Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Phasmophobia - poradnik i najlepsze porady

Jak grać, zasady i wskazówki.

Witamy w poradniku do gry Phasmophobia. To nietypowy, bo stawiający przede wszystkim na kooperację horror, w którym podstawą rozgrywki jest szukanie śladów duchów.

Produkcja jest dostępna na PC i pozwala korzystać z gogli wirtualnej rzeczywistości, jeśli ktoś ma ochotę na większy poziom strachu. Gra znajduje się obecnie w dziale Early Access i jest stale rozwijana.

Założenia w Phasmophobia są proste, ale pewne mechaniki i rozwiązania mogą nie być od początku jasne. W naszym opracowaniu przygotowaliśmy więc najważniejsze wskazówki, które pomogą wam przetrwać bliskie spotkania ze zjawami.


Poradnik i wskazówki do Phasmophobia

Tutaj opisujemy mechanikę gry i odpowiadamy na wszystkie najbardziej istotne pytania związane z rozgrywką. Pomożemy wam zrozumieć każdy aspekt gameplayu i wyjść cało z każdego paranormalnego śledztwa.

  • Phasmophobia - cel gry (na dole tej strony)
  • Phasmophobia - porady na początek (na dole tej strony)
  • Phasmophobia - lobby: baza (na dole tej strony)

Phasmophobia - cel gry

Gra nie tłumaczy tego zbyt dobrze, ale podstawowy cel każdej misji jest prosty. Musisz razem z towarzyszami odkryć, jaki rodzaj ducha nawiedza dany budynek. To wszystko. Do tego dochodzą generowane losowo cele dodatkowe, o których piszemy na oddzielnej stronie.

Przeszukując wnętrza i używając odpowiednich przedmiotów możesz trafiać na ślady ducha. Możesz go usłyszeć, być może nawet zrobić mu zdjęcie. Wszystkie tego typu wskazówk zapisujesz w dzienniku (1).

Po zebraniu dowodów, ustalasz typ ducha na podstawie ogólnych informacji i zapisków, które też znajdziesz w dzienniku, na innych stronach. To wystarczy, by móc spokojnie zakończyć misję, jeśli nie zależy ci na nagrodach bonusowych za ponadprogramowe wyzwania.


Phasmophobia - porady na początek

- Komunikuj się. Gra bez mikrofonu nie będzie idealna, biorąc pod uwagę, że czasem po prostu trzeba odezwać się do ducha, albo szybko poinformować o czymś innych graczy. W spisie treści wyjaśniamy, jak rozwiązać ewentualne problemy z mikrofonem.

- Nie nadużywaj imienie ducha. Czasem możesz zadawać duchowi pytania, na przykład używając specjalnego urządzenia Spirit Box, jednak duch słyszy graczy cały czas i może reagować na niektóre wypowiedzi, a wypowiadanie jego imienia może go sprowokować do szybszego ataku.

- Nie próbuj walczyć. Phasmophobia nie oferuje żadnego sposobu na zwalczanie duchów. Są tylko pewne narzędzia, które mogą opóźnić atak, jednak ostatecznym rozwiązaniem zawsze jest po prostu opuszczenie budynku.

- Używaj latarki, nawet gdy trzymasz inny przedmiot. O ile masz ze sobą latarkę, wystarczy wcisnąć klawisz T, by ją włączyć, jeśli nie masz jej w dłoni.

- Działaj sprawnie. Nie przedłużaj niepotrzebnie czynności, na przykład rozmowy z duchem czy używania tablicy Ouija. Czas to pieniądz. Jeśli tylko zdobędziesz jakąś wskazówkę, od razu zabieraj się za szukanie kolejnej.

- Kiedy usłyszysz bicie swojego serca, uciekaj i próbuj się schować. Duch jest bardzo blisko i chce zrobić ci krzywdę.

- Wciśnij G, by wyrzucić przedmiot. Jeśli niepotrzebnie podniosłeś jakieś narzędzie w ciężarówce, a chcesz zabrać inne, wyrzuć aktualnie wybrany przedmiot i podnieś kolejny (przyciskiem E).

- Niektóre przedmioty można ustawiać na płaskich powierzchniach. By to zrobić, wciśnij po prostu klawisz F, gdy odpowiednio wyznaczysz miejsce docelowe.


Phasmophobia - lobby: baza

Między misjami znajdujesz się w swojej bazie, czyli w lobby gry. Stąd możesz korzystać z głównego menu, a także kupować przedmioty przed rozpoczęciem nowej gry (2), czy też zmienić różne opcje.

W bazie obecni też będą inni gracze, z którymi akurat grasz. Na ścianach i szafkach możesz przyjrzeć się różnym przedmiotom, a także zdjęciom, które wykonałeś ostatnio podczas misji.

W opcjach możesz też wybrać poziom trudności (na początek polecamy Amatora), ale pamiętaj, że jeśli dołączasz do czyjegoś serwera, to inny gracz wyznacza poziom wyzwania.

Tagi

Komentarze