Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Skyrim - Umiejętność: Iluzja

Magia iluzji, zaklęcia niewidzialności, strachu i spokoju.

Iluzja w grze The Elder Scrolls V: Skyrim pozwala nakładać na postać efekty niewidzialności i wytłumiać jej kroki, umożliwia także wywoływanie efektów spokoju i strachu u innych. W tym poradniku wyjaśniamy jak z niej korzystać, jak ją rozwijać i w które umiejętności warto inwestować.


Charakterystyka i rodzaj zaklęć Iluzji w Skyrim

Iluzja to dość specyficzna gałąź magii, gdyż pozwala w głównej mierze wpływać na to działanie innych postaci bez wyrządzania im jakichkolwiek szkód. Dzięki zaklęciom z tej grupy wywoływać możemy następujące efekty:

  • Spokój - pozwala spacyfikować agresywne postacie, przez co przez okres trwania zaklęcia osoba nie będzie nikogo atakować.
  • Strach - sprawia, iż objęta efektem postać będzie uciekać w panice przez czas trwania zaklęcia.
  • Szał - wszystkie objęte zaklęciem postacie będą atakować dowolny cel w pobliżu, bez względu na to, czy jest to wróg, czy przyjaciel.
  • Zbiórka - sprawia, iż sojusznicze postacie nie będą uciekać z walki i zyskają lekkie wzmocnienie do statystyk.
  • Wyciszenie - sprawia, że kroki postaci stają się niesłyszalne (można biegać i skakać koło innych postaci bez robienia hałasu).
  • Niewidzialność - nakłada na postać efekt niewidzialności, przez co staje się ona niewidoczna dla innych. Efekt zostaje wyłączony, gdy postać czegoś dotknie, rzuci zaklęcie bądź użyje broni.

W zależności od poziomu zaklęcia, będzie ono obejmować inny obszar - zaklęcia poziomu Nowicjusz i Uczeń obejmują pojedyncze cele, poziomu Czeladnik działają w niewielkim polu, zaś poziomu Ekspert i Mistrz są w stanie objąć swoim efektem olbrzymi obszar dookoła postaci gracza (1).


Najlepsze umiejętności Iluzji

W drzewku Iluzji jest 13 zdolności do odblokowania, jednak część z nich jest bardzo sytuacyjna. Jak w przypadku pozostałych szkół magii, jeśli chcesz korzystać z zaklęć Iluzji, to musisz odblokować zdolności zmniejszające koszt zaklęć poszczególnych poziomów - Nowicjusz - Iluzja, Uczeń - Iluzja, Czeladnik - Iluzja, Ekspert - Iluzja i Mistrz - Iluzja. Warto odblokować tylko te poziomy, których zaklęcia będziesz rzucać.

Bardzo przydatną zdolnością jest Ciche czarowanie (2). Dzięki niej wszystkie rzucane zaklęcia są ciche - możesz więc, na przykład, skradając się, rzucić w środek grupy zaklęcie Szału, by postacie zaczęły się atakować, bądź przywołać tam potężną istotę - pozostając przy tym ukrytym. Zdolność przydatna dla każdego maga i kluczowa dla postaci nastawionej na skradanie.

Jeśli chcesz intensywnie korzystać z zaklęć wpływających na umysły wrogów - i chcesz nimi obejmować wszelkie typy przeciwników - zainwestuj w Iluzjonistę, Animaga i Władcę umysłu. Dzięki temu zaklęcia staną się potężniejsze i będziesz w stanie używać ich na każdym typie wroga - nawet na nieumarłych.


Rozwój Iluzji i porady

Na koniec kilka porad odnośnie rozwoju Iluzji i korzystania z zaklęć z tej szkoły magii:

  • Iluzja rozwija się poprzez wpływanie na wrogów - uspokajanie czy wywoływanie szału, wzmacnianie sojuszników, a także korzystanie z zaklęć wytłumiających odgłosy kroków i nakładających niewidzialność pozwoli rozwijać tę umiejętność.
  • Iluzja świetnie sprawdza się dla postaci nastawionych na skradanie - za sprawą Cichego czarowania będziesz w stanie siać zamęt w szeregach wroga bez jego wiedzy, kończąc sporą część starć bez otrzymania jakichkolwiek obrażeń.
  • Zaklęcia Iluzji mają maksymalny poziom postaci, na który mogą wpłynąć (3) - można to obejść, korzystając z zaklęć wyższego poziomu i inwestując w opisane wcześniej zdolności. Miej jednak na uwadze, że niektórzy wrogowie będą po prostu zbyt potężni na jakiekolwiek zaklęcie Iluzji.

Następnie: Skyrim - magia: odzyskiwanie i zwiększenie poziomu

Spis treści: Skyrim - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Skyrim - rzucanie zaklęć: jednoręczne i oburęczne, maksymalizacja

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

The Elder Scrolls V: Skyrim

PS3, Xbox 360, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze