Skip to main content

Wyrok 20 lat więzienia za śmierć, którą spowodował mecz Call of Duty

Kara za tragiczny żart.

Kalifornijski sąd na 20 lat więzienia skazał 26-letniego Tylera Barrisa, który w 2017 roku podczas meczu w Call of Duty: WW2 złożył fałszywe zawiadomienie na policję, co doprowadziło do śmierci człowieka.

Skazany poinformował organy ścigania, że w mieszkaniu 28-letniego Andrew Fincha ktoś zabił jedną osobę i przetrzymuje pozostałych mieszkańców jako zakładników. W trakcie przeprowadzonej akcji stróże prawa zastrzelili właściciela domu - rzekomego zabójcę.

Barris złożył fałszywe zawiadomienie na polecenie niejakiego Caseya Vinera. Prawdziwym celem miał być Shane Gaskill, z którym drugi z wymienionych mężczyzn pokłócił się w trackie rozgrywki w Call of Duty: WW2.

Mecz w Call of Duty: WW2 stał się przyczyną tragicznych wydarzeń

W momencie, gdy Gaskill zauważył, że 26-latek próbuje wyśledzić jego miejsce pobytu, podał swój poprzedni adres - pod którym mieszkał Finch - zachęcając do „zrobienia czegoś”. Prowokacja miała tragiczne konsekwencje.

Wyrok jest dwukrotnie wyższy od rekomendowanego. Kara - najwyższa za tak zwany swatting, czyli nękanie ofiary poprzez fałszywe zawiadomienie policji - to efekt ugody, w wyniku której Barris przyznał się do popełnienia 51 przestępstw.

Zobacz na YouTube

- Mamy nadzieję, że wyślemy mocny przekaz, informujący, że swatting jest niedojrzały i bezsensowny. Chcemy położyć kres temu zjawisku w społeczności graczy i nie tylko. Tak jak mówiłem wcześniej, to fałszywe zawiadamianie organów ścigania nie jest żartem - wyjaśnia prokurator Stephen McAllister.

Zobacz: Call of Duty: WW2 - Poradnik, Solucja

Viner i Gaskill początkowo nie przyznawali się do stawianych zarzutów - obejmujących utrudnianie działań policji - ale pierwszy z mężczyzn wyraził chęć zmiany zeznań. Rozmowy z prokuratorami prowadzi też drugi oskarżony.

Źródło: PC Gamer

Zobacz także