Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Destiny 2 - premiera i najważniejsze informacje (PC, PS4, Xbox One)

Co warto wiedzieć.

Destiny 2 zadebiutowało na konsolach. Trzy lata po premierze oryginału fani otrzymują kolejną dawkę strzelania do kosmitów i angażującego kolekcjonowania elementów ekwipunku.

Gameplay w kontynuacji opiera się na podobnych założeniach, co w przypadku pierwszej części, a deweloperzy postawili na ewolucję formuły rozgrywki, wprowadzając szereg zmian i ulepszeń.

Tak jak w pierwszym Destiny, w sequelu możemy grać w pojedynkę, spotykając czasem innych graczy. Oczywiście jeżeli chcemy, współpracujemy ze znajomymi. Nie zabrakło opcji rywalizacji w trybach PvP. Nowością w Destiny 2 jest pełny polski dubbing.

  • Premiera: 6 września 2017 na PS4 i Xbox One, 24 października na PC
  • Wersja językowa: polska
  • Producent: Bungie
  • Wydawca: Activision

Data premiery i dostępne edycje

Destiny 2 debiutowało 6 września. Gra jest dostępna na PlayStation 4 i Xbox One. Nieco później - 24 października - tytuł zostanie wprowadzony także na PC. To o tyle ważne, że pierwsza część nie była dostępna na komputerach. Twórcy nie przygotowują wersji na PS3 i X360.

Według doniesień serwisu Kotaku, gra miała ukazać się wcześniej - w 2016 roku. Plany prac nad drugą częścią strzelanki okazały się jednak dosyć chaotyczne, głównie przez to, że wydawca nie mógł zdecydować się, jak rozwiązać kwestię wspierania i przyszłości oryginału. Ubiegłoroczne rozszerzenie Rise of Iron powstało rzekomo jako „zastępstwo” dla pełnoprawnego sequela.

Nad ambitną kontynuacją pracuje większość deweloperów ze studia Bungie, co oznacza w sumie ponad 750 osób. Prace wspomaga nie tylko Vicarious Visions, ale także ekipa High Moon Studios (odpowiedzialnych choćby za Transformers: Wojna o Cybertron).

Przygotowano kilka różnych edycji Destiny 2.

  • Edycja standardowa. Wydanie podstawowe. To jedyna obecna dostępnie w przedsprzedaży pudełkowa wersja w Polsce. Cena: ok. 250 zł na konsolach. Cena wersji PC: od 190 zł.
  • Edycja z karnetem. Poza grą otrzymujemy dostęp do dwóch dużych dodatków publikowanych po premierze. Cena: 420 zł na konsolach. Cena wersji PC: 380 zł.
  • Edycja Digital Deluxe. Oprócz gry zawiera pakiet dwóch przyszłych dodatków i Legendarny miecz, Legendarną emotę gracza oraz Emblemat Cabal Empire. Cena: 459 zł w PS Store i Xbox Store. Cena wersji PC: 425 zł.
  • Edycja limitowana. Oprócz pakietu dodatków i wyjątkowych przedmiotów cyfrowych otrzymujemy też steelbooka oraz pudełko kolekcjonerskie z motywem Kombinatu zawierające książeczkę o Kombinacie i figurki.
  • Edycja kolekcjonerska. Poza grą, pakietem dodatków i zawartością edycji limitowanej zawiera także torbę Destiny 2 i pokrowiec na laptopa, ładowarkę USB na baterie słoneczne z wbudowaną latarką, linkę paracord i koc termiczny.

Fabuła i świat gry

Akcja Destiny 2 jest osadzona po wydarzeniach z pierwszej części, choć nie jest bezpośrednią kontynuacją głównego wątku - tak więc znajomość Destiny nie jest wcale wymagana, by cieszyć się nową historią i przygodą.

Opowieść związana jest z atakiem sił Kombinatu (w oryginale: Cabal) pod przywództwem niejakiego Ghaula na ostatni bastion ludzkości, czyli ostatnie miasto na Ziemi i znajdującą się w nim Wieżę - siedzibę Strażników (bohaterów gry). Kombinat to frakcja kosmicznych wojowników, których w Destiny spotykaliśmy głównie na Marsie.

Gracze ani razu nie zetknęli się jednak z głównymi armiami Kombinatu - Czerwonym Legionem. Ich przywódca postanowił przejąć kontrolę nad tajemniczym Wędrowcem, źródłem Mocy Strażników. Kombinat to rasa inspirowana starożytnymi Rzymianami, a więc ekspansja terytorialna i militarne nastawienie to podstawa ich funkcjonowania. Rasa ta ma więc po prostu zapędy, by unicestwić wszystkich, którzy stoją na drodze do podboju kolejnych terytoriów.

Podczas głównego wątku fabularnego gracze - jako Strażnicy, czyli obrońcy Ziemi - zajmą się więc na początku zmaganiami podczas pierwszej inwazji, a później wyruszą w podróż, by zyskać doświadczenie, wyposażenie i sojuszników do ostatecznej walki z Kombinatem. Fabuła będzie rozszerzana w kolejnych dodatkach.

Gracze odwiedzają w Destiny 2 kilka lokacji - to Ziemia, księżyce Tytan oraz Io, a także Nassus, czyli tajemniczy świat rasy Vex.

W każdej lokacji znajduje się kilka stref lądowania. Jednym z ujawnionych obszarów Ziemi jest Europejska Martwa Strefa, czyli lokacja, która pierwotnie - według nieoficjalnych doniesień - miała znaleźć się w pierwszym Destiny.

Odwiedzamy między innymi tereny europejskie

Klasy, rozgrywka

Rozgrywka w Destiny 2 to rozwinięcie pomysłów i rozwiązań z oryginału. To nadal strzelanka, w której duże znaczenie ma kolekcjonowanie nowych elementów wyposażenia - pancerza oraz różnych broni.

Na początku gry wybieramy klasę naszego Strażnika. Powracają trzy podstawowe profesje z poprzedniej odsłony. Wytrzymały i stanowiący filar każdego zespołu Tytan, bardziej zwinny i sprytny Hunter (Łowca) oraz odpowiednik maga bojowego w świecie Destiny, czyli Warlock (Czarownik). Deweloperzy postanowili nie wprowadzać nowej klasy, ale rozwiną te znane z pierwszej gry.

Klasy otrzymują nowe zdolności i specjalizacje - Warlock z talentami kategorii Dawnblade będzie mógł aktywować ognisty miecz, z którym wzbije się w powietrze, by atakować wrogów, a Titan w specjalizacji Sentinel chwyci na parę chwil potężną tarczę i niczym Kapitan Ameryka będzie mógł uderzać nią i rzucać w przeciwników. Wszystkie klasy będą mogły też używać jednej umiejętności więcej.

Dodatkowa zdolność Warlocka pozwala mu aktywować na ziemi okrąg leczący lub wzmacniający sojuszników, Tytan ustawi energetyczną barierę ochronną, a Hunter może wykonywać szybkie uniki, by przeładować broń lub wzmocnić obrażenia w zwarciu.

Broń podzielono tym razem na kategorie Kinetic, Energy i Power. Pierwsza to broń tradycyjna z amunicją kinetyczną, druga to nieco mocniejsze rodzaje broni z amunicją energetyczną, a kategoria Power to najlepsze narzędzia destrukcji - granatniki, wyrzutnie rakiet czy karabiny snajperskie.

Nie zdecydowano się na wprowadzenie nowej klasy postaci

Nadal mamy jednak do czynienia z grą sieciową, przypominającą pod pewnymi względami MMO. W świecie spotykamy innych użytkowników, ale misje wykonujemy głównie w pojedynkę lub z dwójką lub trójką znajomych. Lokacje będą większe, spotkamy w nich bohaterów niezależnych, którzy wskażą nam nowe misje i przygody. Eksploracja w Destiny 2 jest bardziej rozbudowana.

Nie zabraknie oczywiście aktywności grupowych, projektowanych z myślą o kilku graczach. Będą to specjalne misje typu Strike, jak w pierwszym Destiny, gdzie zajmiemy się zmaganiami z trudniejszymi wrogami, by na końcu zmierzyć się z potężnym bossem. Powrócą też rajdy, czyli dłuższe i większe obszary z wyzwaniami dla kilku Strażników. System klanów i wyszukiwania towarzyszy pozwoli uczestniczyć w takich zadaniach także użytkownikom grającym na ogół w pojedynkę.

Do tego także starcia PvP - rywalizacja między graczami. Tryb ten został nieco zmodyfikowany, ponieważ niezależnie od rodzaju meczu, w starciach wezmą udział dwie czteroosobowe drużyny. Rozgrywka będzie bardziej czytelna, a na górze ekranu pojawią się informacje na temat profesji i specjalizacji uczestników gry.

Siły Kombinatu reprezentują między innymi wojownicy, których widzieliśmy w pierwszej części, ale ich szeregi zasilalją nowe rodzaje przeciwników z tej frakcji. Spotkać możemy także przedstawicieli innych ras, choćby Weksów, którym będziemy musieli stawić czoła podczas wykonywania misji.

Komentarze