Kryptowaluta Squid Game to przekręt - twórcy zniknęli z milionami dolarów

Koreański szwindel.

Kryptowaluta Squid Game, nawiązująca do popularnego serialu o tym samym tytule, okazała się zaplanowanym oszustwem. Projekt zamknięto po niecałym miesiącu, a jego twórcy zniknęli wraz z pieniędzmi inwestorów o szacunkowej wartości 3,38 mln. dol. (ponad 13 mln. zł).

Chociaż kryptowaluta nie była w żaden sposób powiązana z produkcją Netflixa, to otwarcie do niej nawiązywała, m.in. umieszczając w logo symbole znane ze strojów postaci. Popularność serialu sprawiła, że wartość waluty szybko wzrosła z 38 dol. (ok. 150 zł) do 2861 dol. (ok. 11380 zł).

Obecnie zarówno witryna waluty, jak i jej profle w mediach społecznościowych, są nieczynne. Nie udało się ustalić, kim są twórcy projektu.

waluta_squid_content
Nieczynna już witryna waluty SquidGame (źródło: Gizmodo)

Jak podaje serwis Gizmodo, pewne poszlaki sugerujące oszustwo były widoczne już przy uruchomieniu waluty: oficjalna strona zwierała błędy gramatyczne i zarejestrowano ją zaledwie 12 października 2021. Natomiast konta w mediach społecznościowych miały wyłączone komentarze, a oficjalny adres kontaktowy nie odpowiadał na wysyłane wiadomości.

Najwięcej zastrzeżeń budził jednak sposób funkcjonowania projektu. Monety można było kupić, ale niemożliwa była ich łatwa sprzedaż, ponieważ nie obsługiwały jej największe giełdy wymiany. Niektóre, jak Coin Market Cap, wystosowały nawet ostrzeżenia dla klientów dot. niskiej wiarygodności SquidGame.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Powiązane materiały

Na stronie

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami