działu badań i rozwoju - która liczy, że może być kluczem do wyleczenia jej choroby.

Niko żyje - informacja ta trafia do mediów, jednak Rosjanie przetrzymują go w śpiączce w swojej placówce

Z drugiej strony widzimy obraz Bogdana Rosy i Marty Rybickiej - pary z trzydziestoletnim doświadczeniem, którzy jednak nie są szczęśliwym małżeństwem.

Pojawienie się informacji o Nikodemie przywraca dawne wspomnienia i generuje nowe konflikty: Bogdan był jego przyjacielem, który zataił przed Martą informacje o szczegółach misji, zaś dla Marty jej obecny mąż jest tylko „zastępstwem” za rzekomo zmarłego Niko.

Trójka bohaterów przyjaźniła się od młodości, jednak mężczyźni konkurowali o względy Marty

Pierwszy sezon szczegółowo omawia tło wydarzeń, przeplatając sceny z roku 2052 - w którym to rozgrywa się główna akcja filmu - z retrospekcjami z roku 2020, gdzie miały początek przygotowania do misji kosmicznej oraz miłosne zapędy obu bohaterów wobec Marty.


Dlaczego to Nikodem poleciał w kosmos

Tak Nikodem, jak i Bogdan, byli członkami tej samej jednostki wojskowej, gdzie pilotowali myśliwce F-16. Ponadto należeli do elity oddziału. Byli więc właściwymi kandydatami na kosmonautów.

W testach radzili sobie niemal identycznie i oboje chcieli wziąć udział w misji. Na ostateczną decyzję o tym, by to Niko poleciał w kosmos miała bezpośredni wpływ rezygnacja Bogdana. Liczył on, że Marta wybierze jego, gdy porzuci dla niej największe marzenie. Jako, że misja miała trwać jedynie dobę, zapewne spodziewał się, że coś może pójść nie tak.

Bogdan świadomie ustępuje Nikodemowi, choć ma takie same kwalifikacje by polecieć na orbitę, wierząc, że z tego powodu Marta wybierze jego

Ponadto, SkyCom znając ryzyko misji wolał wykorzystać osobę spoza Rosji. W ten sposób zwiększali szanse na zachowanie tajemnicy oraz zabezpieczali swój wizerunek w kraju na wypadek niepowodzenia, a szczególnie śmierci kosmonauty.


Czego chcą Rosjanie i SkyCom

Nikodem finalnie wybudza się ze śpiączki, gdy przebywa w SkyComie. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego wizyta Marty zorganizowana przez zespół badawczy.

Rosjanka Nadia Dawidowa pomaga mu się ukryć w pokoju, by mieć pierwszeństwo badań - oraz być może z sentymentu, gdyż poznała go jako mała dziewczynka. Jej celem są komórki macierzyste, które według jej dziadka, mogą pomóc jej pokonać stwardnienie rozsiane. W międzyczasie prowadzi indywidualne śledztwo, by zebrać jak najwięcej tajemnic organizacji oraz notatek dziadka.

Nadia jako jedyna pomaga Nikodemowi, lecz ma w tym też swój prywatny interes

SkyCom uważa, żeciało kosmonauty może kryć więcej tajemnic i chcą go pozostawić w placówce na dłużej. Ponadto zarzekają się, że według umowy, mają do tego pełne prawo. Nikodem ucieka z placówki podszywając się pod jednego z żołnierzy.

W jednej ze scen dowiemy się, że sprawę wtajemniczone zostają również służby - FSB - po przekazaniu im tajnych danych przez JJ-a.


Ucieczka Nikodema - ostatnie sceny

Finalnie Nikodemowi udaje się wrócić do Polski i spotkać z Martą, ale i z Bogdanem. Rodzi to konflikt, który zakończony zostaje ucieczką na motocyklu Marty i Niko na Hel.

Hel zostaje wybrany jako cel ucieczki bohaterów, jako strefa poza zasięgiem sieci i miejsce schronienie dla wielu podejrzanych osób

Rosjanie próbują porwać bohatera, lecz ratują go polscy wojskowi w reakcji na nielegalne działania SkyComu. Na miejsce przybywa również Bogdan. Ostatnia scena ukazuje Martę na molo. Wszystko wskazuje na to, że planuje uciec od dotychczasowego życia wraz z Nikodemem.

Rozmyślania Marty wskazują na to, że zamierza rozpocząć nowe życie z Nikodemem

W kontynuacji serialu możemy spodziewać się współpracy Marty i Niko w walce przeciwko SkyCom, ale może i przed innymi podmiotami. Bogdan ze względu na problemy z sercem raczej nie stanie się głównym antagonistą. Nie wiemy też, jaką dokładnie rolę odegra Nadia - czy okaże się sojusznikiem, który wbije bohaterowi nóż w plecy? A może będzie chciała odebrać go Marcie? Tego prędko się nie dowiemy, gdyż na razie nie mamy potwierdzenia powstania drugiego sezonu.

Więcej o serialu Dziewczyna i kosmonauta:

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Patrick Homa

Patrick Homa

Guide Writer

Specjalizuje się w poradnikach do gier. Po godzinach spędza czas na górskich spacerach, rowerze lub majsterkując.

Komentarze