Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Budżetowy Polaris - AMD zapowiada Radeona RX 480

Wysoka wydajność za 200 dol.

Nvidia za pomocą GTX 1070 i GTX 1080 celuje w rynek kart graficznych z najwyższej półki i wszystko wskazuje na to, że na odpowiedź AMD w tym segmencie będziemy musieli jeszcze poczekać - na targach Computex „czerwoni” ujawnili na razie tylko budżetowe RX 480.

Porównanie od serwisu PC Gamer

Część obserwatorów spodziewała się właśnie takiego ruchu, czyli - jak bywało już w przeszłości - skupienia większych wysiłków na średnim pułapie cenowym.

Wydaje się, że właśnie w tym celu powstało RX 480, wycenione na „199+” dolarów, czyli co najmniej 787 zł, biorąc pod uwagę sam kurs dolara, bez dodatkowych kosztów związanych z premierą w Europie.

Debiut nowej karty zaplanowano na 29 czerwca.

Detale na temat specyfikacji nie są jeszcze kompletne, lecz AMD obiecuje 36 jednostek obliczeniowych (40 w R9 390), 4 lub 8 GB pamięci VRAM, 256-bitową szynę pamięci (512 w R9 390) czy pobór prądu na poziomie 150 W.

W kwestii „czystej” mocy mowa o „więcej niż” 5 teraflopach, co stawia RX 480 właśnie na poziomie R9 390. Na dokładne porównanie wyników obu modeli trzeba będzie jednak poczekać.

W kwestii portów AMD zapewni DisplayPort 1.3 / 1.4 HDR, a także obiecuje gotowość do wydajnej współpracy z urządzeniami rzeczywistości wirtualnej. Do zasilania potrzebna będzie 6-pinowa wtyczka.

Pozostaje mieć nadzieję, że architektura Polaris nie ograniczy się do budżetowych modeli. Targi Computex w Tajpej trwają do 4 czerwca, więc AMD ma jeszcze czas na zapowiedzi.

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze