Skip to main content

Starfield - miasta: ile ich jest, jak duże

Jakie ludzkie osady znajdziemy w grze, ile ich jest, czym się charakteryzują.

Bethesda szykuje największy otwarty świat w swojej historii. Grając w Starfield przemierzymy ogromne połacie kosmosu. Tylko, czy wśród setek planet znajdą się też te zamieszkane przez ludzi? Odpowiadamy.


Czy w Starfield są miasta

Tak. W Starfield odwiedzimy mnóstwo miast, miasteczek, osad i baz, zarówno na powierzchniach planet, jak i w przestrzeni kosmicznej. Twórcy potwierdzili również, że w grze znajdą się cztery ogromne miasta, które stanowić będą swoiste hub-y - podejmiemy się tu ważnych zadań fabularnych i misji pobocznych, kupimy wyposażenie czy poznamy nowe postacie.


Znane miasta w Starfield

Do tej pory poznaliśmy trzy z czterech głównych miast. Każde z nich jest „stolicą” przypisaną do jednej z czterech głównych frakcji. Są to:

  • Akila jest stolicą Kolektywu Freestar. Miasto stylistycznie nawiązuje do Dzikiego Zachodu i przywodzić może na myśl znaną z Gwiezdnych Wojen planetę Tatooine. Zabudowa jest niska i zwarta, a ciasne uliczki pełne są handlarzy i szemranych typów. To idealne miejsce dla łowców nagród i przemytników. Akila otoczona jest murem, za którym czeka wiele niebezpieczeństw, miedzy innymi obce drapieżniki zwane Ashta, o których twórcy mówią, że „przypominają krzyżówkę wilka i velociraptora”.
  • Akila wygląda na raj dla przemytników i łowców nagród.
  • Neon opisywane jest jako „miasto uciech” i kosmiczny odpowiednik Las Vegas. Miasto jest pełne świateł i kolorów - przywodzi na myśl ruchliwe centra Tokio czy Seulu. Neon mieści się na ogromnej platformie unoszącej się nad oceanem, ponieważ pierwotnie był osadą rybacką. Po odkryciu w wodach tej planety ryb, które maja właściwości psychotropowe, Korporacja Xenofresh rozpoczęła produkcje narkotyku Aurora. Jest on legalny wyłącznie na tej planecie. Dzięki pieniądzom zdobytym na handlu narkotykami, Neon stało się jednym z największych miast Zamieszkanych Systemów, a zarządzająca nim korporacja rośnie w siłę.
  • Neon wygląda mniej więcej tak, jak się nazywa.
  • Nowa Atlantyda (New Atlantis) to stolica Zjednoczonych Kolonii. Miasto wybudowano się na planecie Jemison w systemie Alfa Centauri, stosunkowo niedaleko Ziemi. To największa i najstarsza osada zbudowana przez ludzi poza granicami Układu Słonecznnego (w grze nazywanego Sol). Nowa Atlantyda bogata jest w drapacze chmur i przeszklone budynki, ma nowoczesny, nieco minimalistyczny styl i nie brak w nim zieleni. W Nowej Atlantydzie swoją siedzibę ma także organizacja Constellation - grupa ostatnich odkrywców kosmosu, która prawdopodobnie odegra bardzo ważną rolę w fabule Starfield.
  • Nowa Atlantyda przypomina futurystyczną utopię, tylko czy nie pójdzie na dno jak jej mityczna poprzedniczka?
  • Cydonia położona jest na powierzchni Marsa i jest to jedna z pierwszych ludzkich kolonii założonych poza ojczystą planetą. Jest to górnicze i industrialne miasto, nie powalające widokami jak trzy poprzednie, a główna część zabudowań znajduje się pod ziemią. Możemy podejrzewać, że miasto związane będzie z czwartą dużą frakcją obecną w grze - Karmazynową Flotą (Crimson Fleet), czyli kosmicznymi piratami.

Zobacz także