Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ceny kart graficznych spadają już od czterech miesięcy

Dobre wieści.

Dane z rynku w USA wskazują, że ceny kart graficznych od kilku miesięcy spadają, czego w dość znaczący sposób. To pozwala sądzić, że kryzys na rynku GPU powoli dobiega końca.

Informacje w zgrabne wykresy zebrał niejaki Ted Cross, czytelnik serwisu TechRadar. Ogólny trend jest z całą pewnością optymistyczny, lecz pewnym problemem może być fakt, że liczby pochodzą z serwisu eBay i niekonieczne przekładają się równie szybko na sklepy typu Amazon czy Best Buy.

Miły widok. Procent przeceny w kolumnie po prawej. Fot. TechRadar.

Użytkownik zaczął zbieranie danych w listopadzie, bazując na produkcjach Nvidii. Jak zauważył, spadki cen dotyczą wszystkich modeli, sięgając wstecz jeszcze do rodziny GTX 1000. Wynoszą od 10 do nawet 34,8 procent.

Największe obniżki widać właśnie w starszych kartach, na czele z GTX 1060 w wariancie 3 GB, taniejącym o niemal 35 proc., ze średniej kwoty zakupu na poziomie 288 dolarów na 188 dol. - w cztery miesiące.

Jeśli mowa o szczególnie pożądanych produktach z serii RTX 3000, najbardziej potaniał najdroższy model, RTX 3090 - o 21 procent. To spadek z ponad 3 tys. na 2,3 tys. dolarów. Nadal całkiem sporo, lecz mowa o sprzęcie z najwyższej półki.

Przykład RTX 3090

Co interesujące, najmniejsza obniżka dotyczy RTX 3060 Ti - „tylko” 10 procent. Pewnym wyjaśnieniem może być fakt, że ta karta sprawdza się bardzo dobrze w wydobywaniu kryptowalut.

Właśnie ten ostatni fakt - spadająca opłacalność wydobywania Ethereum w ostatnim okresie - może być właśnie kluczowym czynnikiem stojącym za całym opisywanym trendem obniżek na eBayu.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze