Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 18 - premiera i najważniejsze informacje

Demo na PC, PS4 i Xbox One - szczegóły.

FIFA 18 została zaprezentowana w pierwszej połowie roku, a kolejne informacje ujawniono na targach E3. Przedstawiciele Electronic Arts ujawnili także okładkę, na której tym razem znalazł się Cristiano Ronaldo.

Istotną dla miłośników karcianego trybu FUT informacją jest fakt, że w tegorocznej odsłonie serii Legendy - emerytowani piłkarze do trybu FIFA Ultimate Team - nie będą już zarezerwowani dla Xbox One, lecz pojawią się na wszystkich platformach poza PS3 i X360.

  • Premiera: 29 września 2017
  • Premiera Edycji Ronaldo: 26 września 2017
  • Wersja językowa: polska
  • Producent: EA Sports
  • Wydawca: Electronic Arts

Data premiery i dostępne edycje

FIFA 18 zadebiutuje 29 września i trafi na PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, PS3 oraz na Xbox 360. Edycja Ronaldo, dostępna na PS4 i Xbox One, będzie dostępna od 26 września (także na półkach sklepowych). Najmniej innowacji zaoferują wersje na konsole poprzedniej generacji - zabraknie tam bowiem Legend w trybie FUT, a pod względem rozgrywki to w praktyce FIFA 17

Wersja na Nintendo Switch nie wykorzysta najnowszego silnika Frostbite, ale zaoferuje Legendy - w przeciwieństwie do konsol poprzedniej generacji.

FIFA 18 na PC, PS4 i Xbox One zadziała dzięki technologii Frostbite, zaoferuje więc najlepszą oprawę graficzną. Pod względem rozgrywki będzie odczuwalnie inna niż w ubiegłym roku.

W przedsprzedaży dostępne są następujące wydania:

Edycja standardowa. Przy zamówieniu przedpremierowym otrzymujemy 1 dużą złotą paczkę premium przez 5 tygodni, możliwość wypożyczenia Ronaldo na 5 meczów FUT, a także 8 wyjątkowych strojów FUT. Cena: 200-240 zł.

Edycja Ronaldo. Tylko na PS4 i Xbox One. Pozwala rozpocząć grę 3 dni przed oficjalną premierą. Oferuje też w sumie 20 dużych złotych paczek premium (na przestrzeni 20 tygodni), oraz opcję pięciokrotnego wypożyczenia Ronaldo na mecze FUT i 8 dodatkowych strojów FUT. Cena: 320 zł.

Edycja Legacy. Tylko na PS3 i Xbox 360. Poza grą użytkownicy otrzymują dostęp do 5 dużych złotych paczek kart premium. Warto zaznaczyć, że pod względem rozgrywki i zawartości to niemal identyczna produkcja, co FIFA 17. Cena: 220 zł.


Demo FIFA 18

Wersja demonstracyjna FIFA 18 z pewnością ukaże się przed premierą, ale szczegóły na jej temat nie zostały jeszcze ujawnione. Najprawdopodobniej demo dostępne będzie na każdej platformie: PC, PS3, PS4, X360, Xbox One i Switch.

Demo FIFA 17 ukazało się dwa tygodnie przed premierą - można przypuszczać, że podobnie będzie w tym roku.

W przypadku poprzedniej części, twórcy pozwolili przetestować dwanaście drużyn - w tym trzy reprezentacje narodowe - oraz zagrać na trzech różnych stadionach.

Wersja próbna pozwalała też sprawdzić fragment trybu fabularnego dla jednego gracza. Kampania powraca też w tegorocznej odsłonie FIFA i najpewniej też pojawi się w demie.

Wersja demo zaoferuje najprawdopodobniej wyłącznie proste gry treningowe oraz opcję szybkiego meczu.


Fabuła

Deweloperzy z EA Sports ponownie proponują graczom przygodę w fabularnym trybie Podróż w FIFA 18. Co ciekawe, to bezpośrednia kontynuacja wątku rozpoczętego w FIFA 17.

Ponownie bohaterem jest Alex Hunter - już nie jako początkujący zawodnik, ale bardziej doświadczony gracz, na którego ostrzą sobie zęby różne kluby. Twórcy zapowiadają wyjście poza ligę angielską. Prawdopodobnie możliwe będzie przejście do Bundesligi czy nawet ligi brazylijskiej.

Nie zabraknie konieczności podejmowania decyzji, a wybory mają mieć większy wpływ na opowieść i postacie. Innowacją jest także wprowadzenie lokalnej kooperacji podczas meczów w kampanii - jedna osoba prowadzi Huntera, drugi gracz kieruje natomiast innym piłkarzem w zespole.

Alex Hunter może teraz otrzymać tatuaże, różne stroje i fryzury. Fabułę podzielono na sześć rozdziałów, każdy z określonym celem dla gracza. Jest też większy nacisk na spotkania z gwiazdami z prawdziwego świata, w tym - oczywiście - z Ronaldo.

Legendy będą dostępne na PS4, Xbox One, PC, a nawet na Switchu

Rozgrywka

FIFA 18 stawia raczej na ewolucję niż rewolucję. Twórcy nie wprowadzają w tym roku dużych zmian czy nowego, dodatkowego trybu. Deweloperzy postawili na ulepszenia między innymi w oprawie. Otrzymujemy więc chociażby technologię Motion Technology, dzięki której otrzymamy lepsze animacje.

Dopracowane i poprawione animacje zawodników oznaczają między innymi brak nienaturalnych opóźnień przy strzałach i podaniach. Kopanie piłki w światło bramki wydaje się bardziej naturalne i dokładniejsze.

EA Sports zmodyfikowało także drybling, stosując się do uwag fanów FIFA 17. Twórcy przyznają, że w poprzedniej odsłonie zwody przy niskiej prędkości były nieprzydatne, więc w FIFA 18 dobry drybler będzie szybciej operował piłką.

Idealny napastnik jest teraz w stanie dryblować, po czym natychmiast wyskoczyć z piłką na wolne pole, poprzez szybkie wciśnięcie sprintu po puszczeniu spustu odpowiedzialnego za kontrolę futbolówki. Zwody przy niskiej prędkości będą przypisane do lewego bumpera. Bardziej efektywny będzie też drybling bez dotykania piłki.

Inne zmiany i nowości to między innymi modyfikacja dośrodkowań - podania są teraz bardziej płaskie i podkręcone. Dotyczy to standardowej, domyślnej trajektorii. Ma to wpłynąć na zwiększenie dynamiki gry po podaniach w pole. Oczywiście z odpowiednimi przyciskami wykonamy też podanie wysokie i niskie.

Twórcy dodali też bardziej agresywny odbiór piłki - coś pomiędzy wślizgiem a zwykłym odbiorem. Uproszczono także rzuty karne. Teraz należy tylko wskazać kierunek i wcisnąć strzał.

Warto zaznaczyć, że wszystkie te zmiany i nowości w rozgrywce otrzymają tylko posiadacze PC, PS4 i Xbox One. Na pozostałych platformach, szczególnie na PS3 i X360, gra będzie zbliżona do FIFA 17.

Komentarze