Skip to main content

Elden Ring (dodatek) - Starożytny smokowiec

Boss blokujący wejście do jednego z regionów.

Starożytny smokowiec to jeden z nowych bossów, jakich spotkamy w dodatku Shadow of the Erdtree do gry Elden Ring. Musimy zmierzyć się z tym wrogiem, jeśli chcemy odblokować przejście do regionu Wyszczerbiony Szczyt oraz zdobyć przydatną katanę.


Na tej stronie:


Starożytny smokowiec - gdzie znaleźć

Smokowca znajdziemy na końcu lokacji Smocza Jama, w południowo-wschodniej części mapy. Same tunele nie mają przesadnie skomplikowanej struktury, w której można by się zgubić. Jedynym dość skomplikowanym momentem jest przepaść, do której dotrzemy tuż przed walką z bossem. Aby dotrzeć do wroga, musimy - wbrew logice - skoczyć w przepaść. Na szczęście bezpiecznie wylądujemy na dole.


Starożytny smokowiec - jak się przygotować

 • Starożytny smokowiec nie jest przesadnie wymagającym przeciwnikiem. Nie ma zbyt dużej puli zdrowia, ale za to potrafi zadawać ogromne obrażenia swoim mieczem. Dlatego też warto się dobrze przygotować do walki i wzmocnić obronę.
 • Wykorzystaj posiadane runy, aby maksymalnie rozwinąć swoją postać. Jeśli masz zapas kamieni kowalskich, to warto rozważyć powrót do Stołu Utraconej Łaski i wzmocnienie swojego wyposażenia u kowala.
 • W miejscu odpoczynku wykorzystaj znalezione Fragmenty Ostrodrzewa i Prochy czcigodnego ducha, aby zwiększyć swoje błogosławieństwa (wpływają na odpowiednio: moc gracza i moc przyzwanych towarzyszy). Błogosławieństwa działają pasywnie i mogą znacznie ułatwić starcie.
 • Przywołaj duchy do pomocy przy użyciu dzwonka. Wsparcie będzie bardzo przydatne podczas tego starcia.
 • Ataki wroga nakładają na gracza efekt krwawienia. Warto zaopatrzyć się w pancerz i talizmany, które chronią przed tym statusem. Z drugiej strony, sam także jest na to wrażliwy, dlatego wykorzystać broń nakładającą ten status.

Starożytny smokowiec - jak pokonać

Smokowiec nie jest przesadnie skomplikowanym wrogiem, który ma dość ograniczoną pulę ataków. Do tego większość z nich jest wykonywana dość powolnie, dlatego względnie łatwo je skontrować lub wykonać unik.

 • Większość standardowych ataków przeciwnika opiera się na potężnych machnięciach mieczem - jeśli damy się trafić, z pewnością stracimy sporo zdrowia. Wróg ma jednak w zanadrzu kilka ataków specjalnych. Pierwszy z nich, który zazwyczaj prezentuje już na początku walki, polega na wzniesieniu się w powietrze i wypuszczeniu w naszą stronę czerwonego pocisku.
 • Oprócz tego może przywołać lewitującą w powietrzu smoczą głowę, która wykonuje jeden z dwóch ataków. Pierwszy z nich polega na wykonaniu potężnego ugryzienia, ale ma krótki zasięg - wystarczy się wycofać. Drugi natomiast jest zdecydowanie groźniejszy i polega na wystrzeleniu w naszą stronę kuli ognia, która zadaje ogromne obrażenia i pokrywa spory obszar ogniem.
 • Wróg może także wykonać atak z wyskoku, który potrafi zbić nawet 1/3 zdrowia dobrze rozwiniętej postaci. Kiedy widzimy, że boss skoczył w górę, to wystarczy wykonać przewrót w przód, aby znaleźć się poza zasięgiem ciosu.
 • Po obniżeniu punktów życia przeciwnika do około połowy użyje on mikstury, aby odnowić część swojej puli HP. Możemy mu to uniemożliwić dobrze wymierzonym atakiem.

Starożytny smokowiec - nagrody

Za pokonanie przeciwnika otrzymujemy:

 • Wielka katana łowcy smoków
 • 130 tys. runów

Następnie: Elden Ring (dodatek) - Midra, Władca Oszalałego Płomienia

Spis treści: Elden Ring Shadow of the Erdtree - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Elden Ring (dodatek) - Rycerz Czarnego Więzienia

Zobacz także