Skip to main content

Minecraft - kilof: wykopywanie skał i metali

Jak stworzyć kilof, rodzaje i różnice między modelami.

Kilof to bezapelacyjnie najprzydatniejsze narzędzie w Minecraft. Bez niego nie będziesz w stanie zbierać rud metali, a po krótkim czasie nawet przebijać się przez bardziej wytrzymałe skały. Z tej strony dowiesz się jak stworzyć pierwszy kilof, jakie są ich rodzaje i co zyskasz inwestując w lepsze wersje.


Na tej stronie:


Kilof - jak stworzyć

By stworzyć nawet najbardziej podstawowy, drewniany kilof musisz posiadać dwie rzeczy:

  • Stół rzemieślniczy. By stworzyć dowolny kilof potrzebujesz wymieszać ze sobą pięć składników, przez co wymagany jest stół rzemieślniczy;
  • Drewna - bez problemu pozyskasz je z dowolnego z okolicznych drzew. Jeśli jednak jeszcze tego nie zrobiłeś, zajrzyj na stronę drewno: jak zdobyć gdzie opisujemy cały proces.

Następnie wejdź w interakcję ze wspomnianym stołem rzemieślniczym (1), klikając na nim prawym przyciskiem myszki (LT i L2 w przypadku wersji na konsole Xbox i PlayStation).

Umieść potem zebrane przez siebie pnie (2) drzewa w strefie wytwarzania, a następnie kliknij dwukrotnie na deskach (3), by wytworzyć ich osiem sztuk. Umieść je w ekwipunku.

Teraz musisz wytworzyć patyki. W tym celu kliknij na pole wyszukiwania i wpisz tam frazę patyk (4). Kliknij na jedyny wynik (5), który się pokaże, a następnie na gotowy produkt (6). Wystarczą ci 4 patyki, więc kliknij na ikonkę raz i przenieś przedmiot do plecaka.

Teraz raz jeszcze wykorzystaj pole wyszukiwania i wpisz tam kilof. Z dostępnych wyników kliknij na drewniany kilof (7), a by przenieść recepturę do strefy wytwarzania. Kliknij na przedmiot (8), by go stworzyć i nanieś na pasek skrótów, by móc zacząć z niego korzystać.


Rodzaje kilofów i różnice między nimi

Kilof wykorzystasz do wydobywania wszystkich typów kamieni, a także rud metali i kamieni szlachetnych. Nie tylko przyspiesza to pracę, ale też w niektórych przypadkach umożliwia zbieranie konkretnych surowców.

By móc zbierać bardziej wartościowe materiały, potrzebujesz lepszego kilofa. Dostępne w grze są następujące modele:

  • Kamienna - 3 sztuki bruku i 2 patyki
  • Żelazna - 3 sztabki żelaza i 2 patyki
  • Diamentowa - 3 diamenty i 2 patyki
  • Nethrytowa - 3 sztabki netherytu i 2 patyki
  • Złota - 3 sztabki złota i 2 patyki

Wyższe modele wprowadzają dwie różnice. Po pierwsze, szybsze wydobywanie materiałów. Dla przykładu, drewniany kilof wykopie kamień w 1,15 sekundy, żelazny już w 0,6 sekundy, a diamentowy tylko w 0,4 sekundy. Jako że spędzisz sporo czasu na wydobywaniu minerałów, jest to szalenie ważna kwestia.

Druga sprawa to fakt, że gorsze modele nie pozwolą ci wydobyć niektórych materiałów. Dla przykładu, by wydobyć diamenty, potrzebujesz przynajmniej żelaznego kilofa - kopiąc go kilofem drewnianym bądź kamiennym po prostu zniszczysz rudę i nie zdobędziesz diamentu.

Ograniczenie z wybranym typem kilofa da się ominąć nakładając na nie odpowiednie zaklęcie - Jedwabny Dotyk - ale prościej jest używać żelaznego kilofa do wydobywania wszystkiego innego niż żelazo i węgiel.

Następnie: Minecraft - drewno: jak zdobyć

Spis treści: Minecraft - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Minecraft - motyka: uprawa

Zobacz także