GeForce RTX 3080 błyskawicznie wyprzedane - Nvidia przeprasza i oskarża boty

Producent obiecuje weryfikację zamówień.

  • Wszystkie zapasy karty wyprzedano w kilka minut
  • Nvidia twierdzi, że to wina botów
  • Producent planuje kolejne dostawy GPU

W czwartek zadebiutowało GeForce RTX 3080, czyli pierwsza z nowych kart graficznych Nvidii. Gracze zainteresowani kupnem GPU napotkali jednak problemy - wszystkie zapasy urządzenia błyskawicznie wyprzedano, także w sklepie producenta.

Zamówienia miały być przyjmowane od godziny 15:00 czasu polskiego. Internauci relacjonują jednak, że niemalże natychmiastowo na stronach Nvidii pojawił się komunikat, informujący o braku dostępnych egzemplarzy.

Na forum firmy przeproszono za sytuację. O problemy obwiniono boty, czyli programy używane do masowego skupywania produktów, które później sprzedawane są po wyższych cenach. W usuniętym już wpisie na Twitterze jeden ze wspomnianych handlowców twierdził, że jednorazowo wykupił aż 42 karty.

Producent przyznaje, że tuż po uruchomieniu własnego sklepu, witrynę „zalał” ruch internetowy. Ogłosił też ręczną weryfikację poszczególnych zamówień, by egzemplarze GeForce RTX 3080 trafiły do „uczciwych klientów”.

geforce_rtx_3080_zapasy
Wpis osoby, która z pomocą botów kupiła 42 GPU (źródło: PC Mag)

Podobne problemy pojawiły się u zewnętrznych sprzedawców. Sklep Newegg zaprzecza jednak, jakoby za wyprzedanie wszystkich zapasów odpowiadały boty - zastosowano podobno odpowiednie protokoły bezpieczeństwa.

Natomiast Nvidia zapewnia, że będzie codziennie uzupełniała zapasy GeForce RTX 3080. W Polsce referencyjny model karty wyceniono na 3279 zł. W przyszłym tygodniu - 24 września - zadebiutuje zaś droższe i mocniejsze RTX 3090.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami