Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

E3 2023 - wszystkie pokazy gier zamiast targów

Sony, Microsoft, Starfield, Ubisoft, Summer Game Fest i inne.

E3 2023 zostało oficjalnie odwołane i nie odbędzie się w tym roku. Byłyby to pierwsze od czterech lat targi w formie „fizycznej”, jednak z imprezy wycofało się zbyt wielu wydawców, by tak duże przedsięwzięcie miało sens.

Czas letni zawsze jednak upływał fanom elektronicznej rozrywki pod znakiem pokazów gier i nie inaczej jest tym razem. Na tej stronie poznasz rozpiskę wszystkich pokazów gier w 2023 roku.


Na tej stronie:


Letnie pokazy gier 2023 - rozpiska

Zanim przejdziemy do szczegółów, oto skrótowy kalendarz z najważniejszymi eventami. Będziemy go aktualizować w miarę pojawiania się kolejnych informacji.

 • PlayStation Showcase - 24 maja, 22:00
 • Summer Game Fest - 8 czerwca, 21:00
 • Devolver Digital - 9 czerwca, 00:00 (północ z 8 na 9 czerwca)
 • Future Games Show - 10 czerwca, 19:00
 • Xbox Games Showcase i Starfield Direct - 11 czerwca, 19:00
 • PC Gaming Show - 11 czerwca, godzina jeszcze nieznana
 • Ubisoft Forward - 12 czerwca, 19:00
 • Xbox Games Showcase Extended - 13 czerwca, 19:00
 • Gamescom Opening Night Live - 22 sierpnia, godzina jeszcze nieznana

Jeśli chcesz poznać szczegóły najważniejszych pokazów i dowiedzieć się, co możemy zobaczyć na eventach, zajrzyj do kolejnej sekcji, gdzie znajdziesz więcej informacji (i spekulacji).


Najważniejsze pokazy „E3 2023” i jak je oglądać

PlayStation Showcase (zakończone)

PlayStation Showcase trwało ponad godzinę i Sony zaprezentowało sporo gier, choć w większości były to produkcje zewnętrznych wydawców oraz tytuły indie, więc na japońską korporację spadło nieco krytyki ze względu na brak zapowiedzi nowych marek first-party z segmentu AAA.

Nie znaczy to jednak, że zabrakło dużych i oczekiwanych gier. Zobaczyliśmy pierwsze gameplaye ze Spider-Man 2, Alan Wake 2 i - niespodziewanie - Assassin's Creed Mirage. Zapowiedziano też Metal Gear Solid Delta. Na naszej stronie z podsumowaniem PlayStation Showcase 2023 zebraliśmy wszystkie zapowiedzi i gry z pokazu.


Summer Game Fest

 • Kiedy: 8 czerwca, 21:00
 • Jak oglądać: YouTube

Coroczna impreza Geoffa Keighleya powraca raz jeszcze, rozpoczynając serię letnich pokazów. Organizator i prowadzący innych branżowych imprez - jak The Game Awards - obiecuje „spektakularny pokaz, będący przekrojem branży”. Mowa oczywiście o różnych gatunkach gier, różnych wydawcach i wszystkich najważniejszych platformach.

W wydarzeniu weźmie udział ponad 40 partnerów, a wśród nich znajdziemy takich gigantów branży jak Activision, Capcom, CD Projekt Red, Electronic Arts, Epic Games, Netflix, PlayStation, Sega, Square Enix, Steam, Techland, Ubisoft Warner Bros. Games czy Xbox.

Jedno jest pewne - będzie się działo i z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to najmocniejszy event tegorocznego „nie-E3”. CD Projekt potwierdził już obecność dodatku do Cyberpunk 2077 - Phantom Liberty - na tzw. Play Days, czyli towarzyszącym Summer Game Fest wydarzeniu, które pozwala mediom i twórcom treści zagrać w tytuły przywiezione przez wydawców. Trudno jednak oczekiwać, żeby tylko na tym się skończyło - prawdopodobnie otrzymamy też gameplay.

Według organizatorów, zobaczymy „3-4” mocne hity, a po pokazie od razu pojawi się kilka wersji demonstracyjnych, które pozwolą wypróbować wybrane zapowiedziane tytuły w domu.


Future Games Show

 • Kiedy: 10 czerwca, 19:00
 • Jak oglądać: YouTube

Organizatorzy tego wydarzenia zapowiadają „światowe premiery, ekskluzywne trailery i nowych prowadzących”. Brzmi obiecująco, jednak trzeba pamiętać, że Future Games Show jest wydarzeniem nieco mniejszego kalibru, więc warto stonować oczekiwania.


Xbox Games Showcase

Z pokazem Xbox gracze wiążą wielkie nadzieje i oczekiwania. Microsoft ma wiele do udowodnienia po ostatnich wpadkach oraz latach pozostawania w tyle za PlayStation. Xbox Games Showcase to szansa, by przyciągnąć uwagę mocnymi tytułami zmierzającymi na konsole Xbox i PC.

Na pokazy czekają między innymi nowa Forza Motorsport, Avowed, Fable i zjawiskowe Senua's Saga: Hellblade 2. Szansę na „czas antenowy” mają też The Outer Worlds 2, reboot Perfect Dark oraz nowa odsłona Gears, od której słyszy się od dłuższego czasu. Być może rozwiąże się też zagadka tajemniczych „kolekcji gier”, które planuje Microsoft.


Starfield Direct

 • Kiedy: 11 czerwca, zaraz po Xbox Games Showcase
 • Jak oglądać: YouTube, Twitch

Wygląda na to, że będzie to najbardziej wnikliwe spojrzenie na oczekiwaną grę Bethesda Game Studios, która jest pierwszą nową marką tego zespołu od 25 lat. Dokładny czas startu pokazu nie został ogłoszony, ale wiemy, że wydarzenie rozpocznie się zaraz po Xbox Games Showcase.


PC Gaming Show

 • Kiedy: 11 czerwca, po Xbox Games Showcase i Starfield Direct
 • Jak oglądać: YouTube, Twitch

Na wyciszenie po pełnych emocji pokazach, 11 czerwca obejrzymy jeszcze event przeznaczony grom pecetowym. Sean Plott powraca w roli gospodarza. Godzina nie jest jeszcze znana, ale PC Gaming Show odbędzie się po Xbox Games Showcase i Starfield Direct.


Ubisoft Forward

Francuski wydawca i tym razem nie zrezygnował z corocznej szansy na pochwalenie się nadchodzącymi tytułami swoich licznych zespołów z całego świata. Początkowo miało się to stać w ramach E3, ale w marcu firma zrezygnowała z obecności na targach, co z pewnością było jednym z czynników decydujących o anulowaniu imprezy.

Wiemy, że na pokazie Ubisoftu pojawią się aż trzy odsłony Assassin's Creed: Nexus, Jade i Mirage. Do tego Avatar: Frontiers of Pandora, The Crew: Motorfest oraz... gra niespodzianka. Wygląda na to, że Ubisoft szykuje coś specjalnego.

Warto przypomnieć, że Ubisoft pracuje nad grą w świecie Star Wars. Czy to właśnie ta niespodzianka? Stawiamy na to, że nie, ale warto przekonać się na żywo 12 czerwca.


Xbox Games Showcase Extended

Oprócz głównego pokazu oraz eventu Starfield, Micorosft zorganizuje jeszcze Xbox Games Showcase Extended. To seria wywiadów skupionych wokół gier pokazanych na Xbox Games Showcase. Wielkich zapowiedzi raczej zabraknie i należy traktować to jako dopełnienie wiadomości.


Gamescom Opening Night Live

 • Kiedy: 22 sierpnia, godzina jeszcze nieznana
 • Jak oglądać: YouTube

Zanim w niemieckiej Kolonii rozpocznie się sierpniowy Gamescom 2023, targi otworzy kolejne wydarzenie prowadzone przez wspomnianego już Geoffa Keighleya. Nie sposób przewidzieć, co tu zobaczymy, ale raczej warto wziąć udział w wydarzeniu. Będą nowe zapowiedzi i gameplaye z oczekiwanych gier.


Dlaczego E3 2023 zostało odwołane

Jak już wspomnieliśmy, Electronic Entertainment Expo - bo tak brzmi rozwinięta nazwa - nie odbędzie się w 2023 roku. Wiadomość oficjalnie przekazał koncern ReedPop, któremu w ubiegłym roku powierzono zadanie zorganizowania wielkiej imprezy. E3 2023 miało odbyć się w dniach 11-16 czerwca.

To była trudna decyzja, ze względu na cały wysiłek, jaki my i nasi partnerzy włożyliśmy w to, by ta impreza się odbyła. Musieliśmy jednak zrobić to, co dobre dla branży i co dobre dla E3” - powiedział Kyle Marsden-Kish z ReedPop.

Doceniamy i rozumiemy, że zainteresowane firmy nie miałyby gotowych, grywalnych dem, a wyzwania związane z dostępnymi środkami sprawiły, że obecność na E3 tego lata była dla nich przeszkodą nie do pokonania. Dla tych, którzy zobowiązali się do udziału w E3 2023, przykro nam, że nie możemy wystawić showcase'u, na który zasługujecie”.

Tak brzmi oficjalne stanowisko organizatorów, choć bardziej bezpośredni powód padł w emailu rozesłanym do członków ESA (Entertainment Software Association - stowarzyszenia twórców gier), do którego dotarł IGN. W wiadomości napisano, że nie znaleziono „zainteresowania wystarczającego do realizacji wydarzenia w sposób, który pokazałby wielkość, siłę i wpływ naszego przemysłu”.

Mówiąc wprost, mowa o znaczących wydawcach, którzy albo w ogóle nie wyrazili chęci wzięcia udziału w targach, albo ogłosili rezygnację z E3. To właśnie wielcy producenci i ich potencjalne hity zwykle podtrzymywały zainteresowanie przedsięwzięciem.

Jeszcze przed zapowiedzią o odwołaniu tegorocznego E3, sytuacja wokół targów nie nastrajała optymistycznie i wielu graczy domyślało się, jaki los może czekać Electronic Entertainment Expo 2023. Najpierw z udziału zrezygnowali Microsoft i Nintendo, a Sony już od lat omija targi. Potem podziękował Ubisoft, Sega, Devolver Digital, Tencent i inni.

Wydawcy wyraźnie stawiają na własne pokazy, które mogą zorganizować w dogodnym terminie i na swoich warunkach. Takie eventy są też w pełni cyfrowe, co eliminuje konieczność przygotowywania się na „fizyczną” część targów, co często oznacza opracowanie grywalnych dem gier dla uczestników.

Tym samym los E3 stoi pod znakiem zapytania, choć Entertainment Software Association zamierza w dalszym ciągu współpracować z ReedPop nad „przyszłymi imprezami E3”.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze