Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Little Nightmares - rozdział 1: Więzienie

Uciekamy z potrzasku.

Po tajemniczym wprowadzeniu, w którym widać nieznaną graczowi kobietę, dziewczynka budzi się ze snu w torbie podróżnej. To Six - właśnie jej losami będziesz kierował. Nieznane jest jej pochodzenie, ani powód, dla którego znajduje się w tak nieprzyjaznym miejscu.

Gra nie zaczyna się też żadnym samouczkiem, jednak jeżeli gracz ma jakieś kłopoty, wyświetla odpowiednie komunikaty z podpowiedziami.

Mimo braku jakiegokolwiek zarysu fabuły i konkretnych zadań do zrobienia, domyślamy się, że musimy po prostu iść cały czas w prawo i wydostać się z tego miejsca.

Podążaj w prawo, mijając pudła i beczkę. Natrafisz na grupkę niegroźnych stworzeń - to je będziesz starał się uwalniać, jeżeli jesteś fanem poszukiwania znajdziek. Zauważ, że wokół jest niezwykle ciemno. Six jest jednak wyposażona w zapalniczkę - użyj jej. Podążaj dalej w prawo, mijając klapę w podłodze. Otwórz klapę w ścianie, która znajduje się niedaleko. Zwróć uwagę, że ogień gaśnie, kiedy za coś chwytasz.

Większość czasu spędzisz w półmroku.

Kucnij i wejdź do szybu wentylacyjnego. Przy rozwidleniu wskocz na wyższy poziom i idź dalej. Omiń kratę, na którą ścieka woda. Po wyjściu zeskoczysz na pudło. Podążaj dalej w prawo i wejdź na ogromne schody. Dojdziesz do drewnianej ściany z niewielkim przesmykiem. Użyj go, by dostać się do następnego pokoju.

Najdalej na prawo zobaczysz skrzynię i łóżko. Użyj ich, aby dostać się do otworu w ścianie. Pamiętaj, żeby po skoku chwycić się krawędzi odpowiednim przyciskiem.

W pokoju z wisielcem twoim zadaniem będzie zabranie krzesła spod nóg nieszczęśnika i ustawienie go pod drzwiami po prawej stronie. To pozwoli ci dosięgnąć do klamki.

Six potrafi przesuwać niewielkie przedmioty.

Omiń wyrwy widoczne na drugim planie, otwórz lodówkę i użyj jej półek jak drabiny. Przejdź po zapadniętych deskach i chwyć się krawędzi, by dostać się jeszcze wyżej. Tutaj spotkasz swojego pierwszego przeciwnika - pijawkę. Kontakt z nią to nagła śmierć, dlatego omiń ją i wskocz na kolejną platformę. Podążając dalej spotkasz kolejne pijawki, które nie powinny jednak sprawić żadnego problemu.

W kolejnym pomieszczeniu wdrap się na skrzynię i użyj dźwigni powyżej niej. Usłyszysz, że otworzy ona nie tylko drzwi zaraz obok ciebie. Przeskocz dziurę pamiętając o tym, żeby użyć biegu. Po drugiej stronie zobaczysz dwie pijawki, jednak nie ma się co obawiać - te są tu tylko dla ozdoby.

W Little Nightmares czasami trzeba się nabiegać.

Gdy zamkną się za tobą metalowe drzwi, chwyć za jedną z przybitych desek i usuń ją. Upadku, który nastąpi za chwilę, nie możesz uniknąć. Gdy dziewczynka znajdzie się w czarnej mazi musisz działać szybko. Gdy użyjesz zapalniczki zobaczysz, że jesteś otoczony przez pijawki. Podążaj w prawo omijając je. Dobrym sposobem jest skok tuż przez spotkaniem z jedną z nich. Popchnij drzwi znajdujące się na końcu pomieszczenia - jesteś wolny.

Skok to doskonała metoda na uniknięcie śmierci przy bliskim kontakcie z pijawką.

Przeskocz przerwany drewniany most. Użyj desek, żeby się wspiąć, a następnie przejdź po kładce w lewą stronę. Bądź ostrożny - z kładek da się spaść. Przejdź jeszcze wyżej po drewnianych schodach, a następnie skieruj Six w twoją stronę tak, jak prowadzi platforma. Użyj schodów i omiń metalowe drzwi po prawej.

Dostaniesz się do kołowrotka - obróć go zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Puść go i od razu biegnij w prawo. Skróć drogę przeskakując nad przepaścią, a przed samymi drzwiami wykonaj wślizg, aby nie zostać zmiażdżonym.

Po puszczeniu kołowrotka nie biegnij naokoło.

W następnym pomieszczeniu przejdź przez dziurę po prawej stronie. W oddali zobaczysz tajemniczą postać na moście. Użyj liny z materiału, by dostać się wyżej.

Przejdź przez drzwi - zobaczysz tu pręty pod napięciem. Przesuń skrzynkę z papierem toaletowym pod dźwignię po lewej stronie i użyj jej. Po zeskoku będziesz mógł przecisnąć się przez niegroźne już pręty.

Gdy nie możesz czegoś dosięgnąć, niedaleko powinien być przedmiot, który ci to umożliwi.

Podczas eksploracji następnego pomieszczenia zauważysz, że prąd został wyłączony na znacznie dłużej, niż potrzebne było to do przejścia przez pręty. Okazuje się, że należy powtórzyć tę czynność, aby móc pokonać kolejną podobną przeszkodę.

Wdrap się więc na równoważnię, obciąż ją własnym ciężarem z prawej strony i szybko przeskocz na szafkę. Pozwoli ci się dostać do poprzedniego pomieszczenia z dźwignią. Raz jeszcze wyłącz prąd, tym razem od razu biegnąc. Omiń huśtawki, zabawkową kolejkę i przejdź przez pręty.

Po wyłączeniu prądu użyj sprintu i przebiegnij przez cały pokój.

Podążaj dalej mijając zamknięte drzwi. Przechodząc koło materaca aktywuje się oko - gdy cię zobaczy, będziesz mógł zrobić jedynie kilka kroków, zanim zamienisz się w kamień. Użyj pierwszego filaru (1), by pozostać w cieniu, a gdy będziesz miał okazję, pobiegnij i skryj się za przewróconym łóżkiem (2). Gdy oko znów spojrzy w lewo, będziesz miał szansę dostać się do bezpiecznego miejsca niedaleko metalowych skrzyń (3). Wdrap się na jedną z nich, a potem na następną, by wreszcie użyć metalowych krat jako drogi ucieczki.

Cierpliwość to podstawa.

W pokoju po prawej stronie czeka cię niespodzianka - spotkanie z pierwszym dużym wrogiem. Ukryj się pod łóżkiem i poczekaj, aż sobie pójdzie. Omiń łóżka ze śpiącymi dziećmi, a w następnym pomieszczeniu wdrap się na półkę na ścianie i przeskocz na kolejną. Przejdź przez szyb wentylacyjny.

Bohaterka zacznie wyraźnie cierpieć z głodu, jednak zaraz potem spotkasz chłopca, który rzuci ci kawałek chleba. Chwyć go, by dziewczynka mogła go zjeść. Wdrap się na metalowe skrzynie i przejdź dalej wykorzystując wygięte pręty.

Szczęście sprzyja Six.

Przejdź przez pomieszczenie ze stryczkiem. W następnym zauważysz zwisające z góry pijawki - nie są jednak groźne.

Na moście zrzucając jedną ze skrzyń w przepaść, możesz się przekonać, jak naprawdę wysoko jesteś. Przy prętach pod napięciem skocz w przód, następnie użyj krat, przejdź w lewo znów wespnij się po kratach. Odskocz w prawo i wdrap się jeszcze wyżej. Wskocz na zwisające metalowe skrzynie, a następnie wespnij się na łańcuchu, by przeskoczyć na kolejną platformę. Tam znów użyj krat.

Zobaczysz dwie dźwignie. Pociągnij najpierw za tę na ścianie, a następnie przesuń tę na podłodze w prawo tak, by doprowadzić skrzynie na łańcuchu blisko krawędzi. Następnie przesuń dźwignię w lewo i natychmiast wskocz na już przemieszczające się w lewą stronę skrzynie. Wdrap na platformę po lewej i przejdź dalej.

Jedna z pierwszych zagadek wymagających refleksu.

W pomieszczeniu z szufladami Twoim zadaniem będzie dostanie się do dźwigni wyłączającej prąd. Wysuń całkowicie lewą dolną szufladę (1) i wdrap się na nią. Teraz wyciągnij szufladę powyżej (2) do połowy długości i również na nią wskocz. Tym sposobem będziesz mógł dostać się jeszcze wyżej (3) i przełączyć dźwignię własnym ciężarem. Jeżeli nie uda ci się dobrze ułożyć szuflad, podejdź do prętów pod napięciem, by „zrestartować” pomieszczenie.

Zagadka z szufladami okazuje się być bardzo prosta.

Po przejściu przez kraty, zrzuć duży obciążnik w przepaść. Spadając zaraz za nim zginiesz, ale obudzisz się w pomieszczeniu, w którym miałeś się znaleźć. Idąc dalej w prawo spotkasz kilka pijawek. Omiń je zręcznie i przejdź do pokoju ze znanym ci już złowrogim okiem.

Skryj się w cieniu za szafkami, a kiedy oko spojrzy w prawo przebiegnij do następnego cienia. Poczekaj aż wózek z przyrządami do czyszczenia podłóg podjedzie obok ciebie i schowaj się za nim. Kiedy zacznie odjeżdżać w prawo, idź za nim będąc cały czas ukrytym. W razie potrzeby użyj sprintu, żeby nie zostać złapanym przez światło. Zrób ostatni przystanek za dwiema skrzyniami, a potem wyjdź przez drzwi.


Spis treści: Little Nightmares - poradnik i opis przejścia

Następnie: Little Nightmares - rozdział 2: Leże


Drugie spotkanie z okiem to powtórka z rozrywki.

Most, który widzisz rozdzieli się pośrodku, kiedy na niego wejdziesz. Dlatego po zejściu ze schodów od razu biegnij i przeskocz nad przepaścią. Z prawej strony mostu wdrap się na skrzynię, a następnie przeskocz wyżej. Musisz zrobić to odpowiednio szybko, aby nie spaść. Przejdź przez ogromne metalowe wrota, które się przed Tobą otworzą. Właśnie ukończyłeś pierwszy poziom.

O autorze

Przemek Wańtuchowicz

Contributor

Komentarze