Skip to main content

Minecraft - łopata: wykopywanie piasku i ziemi

Jak stworzyć łopatę i do czego można ją wykorzystać.

Łopata jest narzędziem w Minecraft, bez którego możesz spokojnie się obejść, jednak znacznie ułatwia wykonywanie niektórych zadań. Z tej strony dowiesz się jak stworzyć najprostszy model i czym różnią się jej lepsze wersje.


Na tej stronie:


Łopata - jak stworzyć

Do stworzenia podstawowej, drewnianej łopaty potrzebujesz dwóch rzeczy:

  • Stołu rzemieślniczego. Zwykłe pole wytwarzania nie wystarczy, będziesz potrzebował powiększonego miejsca zapewnianego przez stół rzemieślniczy.
  • Drewna - zdobędziesz je wycinając dowolne drzewa w okolicy, nawet przy użyciu gołej ręki. Jeśli jeszcze nie pozyskiwałeś drewna, zajrzyj na stronę drewno: jak zdobyć gdzie wyjaśniamy ten proces;

Po tym wejdź w interakcję ze stołem rzemieślniczym (1) za pomocą prawego przycisku myszy (LT i L2 w przypadku wersji na konsole), by otworzyć powiększone okno tworzenia przedmiotów.

W pierwszej kolejności potrzebujesz przetworzyć pnie (2), umieszczając je w strefie wytwarzania. Dzięki temu uzyskasz deski (3) - w tym wypadku dębowy wariant. Kliknij na deski dwa razy, by wytworzyć ich 8 sztuk, a następnie umieść je w ekwipunku.

Teraz w książce przepisów po lewej stronie kliknij na pole wyszukiwania i wpisz patyk (4). Kliknij na jedyną dostępną opcję (5), dzięki czemu do strefy wytwarzania zostanie przeniesiony przepis. Potem kliknij przynajmniej raz na gotowy produkt (6), by stworzyć 4 patyki - tyle ci wystarczy.

Umieść patyki w ekwipunku i ponownie wykorzystaj pole wyszkukiwania, tym razem wpisując słowo łopata. Z dostępnych opcji wybierz drewnianą łopatę (7), a następnie kliknij na produkt (8), by ją stworzyć i umieść na pasku skrótów.

Od tego momentu możesz korzystać z tego narzędzia. Łopata przydaje się do wykopywania ziemi, piasku, żwiru, śniegu czy gliny - proces ten ukończysz kilkukrotnie szybciej, niż w przypadku wykorzystania innych narzędzi, nawet kilofa.


Rodzaje łopat i różnice między nimi

Wraz z postępami w rozgrywce zdobędziesz nowe materiały, które pozwolą ci stworzyć lepsze jakościowo łopaty, takie jak:

  • Kamienna
  • Żelazna
  • Diamentowa
  • Nethrytowa
  • Złota

Mają one większą wytrzymałość (za wyjątkiem złotej), przez co wolniej się zużywają i pozwalają jeszcze szybciej wykopywać wspomniane materiały. Dla przykładu, wykopanie ziemi zajmie ci 0,75 sekundy przy użyciu gołej dłoni (lub innego narzędzia), jednak już 0,45 sekundy za sprawą drewnianej łopaty i 0,2 sekundy przy użyciu kamiennej.

Kolejne modele nie skracają już tak drastycznie całego procesu (odpowiednio 0,15, 0,1, 0,1 i 0,1 sekundy), więc nie warto marnować na nie materiałów. Kamienna łopata będzie tutaj optymalnym wyborem.

Następnie: Minecraft - motyka: uprawa

Spis treści: Minecraft - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Minecraft - siekiera: szybsze wycinanie drzew

Zobacz także