UE chce zmusić Apple do stosowania USB-C

Dyrektywa ma dotyczyć wszystkich nowych urządzeń w Europie.

W celu walki z wysoką liczbą elektroodpadów Komisja Europejska poinformowała o rozpoczęciu prac nad dyrektywą, zobowiązującąj producentów sprzętu elektronicznego do używania ujednoliconego standardu złącz i ładowarek - popularnego USB-C.

Niektórzy zwracają uwagę, że zmiany są wymierzone m.in. w Apple, które jako jedna z ostatnich firm korzysta w części urządzeń, m.in. iPhone'ach z własnego standardu złącza.

Ogłoszona dzisiaj propozycja nowelizacji dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych miałby ustanowić USB-C uniwersalnym standardem portu zasilania dla wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, głośników przenośnych oraz konsol do gier sprzedawanych na terenie UE.

unia_wspolne_ladowarki_content2
Jeśli Parlament Europejski zatwierdzi dyrektywę, producenci będą mieli 24 miesiące na dostosowanie się do nowych wytycznych

Dalsze plany zakładają przygotowanie ujednoliconego standardu szybkiego ładowania, który zapewni taką samą prędkość ładowania różnych urządzeń przy użyciu dowolnej ładowarki. Ma to zapobiec „nieuzasadnionemu ograniczeniu prędkości ładowania przez różnych producentów”.

Z drugiej strony, w komunikacie prasowym, Unia popiera krytykowaną praktykę niedołączania ładowarki do sprzętu. Przygotowywane zmiany legislacyjne nakażą rozdzielenie sprzedaży urządzeń od sprzedaży ładowarek.

pad_usbc
Wiele nowych urządzeń peryferyjnych jest już wyposażonych w USB-C - na zdjęciu pad do PlayStation 5

Według szacunków, zmniejszy to liczbę „niepotrzebnych lub niewykorzystanych” ładowarek oraz ograniczy ilość odpadów elektronicznych o prawie tysiąc ton rocznie.

Komisja Europejska argumentuje swoje decyzje danymi, według których europejscy konsumenci wydają rocznie około 2,4 miliarda euro na osobne ładowarki, a one same stanowią nawet 11 tysięcy ton elektroodpadów wyrzucanych i utylizowanych w ciągu roku.

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Powiązane materiały

Na stronie

Farming Simulator 22 - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć, wszystko o uprawie, hodowli i sprzęcie rolniczym oraz najważniejsze wskazówki.

Przerwa techniczna w weekend

AKTUALIZACJA: Już po.

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami