Microsoft ogłosił, że we współpracy z firmą BesTV New Media Co. wyda konsolę Xbox One w Chinach, we wrześniu tego roku.

1

W ubiegłym roku Microsoft poinformował, że przejął 49 procent akcji chińskiej firmy. Obie firmy miały wyłożyć na wspólne przedsięwzięcie - nazwane E-Home Entertainment Development - 237 mln dolarów. Spekulowano wtedy, że powstanie nowe urządzenie, dedykowane na wschodni rynek.

W styczniu tego roku Chiny zdecydowały się zezwolić na sprzedaż i budowę konsol w specjalnej strefie ekonomicznej w Szanghaju, kończąc wieloletnie embargo. Xbox One będzie pierwszą współczesną konsolą na tym rynku, zdominowaną obecnie przez PC i urządzenia mobilne.

W 2013 roku konsole odpowiadały tam jedyne za 10 mln dol. na ogromnym rynku, wartym 13 mld. To już trzecia pod względem wielkości branża gier na świecie, za USA i Japonią.

„Kultura gier i rozrywki w Chinach dynamicznie się rozwija, gra już prawie pół miliarda osób - około jedna trzecia populacji i więcej, niż wynosi liczba mieszkańców Stanów Zjednoczonych” - zauważa Microsoft. „Branża gier wideo zanotowała ogromny wzrost w ubiegłym roku - generując 13 mld., co stanowi przyrost o 38 procent.”

We wrześniu tego roku Xbox One zadebiutuje także w Polsce, Japonii i szeregu innych krajów na całym świecie.

Reklama