Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dead Island 2 - walka: atak i obrona

Wszystko o systemie walki.

Dead Island 2 to gra skupiona na walce z hordami zombie. Nic więc dziwnego, że system walki jest całkiem rozwinięty i warto go dobrze poznać, zanim wyruszysz do boju. Ta strona jest przewodnikiem, dzięki któremu nic ci nie umknie.


Na tej stronie:


Szybkie i silne ataki oraz energia

Oto podstawowe sposoby ataku w Dead Island 2:

 • Aby zadać szybki cios, naciśnij R2/RT na padzie lub lewy przycisk na myszy
 • Aby zadać silny cios, przytrzymaj R2/RT na padzie lub lewy przycisk na myszy

Im dłużej przytrzymasz przycisk, tym mocniejszy będzie silny atak - ale też większy koszt w pasku energii. Pasek energii (1) jest widoczny w dolnej cześci ekranu kiedy wykonasz jakąś czynność zużywającą energię.

 • Szybkie ataki, skok, zwykłe kopnięcie ani nawet sprint nie zużywają energii
 • Energię zużywają silne ataki, oraz ataki specjalne, np. kopniak dwiema nogami z wyskoku czy uderzenie pięściami w ziemię
 • Energia odnawia się po chwili spędzonej bez wykonywania czynności ją zużywających. Energię mogą też odnawiać różne karty umiejętności

Jedną z podstawowych metod ataku - ale i obrony - jest kopniak, którego wykonujemy poprzez kliknięcie prawym drążkiem na padzie lub wciśnięcie przycisku bocznego / E na myszy.

Kopniak nie zadaje obrażeń, ale wytrąca wszystkie zwykłe zombie z rytmu, nawet przerywając im atak i dając ci szansę na wykonanie ciosu. Przeplatanie uderzeń bronią z kopniakami sprawia, że zombie nie jest w stanie cię zaatakować.

Kopniak nie działa na wszystkie większe, czyli specjalne zombie.


Obrona i kontrataki

Masz dwie możliwości obrony - unik lub blok. Możesz mieć „wyekwipowaną” tylko z jedną z tych umiejętności jednocześnie. Wszystko przez to, że są to dwie karty przypisane do tego samego miejsca w talii. W skrócie: polecamy unik, ale jeśli chcesz przeczytać więcej, udaj się na naszą stronę o bloku i uniku.

Aby wykonać blok lub unik, naciśnij R1/RB na padzie lub lewy Alt na klawiaturze. Jeśli wykonasz to tuż przed ciosem, który by cię dosięgnął, wytrącisz zombie z równowagi i będziesz mógł wykonać kontratak.

Naciśnij przycisk widoczny na wytrąconym z równowagi zombie (2), by przejść do kontrataku. Twoja postać chwyci przeciwnika i będziesz mógł wykonać jedno lub kilka uderzeń - po prostu naciskaj przycisk ataku, gdy pojawi się komenda na ekranie.

Jeśli chodzi o defensywę, to pamiętaj, żeby nie stać w miejscu. Krąż wokół zombie, zwiększaj i zmniejszaj dystans, bądź trudnym celem.


Rzucanie bronią

Broń biała służy głównie do ataku w zwarciu, ale możesz nią też rzucać. Aby to zrobić:

 • Na padzie: przytrzymaj L2/LT i naciśnij R2/RT
 • Na klawiaturze i myszy: przytrzymaj prawy przycisk myszy i naciśnij lewy przycisk myszy

Oczywiście wyrzuconą broń możesz potem podnieść - trafi do tego samego miejsca w kole wyboru broni, w którym była wcześniej. Rzut bronią zadaje większe obrażenia niż standardowy cios wręcz tą samą bronią. Rzut bronią jest też świetny do wyłączania alarmów.


Bronie miotane

Osobną kategorię stanowią bronie miotane, a więc miny, granaty, bomby, shurikeny i tym podobne. Gdy rzucisz tego typu przedmiot, musi się on ponownie „naładować”, znim będziesz mógł zrobić to ponownie.

Aby rzucić broń miotaną:

 • Naciśnij L1/LB na padzie
 • Naciśnij Q na klawiaturze

Masz pod ręką dwie bronie miotane (3), między którymi możesz się przełączać. Nowe przedmioty miotane zdobywasz w zadaniach, ale przede wszystkim u różnych handlarzy - oczywiście za opłatą.

Aby dowiedzieć się więcej, przejdź na naszą stronę o przedmiotach miotanych.


Broń palna

Przez sporą część gry nie zobaczysz ani jednej broni palnej, ale po misji głównej Uzasadnione zombiobójstwo stanie się ona codziennością - i może wypełnić całkiem sporą część twojego ekwipunku.

Amunicja do broni palnej dość szybko się jednak wyczerpuje, więc warto traktować ją jako uzupełnienie oręża do walki wręcz. Broń palna świetnie sprawdza się w przypadku bossów i zombie specjalnych, od których chcesz utrzymać dystans.

W grze znajdziesz karabiny automatyczne i czterotaktowe, pistolety półautomatyczne i maszynowe, różne rodzaje strzelb, a nawet gwoździarkę. Broń palną obowiązują te same zasady, co białą:

Jedyną różnicą jest to, że broń palna nie ma paska trwałości, a więc nie może się zepsuć. Dowiedz się wszystkiego o tym typie oręża i poznaj sposoby zdobycia kilku modeli na naszej stronie o broni palnej.


Efekty, statusy

W świecie Dead Island 2 występują pewne statusy, które wpływają negatywnie lub pozytywnie albo na ciebie, albo na twoich przeciwników.

Jednym z podstawowych typów efektu jest np. podpalenie lub porażenie. Aby taki efekt wystąpił, zombie musi być wystawione na działanie pewnego czynnika na tyle długo, że zapełni się wzkaźnik statusu (4). Wtedy status zacznie działać, a czas jego trwania wskazuje kurczący się biały pasek wokół ikony (5).

Negatywne efekty są bardzo potężną bronią w walce z zombie. Przykładowo zakwaszenie sprawia, że przeciwnikom dosłownie rozpuszczają się mięśnie, porażenie wyłącza ich na chwilę z walki, przemoczenie czyni ich podatnymi na elektryczność, a podpalenie zadaje obrażenia w czasie.

Efekty można nakładać na dwa główne sposoby:

 • Wykorzystując otoczenie, np. basen, przewód pod napięciem, akumulator, ogień, kanister z benzyną itp.
 • Wykorzystując modyfikacje broni

Oczywiście ty również możesz zostać „ofiarą” efektu, np. poprzez atak zombie czy zwyczajnie... wejście do basenu z kwasem. Warto też pamiętać, że w grze są także pozytywne statusy. Wściekły Łamacz zwiększa swoją skuteczność, a Krzykacz wzmacnia zombie w zasięgu.


Furia

W późniejszej fazie gry odblokujesz też Furię, czyli tryb, w którym stajesz się wściekłą maszyną do zabijania. Furia jest dostępna dopiero gdy zapełnisz pasek Furii (6).

Pasek Furii zapełniasz poprzez picie napojów energetycznych oraz (z domyślnymi kartami umiejętności) poprzez zabijanie zombie i wykonywanie kontrataków.

Furia jest jednak dość złożonym zagadnieniem, bo istnieją inne sposoby na jej uzyskanie, a do tego dochodzą jeszcze ataki specjalne. Wszystkiego dowiesz się na naszej stronie o Furii.

Następnie: Dead Island 2 - broń palna: jak zdobyć

Spis treści: Dead Island 2 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Dead Island 2 - alarm: jak wyłączyć

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze