Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PS VR2 - niewyraźny i nieostry obraz: jak naprawić

I czy obraz na pewno wymaga naprawy.

Kupiłeś PS VR2 i zastanawiasz się, czemu obraz w goglach jest niewyraźny i rozmazany? Na tej stronie powiemy ci, co możesz z tym zrobić - i czy w ogóle jest się czym martwić.


Na tej stronie:


Czy twoje PS VR2 w ogóle wymaga „naprawy”

Na początek kilka ważnych informacji skierowanych szczególnie do osób stawiających pierwsze kroki w VR. Jako posiadacz PS VR2 musisz wiedzieć, że obraz w goglach nigdy nie będzie tak wyraźny i przejrzyszty, jak w „klasycznych” grach na konsoli czy PC. Mało tego - nawet użytkownik VR nie widzi nawet obrazu tak wyraźnie, jak osoby siedzące obok, patrzące na ten sam obraz na ekranie telewizora!

Wynika to po prostu ze specyfiki gogli VR i soczewek. Jednym słowem, obraz zawsze jest w pewnym sensie nieco mglisty i ziarnisty, a im dalej znajduje się jakiś obiekt w wirtualnej rzeczywistości, tym jest mniej wyraźny. Przykładając sobie przedmioty pod twarz też dostrzeżesz, że nie są zbyt ostre. Zerkanie na krewędzie ekranu (a więc i soczewek) również sprawia, że obraz nie jest najlepszej jakości.

Nie można z tym nic zrobić, ale nawet biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia, upewnijmy się, że obraz w twoim PS VR2 jest tak wyraźny, jak to tylko możliwe.


Wyczyść soczewki

Brzmi trywialnie, ale radzimy przeczytać tę sekcję do końca. Uwierz, że soczewki w goglach VR brudzą się bardzo łatwo - a każdy, nawet niewielki brud na soczewkach będzie wyglądał na gigantyczny, kiedy ubierzesz headset na głowę.

Do wycierania soczewek używaj wyłącznie ściereczki z mikrofibry - np. takiej do okularów. Absolutnie nie używaj do tego ręczników papierowych, bo mogą zarysować soczewki. Nie używaj też żadnych preparatów do czyszczenia, a już z pewnością nie takich z alkoholem - możesz bezpowrotnie zniszczyć szkło.

Z własnego doświadczenia możemy doradzić, abyś upewnił się, że twoja ściereczka z mikrofibry jest czysta. Jeżeli używałeś jej już kilka lub nawet kilkanaście razy, to będą na niej niewidoczne zabrudzenia, a używającc jej, będziesz tylko... rozsmarowywał brud po soczewkach, zamiast go ściągać. Spowoduje to powstanie mglistego efektu, a ty możesz wtedy pomyśleć, że jest coś nie tak z obrazem.

Ściereczki z mikrofibry myje się płynem do mycia naczyń, pod bieżącą, ciepłą wodą. Pamiętaj, aby po myciu bardzo długo wyciskać taką ściereczkę z piany, by nie został na niej płyn.

A jak często powinno się czyścić soczewki PS VR2? Nie ma reguły, więc warto wyrobić sobie nawyk inspekcji soczewek w dobrym świetle, z bliska i pod różnymi kątami. Jeżeli nie są krystalicznie czyste, użyj ściereczki.


Upewnij się, że masz dobrze ustawiony rozstaw soczewek

W następnej kolejności powinieneś zająć się ustawieniem rozstawu soczewek. Włóż PS VR2 na głowę, skup wzrok na jednym z punktów - najlepiej sprawdzają się napisy, koniecznie na środku widoku - a następnie kręć pokrętłem zmiany rozstawu soczewek, by znaleźć ustawienie, w którym obraz jest możliwie najostrzejszy.

Każdy człowiek ma inny rozstaw oczu, więc jeśli nie dopasujesz tego ustawienia do siebie, obraz zawsze będzie rozmazany.


Znajdź odpowiednie ułożenie PS VR2 na głowie i postaraj się je zachować

Używanie gogli VR wiąże się niestety z pewnymi niedogodnościami, a jedną z nich jest fakt, że ustawienie gogli na twojej głowie, w którym obraz jest maksymalnie wyraźny, ma niewielki margines błędu.

Oznacza to, że nawet niewielkie odchylenie od idealnego ustawienia może spowodować, że krawędzie napisów będą fioletowe, a obraz na brzegach niewyraźny. Fioletowe krawędzie wynikają z wystąpienia efektu aberracji chromatycznej.

Jak znaleźć idealne ustawienie PS VR2 na głowie? Nie ma innego sposobu, niż delikatne przesuwanie gogli, nawet o kilka milimetrów, w poszukiwaniu najlepszego obrazu. Gdy już odszukasz to ułożenie, spróbuj je jak najlepiej utrzymać, zaciskając opaskę pokrętłem znajdującym się z tyłu.

Ważne jest, aby w trakcie gry regularnie sprawdzać, czy PS VR2 przypadkiem nie przesunęło ci się na głowie, pogorszając jakość obrazu.


Ponownie wyreguluj śledzenie oczu

Kiedy po raz pierwszy zakładasz PS VR2 na głowę, gogle wykonują kalibrację funkcji śledzenia oczu. Jednak jeśli z jakiegoś powodu została ona wykonana niepoprawnie, może przekładać się to na niewyraźny obraz.

PS VR2 korzysta z funkcji tzw. renderowania dołkowego, które śledzi twój wzrok i wyświetla grafikę w lepszej jakości tam, gdzie patrzysz, a obniża jakość z dala od twojego wzroku. Pozwala to zaoszczędzić moc obliczeniową, ale jeśli kalibracja nie przebiegła w odpowiedni sposób, gogle mogą obniżać jakość grafiki w niewłaściwym miejscu.

Aby dokonać ponownej regulacji, naciśnij dwa razy przycisk PlayStation na kontrolerze Sense. Zjedź na dół i wybierz opcję Śledzenie oczu, a potem Wyreguluj śledzenie oczu.

Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie (a właściwie w soczewkach), by dokonać kalibracji.

Więcej o PS VR 2:

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze