Pierwsza komercyjna gra wideo ma 50 lat

Historia Computer Space.

  • 50 lat temu na targach w Chicago pokazano Computer Space
  • Była to pierwsza komercyjna produkcja
  • Data uznawana jest za narodziny rynku gier wideo

Dokładnie pięćdziesiąt lat temu - 15 października 1971 roku - na targach Music Operators of America w Chicago zaprezentowano Computer Space, pierwszą komercyjną grę wideo w historii.

Przeróżne eksperymenty - jak uniwersyteckie Spacewar! z 1962 roku - pojawiały się oczywiście już wcześniej, lecz to właśnie Computer Space uznawane jest za początek rynku gier wideo, który dzisiaj warty jest 175 miliardów dolarów rocznie.

Futurystyczny automat zaciekawił, ale nie spotkał się z większym zainteresowaniem dystrybutorów, umieszczony wśród jednorękich bandytów, szaf grających i klasycznych maszyn pinball. Twórcy - Nolan Bushnell oraz Ted Dabney - nie dawali jednak za wygraną.

Duet założył wkrótce nową firmę - pod nazwą Atari - i opublikował Pong. Do 1974 roku sprzedano ponad 8 tysięcy egzemplarzy, co w końcu potwierdziło, że komercyjne gry wideo mają przed sobą przyszłość.

Pionierem było jednak Computer Space. Całość bazowała właśnie na wspomnianym Spacewar! Gracz kontrolował rakietę, starając się zestrzelić dwa latające spodki, kierowane przez „sztuczną inteligencję”.

Firma Nutting Associates - odpowiedzialna za układ scalony napędzający automat - spodziewała się hitu i wyprodukowała 1,5 tys. egzemplarzy na premierę. Produkcja odniosła pewien sukces i do połowy 1972 sprzedała się w zakładanej liczbie, lecz obyło się bez rewolucji.

W 1972 roku wydano klon - Star Trek - a rok później także wersję dla dwóch graczy. Wtedy Bushnell oraz Dabney pracowali już jednak nad Pongiem, który taką rewolucję zapewnił.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Przerwa techniczna w weekend

Niektóre funkcje serwisu zostaną czasowo wyłączone.

Chorus - porady na start: początek gry, jak zacząć

Co robić na początku gry, jak walczyć i zdobywać pieniądze.

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami