Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

GTA 5 na PC - najczęstsze problemy i ich rozwiązanie

Social Club, Steam i inne.

Część graczy ma problemy z instalacją i włączeniem wydanego dzisiaj Grand Theft Auto 5 w wersji PC. Poniżej znaleźć można zbiór najczęściej występujących kłopotów i wskazówki jak je rozwiązać.

Na oficjalnej stronie pomocy technicznej wymieniono już szereg usterek razem z poradami. Przed przystąpieniem do rozgrywki warto upewnić się, że posiadamy aktualne sterowniki karty graficznej, aplikację Social Club oraz biblioteki Microsoft Visual C++ i DirectX.

Wiele problemów rozwiąże także włączanie gry jako administrator w systemie Windows, a na Steamie - weryfikacja instalacji poprzez wybranie opcji „Sprawdzenie spójności plików gry” (kliknij prawym przyciskiem myszy na pozycję w bibliotece i wybierze Właściwości - Pliki lokalne).

Można też spróbować na chwilę wyłączyć program antywirusowy i sprawdzić, czy przypadkiem nie koliduje on z GTA 5.

Jeszcze niecałe trzy dni i zagram

Powolne pobieranie aktualizacji i rozłączanie z serwerami

Największe problemy zdają się dotyczyć odsłon pudełkowych, wymagających pobrania 5 GB aktualizacji po instalacji danych z płyt. Niestety, serwery Rocstara nie radzą sobie z obciążeniem i ściągnięcie danych jest wyjątkowo utrudnione.

Na ten kłopot obecnie nie ma niestety rady i pozostaje oczekiwanie na moment, w którym obciążenie się zmniejszy. Na Steamie podobne problemy nie występują.

Gra nie wykrywa Windows Media Player

Aktualizacja: Problem został rozwiązany w jednej z aktualizacji, która pobierze się automatycznie po włączeniu Social Club.

Wystarczy przejść do Panelu Sterowania - Programy - Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. W zakładce „funkcje multimedialne” należy zaznaczyć opcję „Windows Media Player”.

Problemy z benchmarkiem

Benchmark włącza kilka krajobrazów w celu przetestowania sprzętu, ale razem z... kampanią fabularną. Na ekranie pojawia się błąd informujący o porażce w misji i jedynym wyjściem jest kombinacja klawiszy Alt+F4. Do czasu rozwiązania tego błędu lepiej zrezygnować z benchmarku.

Ciągłe ładowanie Rockstar Social Club

Przyczyną może być problem z automatycznym logowaniem. Rockstar zaleca wciśnięcie klawisza Home i ponowienie próby. Możliwe jednak, że problemem jest po prostu zbytnie obciążenie serwerów - w takim przypadku trzeba poczekać.

Komunikaty błędu w Rockstar Social Club

Komunikaty mówiące o problemach z inicjalizacją („Social Club failed to initialize”), niekompletnej instalacji („Social Club failed to load due to an incomplete installation”) lub złej wersji aplikacji („A newer version of Social Club is required”) to najczęściej problemy samego Social Club, a nie gry.

W takim przypadkach pomoże ponowna instalacja Social Club. Należy pobrać program manualnie, upewnić się, że GTA 5 jest wyłączone i zainstalować Social Club ponownie.

Problemy z rozpakowaniem gry

Gracze, którzy wcześniej pobrali grę, muszą przygotować sporo miejsca na dysku twardym - około 60 GB. Po rozpakowaniu gra wraca do standardowego rozmiaru (także około 60 GB), ale na czas trwania tego - powolnego - procesu wymagane jest dodatkowe miejsce.

Kampania i GTA Online nie startują

Konflikt tego typu pojawia się w laptopach. Należy w menedżerze urządzeń wyłączyć kartę graficzną Nvidii, by działało tylko GPU Intela. Następnie włączamy grę i szybko uruchamiamy kartę Nvidii ponownie.

Instalator na Steamie pojawia się i natychmiast znika

Należy przejść do katalogu z plikami z grą, przejść do folderu „Installers” i manualnie zainstalować Rockstar Social Club. Instalator Steam powinien ruszyć już bez przeszkód.

Jak stworzyć własną stację radiową i dodać muzykę

Pierwszy krok to znalezienie folderu „Rockstar Games” w „Dokumentach”. Tam znajdziemy podfolder „GTA V” i „User Music” - tutaj wklejamy własne piosenki.

Następnie w opcjach gry przechodzimy do sekcji Audio, włączamy wybraną opcję w „Self Radio Mode”. Kluczowe jest wykonanie skanowania w poszukiwaniu muzyki - dwie opcje poniżej.

Nietypowe znaki w nazwie użytkownika Windows

Aktualizacja: Problem został rozwiązany w jednej z aktualizacji, która pobierze się automatycznie po włączeniu Social Club.

GTA 5 nie radzi sobie z niestandardowymi literami, co może obejmować także charakterystyczne, polskie znaki. Firma zapewnia, że pracuje już nad stosowną poprawką.

Tymczasowym rozwiązaniem jest założenie nowego konta administratora w systemie, z nazwą składającą się jedynie z „oficjalnie wspieranych” liter i liczb, wymienionych na oficjalnej stronie pomocy technicznej gry.

Deweloperzy zaznaczają, że zmiana istniejącej już nazwy użytkownika nie rozwiąże problemu.

Zobacz także: GTA 5 - Poradnik, Solucja - kompletny opis przejścia i wszystkie sekrety

Znudzony zabawą? Wypróbuj kody do GTA 5 - pojazdy, nieśmiertelność i wiele więcej

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze