Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gry w uniwersum Warhammera - przegląd zapowiedzi

Czy jest coś wartego uwagi?

Firma Games Workshop wyjątkowo chętnie udziela swoich licencji podmiotom zainteresowanym produkcją gier wideo. Takie podejście przekłada się na mnogość tytułów, w tym sporo nieudanych. Co jakiś czas pojawiają się jednak warte uwagi perełki, jak choćby Space Marine czy strategie od Relic Entertainment.

W 2013 roku producent najpopularniejszych na świecie gier bitewnych podpisał szereg kolejnych umów. Licencje nie są przyznawane na wyłączność, co sprawia, że w planach jest obecnie wiele mniejszych i większych projektów w światach Warhammera. Poniżej krótki przegląd dla zainteresowanych fanów.

Warhammer 40,000: Eternal Crusade

Chyba największa z opisywanych produkcji. Gra studia Behaviour Interactive to sieciowy projekt MMO, na wzór World of Warcraft.

Akcja przedstawiona będzie z perspektywy trzeciej osoby. Gracze wybiorą jedną z frakcji: Space Marine, Chaos Space Marine, Orków lub Eldarów. Twórcy obiecują losowo generowane lokacje, charakterystyczne pojazdy i ogromne bitwy.

Premiera w 2015 roku na PC, PS4 i Xbox One.

Zobacz na YouTube

*

Warhammer: End Times - Vermintide

Najnowsza zapowiedź, a także jedna z bardziej obiecujących pozycji - choć trzeba zaznaczyć, że odpowiedzialne za prace studio Fatshark ma na swoim koncie produkcje udane, jak też niezbyt dobre.

Akcja toczy się w uniwersum Warhammer Fantasy Battle, który nadal jest mniej popularną licencją. Akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Walczymy z przeciwnikami korzystając z broni białej, ale także z prymitywnych pistoletów i strzelb.

Fabułę umieszczono w mieście Ubersreik opanowanym przez plagę skavenów. Gracz wcieli się w jednego z pięciu herosów Imperium o różnych umiejętnościach, wyposażeniu i stylu rozgrywki.

Celem będzie przetrwanie inwazji szczuroludzi, także w trybie współpracy - maksymalnie dla czterech osób. Powalczymy między innymi w wieży maga czy w mrocznych podziemiach.

Platformy docelowe to PC, PlayStation 4 i Xbox One. Premiera w drugiej połowie tego roku.

Zobacz na YouTube

*

Blood Bowl 2

Kolejna produkcja w uniwersum Fantasy, ale tym razem oparta o inną grę planszową, koncentrującą się na humorystycznej wersji futbolu amerykańskiego. To druga odsłona serii, która ma już oddaną grupę fanów.

Podobnie jak w pierwszej części, na boisko wbiegną groteskowe postacie ze świata Warhammer Fantasy, zasiadające także na trybunach - gobliny, orki, elfy czy skaveni.

Francuskie studio Cyanide wykorzystuje do produkcji nowy silnik graficzny, stąd ulepszona oprawa. Zmienione będą także animacje, zobaczymy dynamiczne ujęcia kamer i usłyszymy nowe głosy komentatorów.

Twórcy przygotowują kampanię dla pojedynczego gracza, w której wcielimy się w kapitana słynnej drużyny i sprawdzimy się w „oryginalnych i unikatowych meczach". Dostępna będzie także Liga z możliwością stworzenia własnego zespołu i zmagania wieloosobowe.

Platformy docelowe to PC, PlayStation 4 i Xbox One. Nie znamy daty premiery.

*

Mordheim: City of the Damned

Turowa gra taktyczna na bazie gry bitewnej Mordheim rozgrywającej się w uniwersum Warhammer Fantasy. Gra jest już dostępna na Steamie, w programie Early Access.

Gracz przejmuje bezpośrednią kontrolę nad każdą jednostką, by przejść nią w odpowiednie miejsce. Momentami tytuł przypomina trzecioosobową grę akcji, choć wyłącznie z wyglądu - cały czas znaczenie mają statystki i obliczanie szansy na udane manewry czy trafienia wroga.

Zasady Mordheim różnią się od tych znanych z popularnego Warhammer Fantasy Battle. Użytkownicy biorą udział w starciach na mniejszą skalę, nie dowodzą armiami w wielkich bitwach, co odwzorowano także w grze.

Akcja rozegra się w tytułowym mieście. Gracze wybiorą pomiędzy kilkoma frakcjami. W trakcie przygody nasze oddziały będą zdobywać doświadczenie i rozwijać się.

Zobacz na YouTube

*

Warhammer 40,000: Regicide

Nietypowy pomysł, łączący taktyczną rozgrywkę z klasycznymi szachami.

Wirtualne szachownice inspirowano przeróżnymi polami bitew z uniwersum Warhammera 40K, a w rolę pionów i figur wcielają się Space Marines i Orki.

Możemy grać według tradycyjnych zasad szachowych, ale drugą opcją jest tryb Regicie, gdzie dodatkiem są dwie fazy walki, a także możliwość otwarcia ognia do przeciwnika, rzucania granatów czy korzystania z mocy psionicznych.

Za prace odpowiada studio Hammerfall Publishing z Australii, przygotowujące kampanię fabularną i sieciowe potyczki, także pomiędzy posiadaczami różnych wersji sprzętowych

Platformy decelowe to PC, iOS i Android. Nie znamy daty premiery.

Zobacz na YouTube

*

Eisenhorn: Xenos

Kolejny projekt na urządzenia mobilne, bazujący na fabule powieści Eisenhorn w uniwersum Warhammera 40,000.

Mamy do czynienia ze zręcznościową grą akcji. Wcielimy się w inkwizytora Gregora Eisenhorna z Ordno Xenos, walczącego z niebezpieczeństwami zagrażającymi Imperium.

Premiera jeszcze w tym roku, na urządzeniach mobilnych.

*

Battlefleet Gothic: Armada

Produkcja bazująca na grze bitewnej Battlefleet Gothic, także umieszczonej w uniwersum Warhammera 40,000. Przenosi akcję w przestrzeń kosmiczną.

Battlefleet Gothic: Armada pozwoli graczom wcielić się w dowódcę flotylli Imperium podczas walki z siłami Chaosu, a konkretnie - z Abaddonem.

Produkcja bazuje na silniku Unreal Engine 4, umożliwiając utworzenie floty według własnych upodobań i walkę o kontrolę nad kolejnymi sektorami galaktyki podczas Czarnej Krucjaty.

Członkowie załóg będą zdobywać doświadczenie, a w toku rozgrywki zamontujemy coraz lepsze systemy defensywne i ofensywne w kilku rodzajach jednostek.

Walkę stoczymy w czasie rzeczywistym. Pokierujemy także siłami innych ras, wcielając się w dowódcę sił Eldarów, Orków, a nawet samego Chaosu.

Gra trafi na PC. Nie znamy daty premiery.

*

Tajemnicze produkcje

Wśród potwierdzonych, lecz nadal nieujawnionych gier, najciekawsza pozycją jest Total War: Warhammer od The Creative Assembly. Po przejęciu tego studia przez Segę wielu graczy miało nadzieję, że deweloperzy zajmą się produkcją strategii na licencji Warhammera.

Obecnie brakuje oficjalnych szczegółów na temat tej produkcji, a jej zapowiedź nadal nie jest do końca oficjalna. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z produkcją na licencji gry bitewej Warhammer Fantasy Battle, a nie Warhammer 40,000. Możliwe, że to kolejny projekt mobilny.

*

Nad turową strategią na urządzenia mobilne pracuje także Rodeo Games, twórcy Warhammer Quest. Tym razem studio stawia na silnik Unreal Engine 4. Obecnie brak innych szczegółów na temat gry.

Read this next