Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Zadzwoń do Saula - zakończenie: co się wydarzyło, wyjaśnienie

Podsumowujemy historię Saula Goodmana.

„Zadzwoń do Saula” to spin-off kultowego serialu „Breaking Bad”. Opowiada on o przemianie początkującego prawnika, Jimmy'ego McGilla, w kontrowersyjnego Saula Goodmana, a także o tym, co się z nim stało po „Breaking Bad”. W tym miejscu podsumowujemy wszystkie wątki serialu „Zadzwoń do Saula”.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.

Na tej stronie - skocz do sekcji:


Podstawowe informacje

Główny wątek serialu „Zadzwoń do Saula” przedstawia drogę Jimmy'ego McGilla, ledwo wiążącego koniec z końcem prawnika, do osiągnięcia rozpoznawalności jako nieco śliski, ale skuteczny adwokat Saul Goodman. Serial opowiada też o losach innych, znanych z „Breaking Bad” postaci - człowieka od brudnej roboty Mike'a Ehrmantrauta, narkotykowego bossa Gustavo Fringa, a także władającej potężnym kartelem rodziny Salamanca.

Drobny cwaniaczek i ambitna prawniczka stanowią zgrany duet

Jimmy'ego poznajemy, kiedy pracuje jako adwokat z urzędu. Marne zarobki wystarczają mu wyłącznie na wynajęcie biura (i jednocześnie miejsca do spania) na zapleczu salonu spa. Jest on przeciwieństwem swojego brata Chucka, emerytowanego prawnika, jednego z założycieli renomowanej kancelarii Hamlin, Hamlin & McGill. Jimmy w przeszłości żył z drobnych przekrętów, a tytuł prawnika zdobył korespondencyjnie, dlatego Chuck nie wierzy, że może on być zdolnym prawnikiem. Z tego powodu umniejsza jego osiągnięciom i podkopuje jego karierę, co skutkuje licznymi konfliktami między braćmi.

W HHM pracuje przyjaciółka, a także późniejsza żona Jimmy'ego, Kim Wexler. Ambitna i pracowita prawniczka również jest deprecjonowana przez jednego ze współwłaścicieli kancelarii, Howarda Hamlina. W końcu Kim odchodzi z pracy, zakładając własne biuro. Przez pewien czas pracuje też u konkurencji, a także, aby być w zgodzie z własnym sumieniem, zajmuje się sprawami pro bono.


Jak Jimmy stał się Saulem

Jimmy w swojej pracy posługuje się niekonwencjonalnymi, nierzadko niezbyt legalnymi metodami. To, w połączeniu z wrodzoną charyzmą i sprytem pozwala mu osiągać sukcesy, jednocześnie alienując go od pozostałych, działających w Albuquerque prawników. W trakcie jednej z potyczek z Chuckiem traci na rok licencję na wykonywanie zawodu. Wówczas, przedstawiając się jako Saul Goodman, sprzedaje drobnym przestępcom tanie telefony z kartą pre-paid. Gdy wraca do zawodu prawnika, postanawia nadal działać pod tym pseudonimem, przyciągając zebraną podczas sprzedaży telefonów Klientelę.

Konflikty z Chuckiem mają też smutniejszą stronę. Emerytowany prawnik, choć nadal doskonale zna się na swojej pracy, cierpi na urojoną przypadłość - nadwrażliwość elektromagnetyczną. Z jej powodu odcina się od wszelkich źródeł prądu. Jimmy udowadnia w sądzie, że choroba ta ma wyłącznie podłoże psychiczne. Potajemnie podrzuca do kieszeni brata baterię od telefonu, a ten nie odczuwa z tego powodu żadnych niedogodności. Skompromitowany i zrozpaczony Chuck niedługo później popełnia samobójstwo. Jimmy jednak nie rozpacza - wykorzystuje sytuację i udaje przed komisją żałobę, dzięki czemu może szybciej wrócić do zawodu.

Burzliwa i skomplikowana relacja braci McGill kończy się tragedią

Jimmy mimowolnie zostaje wplątany w sprawy kartelu. Zaczyna się od obrony jednego z cyngli rodziny Salamanca - Nacho Vargi. Sprawa robi się poważna, kiedy Jimmy musi wyciągnąć z aresztu jednego z prominentnych członków rodziny, winnego zabójstwa Lalo. Prawnik musi też udać się w głąb pustyni, aby odebrać kaucję potrzebną do wypuszczenia przestępcy na wolność.

Sytuacja ta okazuje się zasadzką, a Jimmy całą akcję niemal przypłaca życiem. Z opresji ratuje go Mike Ehrmantraut. Pieniądze udaje się dostarczyć, jednak Lalo dostrzega pewne nieprawidłowości i nachodzi Jimmy'ego i Kim w mieszkaniu, wypytując o okoliczności napadu. Prawnikowi udaje się wyłgać, lecz musi mieć się na baczności. Obrona Lalo odbija się też negatywnie na jego reputacji w środowisku prawniczym.


Wątek Mike'a, Nacho i kartelu

Wspomniany wcześniej Nacho Varga pragnie skończyć z pracą dla rodziny Salamanca. Nie jest to jednak łatwa sprawa, ponieważ w przypadku niesubordynacji na szali wisi życie jego ojca. Nacho zamierza pozbyć się porywczego Tuco Salamanki, angażując do tego byłego policjanta dorabiającego sobie przy niezbyt legalnych zleceniach, Mike'a.

Z jego pomocą aranżuje prowokację, dzięki której Tuco miałby trafić do więzienia. W ten sposób Mike zostaje wciągnięty w przestępcze porachunki. Salamancowie chcą, aby grał według ich reguł, grożąc mu zabiciem jego ukochanej wnuczki. Mike planuje zastrzelić lokalną głowę rodziny, Hectora, lecz zostaje odwiedziony od tego pomysłu przez konkurencyjnego gracza na narkotykowym rynku, Gustavo Fringa.

Mike pragnie dorobić sobie w średnio legalny sposób, ostatecznie kończąc jako szef ochrony Gustavo Fringa

Nacho również próbuje pozbyć się Hectora, nie wzbudzając przy tym podejrzeń. Podmienia jego tabletki na serce na placebo, aby zwiększyć ryzyko wylewu. Hector jednak nie umiera, a zostaje sparaliżowany, zachowując przy tym świadomość. Choć Salamancowie niczego się nie domyślają, to Gustavo Fring przejrzał plan Nacho. Dzięki tej wiedzy szantażuje go i wykorzystuje go do zdobywania wiedzy o działaniach konkurencyjnego kartelu.

W ten sposób Gustavo zjednał sobie lojalność zarówno Mike'a, jak i Nacho. Temu pierwszemu zleca kontrolę nad budową znanego z „Breaking Bad” tajnego laboratorium do produkcji metaamfetaminy, umieszczonego pod budynkiem pralni. Nacho zaś ma śledzić Lalo Salamancę, który przybył do Albuquerque po tym, jak Hector stracił władzę nad swoim ciałem. Nowy gracz, ze względu na swoją nieprzewidywalność i przebiegłość, staje się sporym zagrożeniem. Domyśla się też, co knuje Gustavo.

To Nacho sprawił, że Hector wylądował na wózku.

Nacho udaje się z Lalo do jego rodzinnej willi w Meksyku. W nocy otwiera bramę, wpuszczając najemników Gustavo, którzy mają zabić niebezpiecznego członka rodziny Salamanca. Temu jednak udaje się przeżyć, a także pokonać najemników. Przez krótkofalówkę jednego z zabitych najemników melduje wykonanie zlecenia, przez co Gustavo, Mike, a później także Jimmy żyją w przekonaniu, że Lalo nie stanowi już zagrożenia.


Śmierć Howarda i rozstanie Jimmy'ego z Kim

Jimmy i Kim planują odegrać się na Howardzie za lata deprecjonowania i podcinania skrzydeł. Chcą go skompromitować i podważyć jego wiarygodność jako prawnika, aby Jimmy mógł uzyskać milionowy zysk z ugody z ciągnącej się od lat, prowadzonej wspólnie z HMM spraw. Dotyczyła ona oszustw finansowych, których dopuszczali się właściciele domu spokojnej starości Sandpiper wobec pensjonariuszy.

W tym celu para prawników przygotowała skomplikowany plan. Zaczynają od podrzucenia Howardowi woreczka z białym proszkiem, który przypadkiem wypada w towarzystwie Clifforda Maina, zaprzyjaźnionego prawnika, również pracującego nad sprawą Sandpiper. Main, ze względu na nałóg jego syna, mocno sprzeciwia się narkotykom. Jimmy i Kim angażują też dawnych klientów HMM do rozpowiadania plotek o nałogu Hamlina.

Jimmy wprowadza w życie skomplikowany plan, aby odegrać się na Howardzie

W kolejnym etapie planu Jimmy ucharakteryzował się tak, aby przypominać Howarda. Włamał się do jego auta, na oczach Maina odegrał scenkę kłótni z prostytutką, a później zwrócił auto tak, aby jego właściciel nic nie podejrzewał. Harold jednak zauważa, że coś jest nie tak i zaprasza Jimmy'ego na konfrontację na ringu bokserskim. Wynajmuje też prywatnego detektywa.

Nie wie jednak, że detektyw został podstawiony i jest on częścią punktu kulminacyjnego planu. W rozpatrywaniu kwestii ugody z Sandpiper ma wziąć udział niezależny mediator. Jimmy wynajmuje łudząco podobnego aktora, a podstawiony detektyw fotografuje sytuację, kiedy Jimmy wręcza aktorowi kopertę. Dodatkowo dostarczone Howardowi zdjęcia zostają nasączone substancją, która ma go pobudzić i doprowadzić do powiększenia źrenic.

Plan się udaje. Howard zostaje skompromitowany, wychodząc podczas mediacji na narkomana i paranoika. Dzięki temu dochodzi do ugody, a Jimmy może uzyskać pokaźną kwotę. Razem z Kim świętują sukces w mieszkaniu, lecz nie trwa to zbyt długo. Niespodziewanie odwiedza ich Howard, który w gorzkich słowach wytyka im to, co o nich myśli. Rozmowę niespodziewanie przerywa Lalo, który zabija Howarda wyłącznie za to, że znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze.

Zwycięstwo Kim i Jimmy'ego zostaje okupione tragedią, rozstaniem i wieloletnią traumą

Lalo chce, aby Jimmy pojechał do domu Fringa i go zastrzelił. Zadania tego podejmuje się jednak Kim, która po dotarciu na miejsce opowiada o całej sytuacji Gustavo i Mike'owi. Ostatecznie Salamanca zostaje zabity przez Gustavo. Mike z ekipą czyści mieszkanie Jimmy'ego z wszelkich dowodów, a także pozoruje samobójstwo Howarda. Choć para adwokatów nie musi się już bać o życie, to zaszły w nim pewne nieodwracalne zmiany.

Kolejne dni upływają małżeństwu pod znakiem poczucia winy. Jego kumulacja następuje, kiedy podczas pogrzebu muszą okłamać żonę Howarda. Wtedy Kim decyduje się odejść od męża. Choć nadal go kocha, to czuje, że mają na siebie zły wpływ. Działając razem, stają się coraz gorsi, co w końcu poskutkowało tragedią. Kim rzuca zawód adwokata, a Jimmy na stałe przybiera maskę śliskiego i charyzmatycznego Saula Goodmana.


W jakim miejscu kończą Gustavo, Nacho, Lalo i Mike

W międzyczasie Nacho zostaje schwytany przez ludzi Gustavo. Fring chce zrzucić z siebie podejrzenia o napaść na posiadłość Salamanców, dlatego wymusza na Nacho, aby przyznał się, że pracował dla konkurencyjnego, peruwiańskiego kartelu. Ma on odegrać przed Hektorem Salamancą przyznanie się do winy, a później zostać zastrzelonym przez Mike'a.

Nacho jednak nieco zmienia scenariusz. Uwalnia się z kajdanek, mówi Hektorowi, jak bardzo go nienawidzi, a także przyznaje się, że to on posadził go na wózku. Na koniec sam strzela sobie w głowę. Choć zginął, to wypełnił ostatnie polecenie Fringa i zapewnił swojemu ojcu bezpieczeństwo.

Nacho musiał zginąć, aby ochronić ojca

Gustavo dowiaduje się, że Lalo przeżył atak na willę i planuje zemstę. Salamanca odkrył, gdzie znajduje się przyszłe laboratorium do produkcji metaamfetaminy. Postanawia je nagrać i pokazać dowody głównemu bossowi swojego kartelu, Don Eladio.

Kiedy Kim dociera pod dom Fringa, informuje go, że Lalo przebywa właśnie w jej mieszkaniu. Mike udaje się na miejsce wraz z ochroniarzami, lecz zastaje w nim wyłącznie związanego Jimmy'ego. Gus za to jedzie do pralni, gdzie czeka na niego Lalo. Salamanca eliminuje ochroniarzy i zmusza Fringa, aby ten pokazał mu laboratorium. Kiedy docierają na miejsce, Gus sprytnie wyłącza światła i sięga po ukrytą tam broń. Dochodzi do strzelaniny, w której ginie Lalo. Jego zwłoki, wraz ze zwłokami Howarda, zostają zakopane na miejscu.

Śmierć Lalo zadecydowała o rozkładzie sił na rynku narkotykowym w Albuqerue

Tym samym Gustavo zapewnił sobie stały udział w nakrobiznesie w Albuquerque, a Mike pozostał jego ochroniarzem. Salamancowie nie wchodzą Fringowi w drogę, prowadząc własne interesy. Ten status quo utrzymuje się aż do wydarzeń ukazanych w „Breaking Bad”.


Losy Jimmy'ego i Kim po „Breaking Bad”

Wydarzenia mające miejsce po „Breaking Bad” ukazywane są w czerni i bieli. Po wyjściu na jaw, że Walter White jest Heisenbergiem, Saul musiał zmienić tożsamość i uciec z Albuquerque. Wyjeżdża do Omaha w stanie Nebraska, gdzie pod nazwiskiem Gene Takovic pracuje jako kierownik cukierni w galerii handlowej. Prowadzi spokojne i nieco nudne życie, lecz cały czas towarzyszy mu lęk i paranoja.

Kim zaś wyjechała na Florydę, gdzie pracuje w firmie sprzedającej zraszacze. Ma nowego partnera i żyje zupełnie inaczej, niż dotychczas - bez wrażeń, wyzwań, ryzyka i większych ambicji, będąc typową panią domu. Wciąż towarzyszy jej poczucie winy, nadal też kocha Jimmy'ego, lecz stara się stłumić te uczucia.

Od Jimmy'ego, poprzez Saula, do Gene'a

Jimmy kontaktuje się ze swoją dawną sekretarką, która informuje go, że policja zgarnęła cały jego majątek. W przypływie nostalgii postanawia też zadzwonić do Kim. Ta jednak nie chce z nim rozmawiać, co bardzo go rozwściecza. Myśli o przeszłości przywraca jeszcze jedno wydarzenie: pochodzący z Albuquerque Jeff rozpoznaje w Takovicu Saula Goodmana.

Aby Jeff zachował milczenie, Jimmy proponuje mu udział w kradzieży, dzięki której będzie mógł sporo zarobić. Plan udaje się, lecz na nim współpraca obu panów się nie kończy. Razem z Jeffem i jego kumplem postanawiają odurzać lokalnych, samotnych bogaczy i pozyskiwać ich wrażliwe dane.

Spotkanie z Jeffem prowadzi do spalenia fałszywej tożsamości Jimmy'ego

Podczas jednej z akcji Jeff trafia do aresztu. Jimmy dzwoni do jego matki, tłumacząc prawniczym żargonem, jak wyciągnąć syna na wolność. Kobieta już wcześniej miała podejrzenia co do kontaktów Gene'a z jej synem. W końcu sama odkrywa, że Gene to Saul i dzwoni na policję. Jimmy początkowo chce ją powstrzymać, lecz ostatecznie ucieka. Niedługo później zostaje złapany.


Rozprawa sądowa i wyrok

Na Jimmym ciążą ogromne zarzuty, które po skumulowaniu mogą poskutkować dożywociem lub niezwykle długim wyrokiem. Ten jednak, dzięki swoim zdolnościom prawniczym, zdołał wynegocjować niezwykle korzystne warunki. Przedstawił siebie jako ofiarę Waltera White'a, zmuszoną do popełniania przestępstw groźbą i szantażem. Dzięki temu udało mu się skrócić wyrok do zaledwie ośmiu lat, a także uzyskać możliwość samodzielnego wyboru miejsca odbycia kary.

Jimmy postanawia kontynuować negocjacje. Mówi, że może zdradzić prawdziwe okoliczności śmierci Hamlina i miejsce ukrycia zwłok. Wówczas dowiaduje się, że uprzedziła go w tym Kim. Targana wyrzutami sumienia, udała się do wdowy po Howardzie, której wyznała całą prawdę i dostarczyła niezbędne dowody. Dzięki temu mogła choć trochę odpokutować i uwolnić się od gryzącego ją poczucia winy.

Scena z papierosem stanowi swoistą klamrę narracyjną

Jimmy postanowił podstępem sprowadzić Kim na rozprawę. Wbrew wcześniejszym ustaleniom, wyznaje całą prawdę i przyznaje się do zarzucanych mu czynów. W efekcie otrzymuje wyrok skazujący go na 80 lat więzienia, ale odzyskuje pozytywny wizerunek w oczach Kim. Tym samym porzuca maskę Saula Goodmana na dobre.

Podczas podróży do więzienia inni osadzeni rozpoznają prawnika i skandują jego slogan - „Zadzwoń do Saula”. Ten jednak woli, aby zwracali się do niego jego prawdziwym imieniem. W ostatnich scenach widzimy, jak Kim odwiedza go w więzieniu. Jak za dawnych czasów wspólnie palą papierosa, a na pożegnanie Jimmy wykonuje swój ikoniczny gest, przypominający strzelanie z rewolwerów. W ten sposób kończy się zarówno serial „Zadzwoń do Saula”, jak i całe uniwersum „Breaking Bad”.

Read this next