Skip to main content

Starfield - czy są towarzysze i romanse

Czy można zebrać drużynę i wejść w głębsze relacje z postaciami niezależnymi.

W poprzednich grach Bethesda Game Studios można było nie tylko przemierzać świat u boku postaci sterowanych przez komputer, ale też wejść z nimi w głębsze relacje. W Falloucie 4 można było romansować z towarzyszami, a w Skyrim - nawet wziąć ślub i założyć rodzinę. Czy w Starfield pojawi się taka możliwość?


Na tej stronie:


Czy w Starfield są towarzysze

Tak. Twórcy potwierdzili, że w Starfield pojawią się liczni towarzysze, czyli postaci niezależne sterowane przez komputer, które mogą dołączyć do gracza wspierając go w walce i nie tylko. Nie poznaliśmy dotąd wielu szczegółów, możemy jednak bezpiecznie założyć, że sojusznicy nie będą różnić się zanadto od tego, co znamy z poprzednich gier Bethesdy.

Czego możemy się spodziewać po towarzyszach w Starfield:

  • Towarzysze mogą awansować na wyższe poziomy doświadczenia, podobnie do postaci kierowanej przez gracza.
  • Można będzie wydawać im proste polecenia w określonych sytuacjach.
  • Można będzie dostosować ich wyposażenie i ubiór oraz współdzielić z nimi ekwipunek.
  • Towarzysze mogą mieć różne klasy, rasy i umiejętności; nie wszyscy będą ludźmi.
  • Towarzysze mogą mieć własne misje, zadania i cele, które pozwolą graczom lepiej poznać świat i fabułę gry.
  • Z towarzyszami najprawdopodobniej można będzie nawiązać relację intymną, jednak może wymagać to czasu oraz spełnienia określonych warunków.

Jakich towarzyszy spotkamy w Starfield

Do tej pory potwierdzono zaledwie jednego towarzysza. Jest nim robot ekspedycyjny VASCO - wczesny model zbudowany przez firmę Lunar Robotics. To maszyna, której główną rolą jest wspieranie postaci gracza podczas wypraw. Dzięki dwunożnej konstrukcji, dobrze radzi sobie z pokonywaniem trudnego terenu oraz wyposażony jest w systemy i narzędzia ułatwiające przetrwanie na obcych planetach. VASCO posiada również pewne możliwości obronne.

Na razie nie poznaliśmy innych towarzyszy, jednak twórcy zapewniają, że będzie ich wielu i będą bardziej rozbudowani od swoich poprzedników z wcześniejszych gier Bethesdy. Możliwe będzie też rekrutowanie postaci niezależnych do pracy w charakterze załogi statku czy osadników, choć mało prawdopodobne, by tego typu postacie dysponowały rozbudowanymi opcjami dialogowymi oraz własną historią.


Romanse i seks

W grze będziemy mogli nawiązać kilka romansów, jednak jedynie z wybranymi postaciami, a nie każdym potencjalnym towarzyszem. Bazując na poprzednich grach Bethesdy możemy wnioskować, że w Starfield będzie można romansować z towarzyszami, ale niemal na pewno zabraknie scen intymnych znanych choćby z Mass Effect czy Cyberpunk 2077. Niewykluczone też, że powrócą znane ze Skyrim mechaniki małżeństwa i adopcji, które pozwolą założyć rodzinę.

Zobacz także