Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Jak włączyć GTA Online, co to jest Social Club

Warto wiedzieć.

Poniżej wskażemy wam szybki sposób na zaczęcie rozgrywki sieciowej w świecie gry GTA 5 oraz przybliżymy platformę Social Club, gdzie posiadanie swojego profilu jest absolutnie niezbędne do eksplorowania Los Santos zarówno w trybie pojedynczego gracza, jak i rozgrywce sieciowej.

Jak uruchomić GTA Online

Wystarczy, że zaraz po uruchomieniu gry, wybierzesz opcję Online na dole ekranu. Jeżeli jednak zdecydowałeś się na rozgrywkę w trybie fabularnym lub został on włączony automatycznie, wystarczy, że naciśniesz przycisk pauzy/menu, czyli wyjdziesz do menu, widocznego na poniższym obrazku.

Wybierz opcję „Zagraj w GTA Online”, aby rozpocząć rozgrywkę sieciową

Wybierz tam zakładkę „Online” i opcję „Zagraj w GTA Online”, po czym zostaniesz przeniesiony na ekran tworzenia postaci. Jeżeli wcześniej grałeś w grę na konsolach, możesz przenieść swoją postać korzystając z opcji „Transfer postaci”.

Co to jest Social Club?

To specjalna platforma, na której możesz komunikować się z innymi graczami, szukać znajomych, zakładać oraz dołączać do istniejących ekip oraz kontrolować swoje statystyki. Aby otworzyć Social Club, w którym konto tworzyłeś podczas instalacji gry, naciśnij przycisk "Home" na klawiaturze. Otworzy ci się poniższe okno.

Główne okno platformy Social Club

Masz tu do czynienia z kilkoma zakładkami, a główne okno pokazuje twoich znajomych oraz to czy są w danym momencie online. Drugą zakładką są „Statystki”, gdzie możesz przejrzeć umiejętności, wykonane przestępstwa, posiadane pojazdy, pieniądze czy broń każdego z trzech bohaterów kampanii fabularnej. Są tu także dostępne statystyki postaci online, jeżeli taką posiadasz, a także osiągnięcia przewidziane przez twórców gry.

Kolejną zakładką jest „Społeczność”, gdzie możesz spojrzeć na swoich znajomych, wysłać do nich wiadomość tekstową (naciśnij ikonę koperty) lub usunąć z listy. Znajdziesz tam także zaproszenia do znajomych wysłane przez innych graczy, a także otrzymasz możliwość odnalezienia gracza poprzez jego pseudonim.

Kolejne pozycje dotyczą tak zwanych ekip, czyli zorganizowanych grup, do których możesz należeć. Członkostwo w ekipie nie wiąże się ze specjalnymi przywilejami, to raczej możliwość stworzenia grupy pomiędzy znajomymi. W menu społeczności odnajdziesz także wszelkie zaproszenia do gier wysłane do ciebie bezpośrednio.


Spis treści: GTA Online - poradnik i najlepsze porady

Następnie: GTA Online - Pierwszy raz na serwerze

Zobacz także: GTA 5 - Poradnik, Solucja


Zakładka „Sklep” to miejsce, gdzie za prawdziwe pieniądze możesz kupić wirtualne karty gotówkowe, zasilające budżet twojej postaci o konkretną ilość wirtualnej mamony.

Gdy zaś klikniesz na swój pseudonim, otworzy się okno twojego profilu, gdzie w szybki sposób dotrzesz do swoich znajomych, ekip i sprawdzisz status swoich zintegrowanych kont, na przykład Facebooka czy YouTube.

Jeżeli klikniesz na ikonę zębatego koła przy nicku, będziesz mógł dostać się do ustawień konta, wiadomości czy wyjść z gry. W ustawieniach konta możesz mieć wpływ na awatar, czyli obrazek prezentujący ciebie w platformie Social Club, zmienisz tam także swoje hasło, e-mail, widoczność konta (dla nikogo, znajomych, ekipie i wszystkim) i spojrzysz na listę blokowanych przez ciebie graczy.

O autorze
Komentarze