Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Autor wielkiego wycieku GTA 6 usłyszał 12 zarzutów, ale... nie stawi się przed sądem

Tak orzekli psychiatrzy.

Nastoletni haker, który odpowiada za ogromny wyciek materiałów z wczesnej wersji GTA 6, nie jest podobno w stanie stanąć przed sądem. Nad leakerem ciąży aż 12 zarzutów, związanych nie tylko z Rockstarem.

Mowa o 18-letnim Arionie Kurtaju, członku hakerskiej grupy Lapsus$. Najważniejszym zarzutem postawionym młodzieńcowi przez prokuraturę - przynajmniej z growego punktu widzenia - jest zhakowanie Rockstar Games, a następnie grożenie deweloperom na komunikatorze Slack, że upubliczni kod źródłowy Grand Theft Auto 6. To właśnie po tym ataku w sieci pojawiła się masa materiałów z oczekiwanej gry Rockstara.

Jak dowiadujemy się z relacji Reuters, Kurtaj został uznany przez sądowych psychiatrów za niezdolnego do stawienia się przed wymiarem sprawiedliwości. Oznacza to więc, że ława przysięgłych nie wyda werdyktu o winie lub niewinności, a ustali, czy popełnił zarzucane mu czyny, czy nie.

Tych czynów jest całkiem sporo i nie kończą - a właściwie nie zaczynają - się na akcji z GTA 6. Celem hakera we wrześniu 2022 roku były korporacje Revolut (uzyskanie danych 5 tys. klientów) i Uber (straty oszacowano na 3 miliony dolarów).

Prawdopodobny wygląd bohaterów to tylko jedna z wielu rzeczy, których dowiedzieliśmy się w ramach wycieku

Nastolatkowi zarzuca się też szantażowanie największego brytyjskiego dostawcy usług szerokopasmowych, BT Group, i operatora komórkowego EE w okresie od lipca do listopada 2021 r., żądając okupu w wysokości 4 milionów dolarów. W tym przypadku Kurtaj działał ze wspólnikiem o nieznanym nazwisku. To właśnie ta para - która według prokuratury stanowi „głównych członków” grupy Lapsus$ - odpowiada za zhakowanie Nvidii w lutym 2022 roku.

To jednak nie koniec, bo kilka tygodni po aresztowaniu związanym z atakiem na wspomniane BT Group i EE, 17-letni wtedy haker włamał się do cyfrowego magazynu danych departamentu policji w Londynie.

Łącznie nad nastolatkiem ciąży 12 zarzutów, w tym trzy przypadki szantażu, dwa przypadki oszustwa i trzy sytuacje wynikające ze złamania brytyjskiej ustawy o nadużyciach komputerowych (The Computer Misuse Act).

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze