Skip to main content

Elden Ring (dodatek) - Radahn, obiecany małżonek

Szósty boss w dodatku Shadow of the Erdtree.

Radahn to boss znany z głównej kampanii Elden Ring, który powraca także w jako finałowy przeciwnik dodatku Shadow of the Erdtree. Spotkamy go na najwyższym piętrze podniebnego miasta Enir-Ilim. Jest to jeden z najtrudniejszych wrogów w grze, a walka z nim będzie długa i wymagająca. Na tej stronie zamieszczamy porady, jak pokonać wroga


Na tej stronie:


Radahn, obiecany małżonek - jak się przygotować

Jest to bez wątpienia jeden z najtrudniejszych bossów w całym dodatku fabularnym. Przed wejściem na arenę trzeba być pewnym, że udało nam się przygotować, jak najlepiej możemy.

 • Wykorzystaj posiadane runy, aby maksymalnie rozwinąć swoją postać. Jeśli masz zapas kamieni kowalskich, to warto rozważyć powrót do Stołu Utraconej Łaski i wzmocnienie swojego wyposażenia u kowala.
 • Nie uderzaj bossa więcej, niż dwa razy - na trzeci cios może być już za późno. Po dwóch uderzeniach przygotuj się na obronę bądź robienie uników.
 • Ze względu na to, że boss wyprowadza ataki oparte na obrażeniach magicznych i świętych, warto wybrać pancerz, który zwiększy odporność na te rodzaje obrażeń.
 • Radahn zadaje potężne obrażenia. Zalecane jest posiadanie statystyki Witalności rozwiniętej do co najmniej 60 punktów - w innym wypadku przeciwnik może cię zabić nawet jednym uderzeniem. To samo tyczy się Wytrzymałości, którą warto rozwinąć jak najbardziej, aby móc wykonywać częste uniki. W razie potrzeby odwiedź Renallę i ponownie rozdaj punkty umiejętności.
 • Warto wyposażyć się w tarczę, nawet jeśli twój styl gry nie opiera się blokowaniu ciosów. Wybierz tarczę z maksymalną ochroną przed obrażeniami fizycznymi i magicznymi.
 • W miejscu odpoczynku wykorzystaj znalezione Fragmenty Ostrodrzewa i Prochy czcigodnego ducha, aby zwiększyć swoje błogosławieństwa (wpływają na odpowiednio: moc gracza i moc przyzwanych towarzyszy). Błogosławieństwa działają pasywnie i mogą znacznie ułatwić starcie.
 • Jeśli w pobliżu widzisz znaki przywołania pozostawione przez innych graczy, to śmiało zaproś ich do pomocy. Mogą być nieocenionym wsparciem w trakcie starcia. Pamiętaj jednak, że po dołączeniu do sesji multiplayer nie możesz przywoływać duchów dzwonkiem.

Radahn, obiecany małżonek - I etap walki

Pierwszy etap walki z dodatku przypomina drugą część starcia z Radahnem w podstawowej wersji gry. Najważniejszą różnicą jest fakt, że tym razem nie poruszamy się konno, ale pieszo na małej arenie, a dodatkowo nie możemy ciągle przyzywać nowych kompanów.

 • Zaraz po filmiku wprowadzającym Radahn rzuci się na nas, wirując dookoła swoimi ostrzami. Zaraz potem zacznie wykonywać silne i zamaszyste ciosy dwoma mieczami. Należy tutaj oczywiście wykonywać uniki albo skorzystać z tarczy.
 • Kiedy boss oddali się i tupnie w ziemię, wówczas w naszą stronę popędzi fala uderzeniowa wyskakujących spod piachu kamieni. Podobne efekty ma atak z magicznymi mieczami. Kiedy Radahn się nachyli, a jego ostrza zaświecą się na fioletowo, to po chwili wywoła falę uderzeniową w naszą stronę i zniknie. Chwilę później pojawi się na niebie w otoczeniu fioletowych meteorytów. Te oczywiście zaczną spadać na nas jeden po drugim.

Radahn potrafi też atakować z dystansu. Kiedy skrzyżuje swoje miecze i zacznie ryczeć, to po chwili ładowania ataku przyciągnie nas do siebie, a potem krzyknie w naszą stronę, wywołując niebezpieczną falę uderzeniową.

 • Wróg może też zamachnąć się obydwoma ostrzami w poziomie. Ten atak wyrzuca nas w powietrze, a potem obrywamy ciosem od góry.
 • Kiedy Radahn znajduje się daleko od nas, to może doskoczyć do nas, jednocześnie wykonując obrót, a na końcu uderzyć w ziemię dwoma ostrzami. Zadaje to duże obrażeniach.

Radahn, obiecany małżonek - II etap walki

Kiedy uszczuplimy pasek życia bossa do około 1/3, to włączy się scenka przerywnikowa, w czasie której pojawi się Miquella. Półbóg siądzie na ramieniu Radahna, dając mu dostęp do nowych ataków.

 • Uwaga: najważniejszą rzeczą, na którą musimy uważać, w tym etapie starcia, to nie dać się dwa razy chwycić Miquelli. Jeśli damy się złapać, a bóstwo zacznie do nas przemawiać, to po drugim takim razie nasza postać po prostu się podda. Zakończy to walkę porażką i cofnie nas do ostatniego punktu łaski, niezależnie od posiadanego zapasu zdrowia naszej postaci.
 • Jednym z pierwszych ataków, jakie zastosuje duet, jest pokrycie dużego obszaru złotymi promieniami. Bossowie zaczną się unosić, a po chwili nastąpi wielka eksplozja świętej energii, zadająca ogromne obrażenia - należy jak najszybciej się wycofać. Warto zauważyć, że ogólnie w tym etapie większość ataków bossa wywołuje dodatkowo eksplozje świętej energii
 • Przeciwnicy mogą także wznieść się w powietrze, strzelając w naszą stronę chmarą świętych pocisków. Na koniec rzucą się na nas z mieczem, uderzając nim w ziemię i wywołując falę uderzeniową. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych kombinacji w arsenale tego bossa.
 • Jeśli boss przystanie, ładując energię w mieczach, to po chwili wypuści falę uderzeniową - może ona być pionowa i lecieć prosto na nas, albo pozioma i rozchodzić się we wszystkich kierunkach dookoła.

Radahn, obiecany małżonek - nagrody

Za pokonanie bossa otrzymujemy następujące nagrody:

 • Wizerunek Boga i Władcy
 • 500 tys. runów

Dodatkowo, po wejściu w słup światła i zobaczeniu finałowej cutscenki:

 • Diadem światła

Następnie: Elden Ring (dodatek) - Rycerz Czarnego Więzienia

Spis treści: Elden Ring Shadow of the Erdtree - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Elden Ring (dodatek) - Enir-Ilim

Zobacz także