Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ceny kart graficznych spadają wraz z kursem kryptowalut - wynika z badania

Trend może się utrzymać.

Wraz ze spadkiem kursu najpopularniejszych kryptowalut spadają ceny kart graficznych. Ponieważ wirtualne pieniądze notują najniższe wartości od wielu miesięcy, trend może się utrzymać.

Portal 3DCenter śledził zmiany cen kart graficznych w Niemczech i Austrii w przeciągu ostatniego roku. Po chwilowym wzroście na przełomie października i grudnia 2021, ceny po raz pierwszy od dawna zaczynają spadać.

Według zebranych danych, ceny kart Nvidii obniżyły się z 185 do 177 proc. sugerowanej ceny detalicznej, natomiast w przypadku AMD widzimy spadek z 178 do 167 proc. Prawdopodobnie ma na to wpływ słabnąca popularność kopania kryptowalut w Europie.

Zmiany cen rynkowych GPU w stosunku do sugerowanej ceny producenta (źródło: 3DCenter.org)

Warto dodać, że w zeszłym tygodniu nastąpił znaczny spadek cen kryptowalut. Bitcoin jest obecnie wart 37 tys. dol., czyli niemal połowę najwyższej zanotowanej ceny. Natomiast ethereum w ciągu najbliższych miesięcy ma przejść na nowy standard wydobycia, przez co zwrot inwestycji w GPU do kopania zajmie potencjalnie nie miesiące, a lata.

O autorze

Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Komentarze