Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Disney rezygnuje z metaverse. Zamyka dział i zwalnia pracowników

Początek większej restrukturyzacji.

Walt Disney Corporation zamknęło oddział firmy, odpowiedzialny za inwestycje związane z przestrzenią metaverse. Prawie wszyscy z 50 pracowników jednostki zostali zwolnieni. Ma to być początek większej restrukturyzacji w strukturach spółki, zakładającej redukcję w sumie około 7 tys. stanowisk.

O sprawie informuje dziennik Wall Street Journal, powołując się na relacje osób powiązanych ze sprawą. „Dział opowiadania historii i doświadczeń odbiorców nowej generacji” był niewielką jednostką, założoną na początku zeszłego roku. Ówczesny prezes Disneya - Bob Chapek - widział w nowej technologii metaverse duży potencjał, nazywając go wówczas „całkowicie nowym sposobem doświadczania historii i angażowania się w nie”.

Obecny szef firmy, Robert Inger, jeszcze w listopadzie zeszłego roku pozytywnie wyrażał się o wizji poprzednika. Pierwotne plany zakładały wykorzystanie nowych technologii w branżach gier wideo, parkach rozrywki oraz innych atrakcjach dla fanów Disneya. Ostatecznie, żadnego z tych planów nie udało się zrealizować i wygląda na to, że przynajmniej w najbliższym czasie nie będzie ku temu okazji.

W październiku zeszłego roku ówczesny prezes Bob Chapek wyjaśnił, jak firma zamierza wykorzystać metaverse (film w języku angielskim)

W firmie pozostanie kierownik zlikwidowanego działu Mike White, ale jego 49 podwładnych otrzyma wypowiedzenia. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy kierownictwo korporacji planuje redukcję kolejnych 7 tys. etatów w różnych działach przedsiębiorstwa. White zaangażowany był w zeszłym roku także w opracowywanie nowego programu lojalnościowego Disneya, przypominającego nieco subskrypcję Amazon Prime - być może teraz zostanie oddelegowany, aby w pełni zająć się tym projektem.

Na temat samej inicjatywny nie wiadomo jeszcze zbyt wiele, ale nieoficjalnie ma umożliwiać abonentom korzystanie z wielu rodzajów przywilejów i zniżek, do wyboru spośród szerokiej oferty medialnego giganta. Potencjalnie może się na niego składać m.in. wliczony w cenę dostęp do serwisu Disney+, a także vouchery zniżkowe przy odwiedzinach w parkach rozrywki Disneyland i zniżki na oficjalne gadżety w sklepie korporacji.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze