Nvidia raz jeszcze spróbuje ograniczyć kopanie kryptowalut?

W nowych modelach kart.

  • Nvidia chce ponownie ograniczyć kopanie kryptowalut
  • Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem
  • Pomóc mają nowe modele istniejących kart graficznych

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Nvidia raz jeszcze spróbuje ograniczyć możliwość kopania kryptowalut na kartach graficznych RTX GeForce 3060, za pośrednictwem nowego modelu. Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem.

Wieści przekazał anonimowy przedstawiciel jednego z producentów GPU na Tajwanie, w rozmowie z tamtejszym serwisem HEKPC. Okazją na wprowadzanie zmian ma być nowy wariant GeForce RTX 3060 12 GB.

Nvidia planuje rzekomo zastąpić istniejące rdzenie GA106-300-A1 modelem GA106-302, w którym zabezpieczenia ograniczające wydobywanie Ethereum byłyby zintegrowane lepiej niż przy wcześniejszej próbie - bazującej na sterownikach.

1
RTX 3060 od MSI

Inny wiarygodny informator - „Kopite7kimi” - zasugerował, że RTX 3060 będzie tylko początkiem procesu i w dalszej przyszłości na rynek mogą też trafić zmodyfikowane RTX 3060 Ti, RTX 3070, RTX 3080 oraz RTX 3090.

Dzięki zmianie na poziomie sprzętowym, nowe urządzenia byłyby niekompatybilne z oprogramowaniem 470.05 w wydaniu deweloperskim, które wcześniej posłużyło do błyskawicznego obejścia blokady nałożonej przez Nvidię.

Warto przypomnieć, że w istniejącym modelu RTX 3060 12 GB producent wprowadził ograniczenia, które po wykryciu rozpoczęcia kopania Ethereum - popularnej kryptowaluty - szybko ograniczały wydajność sprzętu w tym zakresie o około 50 procent.

Jeszcze w połowie lutego Nvidia zapewniała, że rozwiązania „nie można złamać”, ponieważ bazuje na komunikacji sterowników, GPU oraz BIOS-u.

2
Cena Etheru osiąga rekordowe poziomy

Ograniczenia faktycznie nigdy nie zostały złamane. Już cztery tygodnie później korporacja sama udostępniła jednak wspomniane sterowniki 470.05, pozbawione opisywanej blokady. Opublikowano je w wyniku pomyłki - tłumaczono później.

RTX GeForce 3060 w wersji GA106-302 ma być podobno niemal identyczny, ale „uzbrojony” w jeszcze potężniejsze ograniczenia. Sprzęt ma zadebiutować w maju, ale na oficjalne potwierdzenie trzeba poczekać.

Ether - kryptowaluta wydobywana w systemu Ethereum - przystosowana jest właśnie do kopania za pomocą układów graficznych. Rosnące ceny wirtualnej waluty są jednym z czynników stojących za problemami w dostępności GPU na rynku, ponieważ dostawy urządzeń wykupują właśnie „górnicy”.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

Autor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami