Skip to main content

Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Baza badawcza (Syberia)

Wszystkie znajdźki: dokumenty, relikty, freski, skrzynie i antyczne monety występujące na terenie starego gułagu.

Do tej lokacji trafisz po odwiedzinach w Podtopionym archiwum i spotkaniu z Jonahem w Geotermicznej dolinie. Kiedy wyruszysz na północ tego ostatniego obszaru, trafisz do podłużnej jaskini - to właśnie wejście do Bazy badawczej Trójcy.

Znadźki pojawiają się dopiero na późniejszym etapie lokacji - dopiero gdy wyjdziesz z jaskini i dojdziesz do fragmentu ośnieżonego lasu, w którym widać ślady samochodów. To mniej więcej ten moment, w którym napotkasz pierwszych przeciwników.

Możesz także otworzyć mapę w nowym oknie lub pobrać ją na dysk.


#Zestaw surwiwalowy 1

Gdy Lara zauważy ślady samochodu na śniegu, cofnij się o kilka kroków w stronę powalonego konaru drzewa i rzuć okiem na ścieżkę obok. Na jej końcu zakopano zestaw surwiwalowy.


Podążaj za śladami auta, a trafisz na niewielką polankę, na której stacjonuje dwóch żołnierzy Trójcy. Zlikwiduj ich w dowolny sposób, po czym skręć w prawo, przechodząc po konarze. Przeskocz przez kilka kolejnych gałęzi, a trafisz do przesieki, w której stacjonuje kilku kolejnych wojaków. Postaraj się zlikwidować ich w dyskretny sposób - w przeciwnym wypadku będziesz musiał walczyć ze sporą grupą wrogów, a w okolicy nie ma zbyt wielu dobrych osłon.


#Mapa 1

Kiedy skończysz bawić się z żołnierzami, podejdź do odśnieżarki i obejdź ją dookoła. Na wielkim pudle zauważysz mapę.


Obok tego samego pojazdu powinieneś widzieć drewnianą ścianę. Wbij w nią strzały z szerokim grotem, po czym wejdź wyżej. Tutaj również czeka cię spotkanie z oddziałami Trójcy - tym razem będzie ich jednak znacznie więcej. Zachowaj więc ostrożność i zlikwiduj zagrożenie.


#Zestaw surwiwalowy 2

Gdy uporasz się z niemilcami idź przed siebie, dopóki po lewej stronie nie zauważysz czerwonego pługu śnieżnego. Zakręć przy niej w lewo i przeskocz przez zawalony most. Biegnij przed siebie, a kilka metrów przed bramą odkopiesz zestaw surwiwalowy.


#Fresk 1

Wróć się z powrotem, znów docierając do czerwonego pługu. Obejdź go i pokonaj ukrytego obok strażnika, po czym podejdź do bramy kompleksu. Z jej lewej strony dostrzeżesz radziecki fresk.


Na lewo od bramy powinieneś zauważyć niewielką dziurę w murze. Przeczołgaj się przez nią, a odkryjesz ognisko, w którym można rozbić obóz (Stacja pogodowa).


#Relikt 1

Tuż obok ogniska znajduje się kuferek z reliktem (Stempel).


#Skrzynia 1

Wstań od ogniska i podejdź do przerębla z wodą. Zanurkuj pod wodą i chwyć żołnierza, który stoi przy następnym otworze (kilka metrów dalej). Następnie sam się wynurz i zlikwiduj kilku kolejnych żołnierzy, którzy stacjonują kawałek stąd. Ostatecznie na skraju polany powinieneś dojrzeć pomarańczową skrzynię, a w niej - element pistoletu ciężkiego.


#Skrzynia 2

Kawałek dalej ujrzysz zamkniętą bramę, którą wcześniej musiałeś wyminąć. Na lewo od niej znajduje się kolejna skrzynia, skrywająca element strzelby automatycznej.


#Zestaw surwiwalowy 3

Obejdź dwa czerwone pługi śnieżne i podejdź do skarpy naprzeciwko. Gdy staniesz na skraju przepaści, obróć się w stronę niewielkiego drzewka - zakopano przy nim zestaw surwiwalowy.


#Dokument 1

Wejdź na rdzawoczerwoną platformę, przechodząc przez kolejne schody. Idź przed siebie, zbliżając się do budynków naprzeciwko. Przy pierwszym z nich, na skrzyni zauważysz dokument (Walka).


Relikt 2

Obejdź ten sam budynek dookoła, a po lewej dojrzysz kuferek z reliktem (Relikwiarz w formie wisiora).


#Relikt 3

Aby przejść do drugiego budynku, musisz podejść pod pofarbowaną na żółto drabinę i wskoczyć na nią. Wejdź do góry, po czym wskocz na gzyms powyżej. Skręć w prawo i biegnij przed siebie - naprzeciwko zobaczysz szkatułkę z reliktem (Wygrawerowana łuska).


#Dokument 2

Wejdź do pomieszczenia na górnym piętrze budynku. Na stole pod oknem dojrzysz dokument (Siła wiary).


#Dokument 3

W pomieszczeniu obok także znajdziesz dokument (Niebezpieczeństwo).


Wejdź na szczyt budynku po żółtej drabince w jednym z pomieszczeń, po czym obejrzyj animację. Następnie wybiegnij z pomieszczenia przez dziurę w ścianie i skręć w lewo. Wskocz na linę i zjedź po niej dalej - niestety zostaniesz zatrzymany w połowie drogi. Chwyć się więc krawędzi pojazdu i skocz w lewo, trafiając na platformę obok. Kiedy tylko będziesz miał okazję, zabij stacjonującego tu żołnierza.

Stań na krawędzi platformy i przeskocz niżej, na kolejną kładkę. Skręć w prawo i użyj czekana z linką aby przedostać się do budynku naprzeciwko. Niestety podłoga załamie się pod tobą, ale i tak trafisz we właściwe miejsce.

Skocz przed siebie, chwytając się krawędzi u góry - ta część budynku również się zawali, przez do trafisz na metalową rurę, a następnie belkę. Przejdź po niej do przodu i... ponownie spadnij w przepaść z powodu obluzowanych elementów konstrukcji.

Gdy wylądujesz na niższym poziomie, idź przed siebie po dachu budynku, przeskakując przez kolejne kładki i platformy. Zjedź po linie dalej i zabij stojącego tam agenta Trójcy.


#Torba poszukiwacza 1

Obejdź silos dookoła, a znajdziesz torbę poszukiwacza.


#Dokument 4

Zjedź po lince do kompleksu budynków naprzeciwko. Gdy wylądujesz na miejscu, zejdź na dolne piętro po spiralnych schodach - znajdziesz tam dokument (Protektor).


Idź przed siebie jedyną możliwą trasą - po krótkiej chwili zostanie wyświetlona cutscenka. Kiedy się zakończy, zeskocz w dół aby dotrzeć do ogniska (Kompleks radziecki). Następnie wejdź do budowli obok i przeciśnij się przez półprzymknięte drzwi na końcu sali. Od tego momentu czeka cię szybki bieg przez kolejne pokoje i walka z następującymi po sobie falami przeciwników.

Kiedy trafisz pod wodę, zanurkuj pod jej taflę i skręć w lewo. W pomieszczeniu obok czeka kilku dobrze uzbrojonych przeciwników - w odpowiedni sposób wynurzając się z przerębli i topiąc nieszczęśników będziesz w stanie poradzisz sobie z nimi bez większych problemów.

Wyzwanie: Spalona ziemia

To wyzwanie rozgrywa się na całej długości Bazy badawczej i polega na wysadzeniu czterech kolejnych zbiorników z paliwem. Pierwszy z nich znajdziesz na niewielkiej polance, przy ciężarówce. To ta sama lokacja, w której dwóch agentów Trójcy strzelało do jelenia. Jeśli udaremniłeś ich starania, miejscówkę poznasz po czerwonej koparce stojącej nieopodal.

Drugi zbiornik znajduje się nieco dalej, na jednym z czerwonych pługów śnieżnych, przed betonowym murem oraz bramą do właściwej bazy Trójcy. Aby wysadzić go w powietrze, będziesz musiał trafić w jedną z rur przytwierdzonych do cysterny.

Trzeci zbiornik umieszczono jeszcze dalej - za betonowym murem, na odcinku za przeręblami w lodzie. Nieco dalej dojrzysz dwa czerwone pługi śnieżne, a obok jednego z nich beczkę. Strzel w nią, a dojdzie do eksplozji.

Ostatni ze zbiorników znajdziesz na samym końcu lokacji, przed budynkiem w którym przetrzymywany jest Jonah. Stojąc na wysokiej wieży nie zjeżdżaj po lince dalej, lecz spójrz w dół - powinieneś zobaczyć ciężarówkę oraz kilka beczek. Zestrzel dowolną z nich, a cel zostanie osiągnięty.

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Planetarium (Syberia)

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

Zobacz także