Prędkość SSD rodem z konsol jednak nie tylko dla Windows 11

DirectStorage dla każdego.

Microsoft sprecyzował, że technologia DirectStorage - wymieniana jako jedna z kluczowych nowości dla graczy w Windows 11 - będzie dostępna także na Windows 10.

Przypomnijmy: rozwiązanie rodem z Xbox Series X/S przyśpiesza działanie niektórych napędów SSD, dzięki - między innymi - sprawniejszej kompresji i dekompresji danych.

Już w kwietniu informowaliśmy, że technologia zmierza na PC, gdzie powinna zadebiutować jeszcze w tym roku. Wtedy nikt nie wiedział jednak o nowym systemie operacyjnym, a wraz z zapowiedzią Windows 11 funkcję ogłoszono jako jedną z opcji na wyłączność. Do teraz.

1
Wystarczy PCIe 3.0 NVMe

„Microsoft pozostaje zaangażowany, by twórcy korzystający z nowej technologii mogli dotrzeć do jak największej liczby graczy. Dlatego też tytuły powstające na bazie bibliotek DirectStorage będą kompatybilne z Windows 10, w wersji co najmniej 1909” - czytamy na oficjalnym blogu.

Podobne wsparcie otrzyma nadchodząca, nowa odsłona DirectX 12 Agility SDK.

Windows 11 może oferować pewne dodatkowe usprawnienia, ponieważ „został zbudowany z myślą o DirectStorage” - wyjaśnia Hassan Uraizee, jeden z deweloperów odpowiedzialnych za technologię.

Nadal potrzebne będą oczywiście odpowiednie urządzenia, choć - jak potwierdzono w kwietniu - rozwiązanie zadziała także na starszych napędach PCIe 3.0 NVMe, a nie tylko na nowszych urządzeniach PCIe 4.0, jak informowano pierwotnie.

Na konsolach Xbox Series X/S technologia nosi nazwę Xbox Velocity Architecture i składa się z czterech filarów: specjalnych modeli SSD, sprzętowej dekompresji danych, sprawniejszego strumieniowania tekstur oraz właśnie biblioteki zapytań DirectStorage.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami