Skip to main content

F1 24 - jak używać ERS, tryb wyprzedzania

Włączanie „dopalacza”.

Bolidy, którymi kierujemy w grze F1 24 to nowoczesne pojazdy z napędem hybrydowym. Oprócz tradycyjnego silnika spalinowego każda konstrukcja wyposażona jest także w dodatkowy silnik elektryczny, który można wykorzystać na własną korzyść. Na tej stronie wyjaśniamy, jak używać trybu wyprzedzania.

Aby skorzystać podczas wyścigu z systemu ERS, należy wcisnąć przycisk LB na kontrolerze Xboxa lub L1 na kontrolerze PlayStation. Możemy to zrobić w dowolnym momencie, o ile nasz akumulator - którego wskaźnik naładowania znajdziemy w centralnym punkcie interfejsu gry - nie jest całkowicie rozładowany.

Po włączeniu trybu ERS nasz bolid gwałtownie przyspieszy, ale równie szybko zacznie wyczerpywać energię z akumulatora. Ta - na domyślnych ustawieniach pojazdu - używana jest także do wspomagania silnika spalinowego podczas zwyczajnej jazdy. Tak więc, jeśli używając trybu wyprzedzania, rozładujemy akumulator poniżej 10% ładunku, to pogorszymy ogólne osiągi pojazdu.

Zachowanie automatycznego trybu ERS można zmienić używając okienka szybkich ustawień podczas wyścigu, wywoływanego klawiszem B na padzie Xboxa lub Kwadrat na kontrolerze PlayStation. Dostępne są następujące ustawienia:

Do wyboru mamy kilka opcji:

  • Wyłączony - ERS nie będzie się uruchamiał automatycznie
  • Średni - zbalansowane ustawienia
  • Hot Lap - lepsze przyspieszenie, przydatne podczas kwalifikacji i prób czasowych
  • Wyprzedzanie - tryb wyprzedzania z maksymalnym doładowaniem jest włączony zawsze

Również włączenie wspomagania trybu ERS w ustawieniach asyst sprawi, że gra będzie uruchamiała tryb przyspieszenia za nas, kiedy tylko mamy ku temu dobre warunki - na przykład na długiej prostej. SI będzie także uważało, abyśmy nie rozładowali do końca akumulatora, w razie potrzeby odcinając dopalacz.

Akumulator możemy ponownie naładować przede wszystkim poprzez hamowanie, a zwłaszcza gwałtowne. Jest to jednak ryzykowna strategia, ponieważ mocne wciśnięcie hamulca może doprowadzić do kolizji z kierowcą za nami lub wpadnięciem w poślizg. Zamiast tego lepiej jest odnawiać energię baterii powoli i oszczędzć ją, a potem korzystać z wyprzedzania tylko, kiedy mamy zapas mocy lub jest to nam krytycznie potrzebne

Następne: F1 24 - jak zacząć grę, który tryb wybrać

Spis treści: F1 24 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: F1 24 - jak używać DRS

Zobacz także