Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

EA surowo karze gracza, który obraził piłkarza po meczu w FIFA

Największy możliwy ban po rasistowskich komentarzach.

  • Po serii rasistowskich komentarzy, gracz utracił dostęp do gier EA
  • Irlandczyk obraził angielskiego piłkarza Iana Wrighta
  • Nastolatek trafił też do sądu, ale uniknął kary

Electronic Arts ukarało dożywotnim banem fana serii FIFA za rasistowskie komentarze wystosowane w kierunku Iana Wrighta, byłego angielskiego piłkarza. Nastolatek utracił dostęp wszystkich gier EA, włącznie z jeszcze niewydanymi tytułami.

W maju ubiegłego roku Patrick O'Brien z Irlandii przegrał mecz w FIFA 20. Aktualnie 18-letni gracz kontrolował w meczu między innymi wirtualnego sobowtóra Iana Wrighta. Postanowił w agresywny sposób wyrazić niezadowolenie z wyniku spotkania, wysyłając prywatne wiadomości piłkarzowi.

Wright wykonał w tamtym czasie zrzuty ekranu wpisów i opublikował je na Twitterze. O'Brien nazwał byłego zawodnika Arsenalu „pie****oną małpą” i „zbierającym bawełnę czarnuchem”.

Pojawiły się też groźby: „Masz chyba z 65 lat, więc jeśli dostanę koronawirusa, kaszlnę ci na twarz i wydam na ciebie wyrok śmierci. Jeśli cię spotkam, trafisz na łoże śmierci”. Do tego emotikon z małpą i wyrazy naśladujące dźwięki wydawane przez te zwierzęta.

O'Brien w tym tygodniu trafił do sądu, ale uniknął kary. Sędzia uznał, że o ile zachowanie 18-latka było „bez wątpienia rasistowskie, naganne i całkowicie odrażające”, to nie przedstawiało rzeczywistych poglądów fana Fify, który był po prostu „naiwny” i „niedojrzały”. Na korzyść oskarżonego podziałał też fakt, że wpłacił 500 euro na irlandzką organizację walczącą z rasizmem.

57-letni Ian Wright wyraził niezadowolenie z decyzji sędziego na Twitterze: „Rozmyślając o tym orzeczeniu, zastanawiam się, czy istnieją w ogóle jakieś środki zapobiegające takim podłym rasistowskim zachowaniom”.

„[Ten chłopak - red.] życzył mi śmierci przez mój kolor skóry. Żadne stwierdzenia sędziów o naiwności czy niedojrzałości nigdy nie będą dla nas wytłumaczeniem. Nigdy nie będą pocieszeniem. Więc tak, jestem rozczarowany. Jestem zmęczony. Wszyscy jesteśmy”.

W wysłanym brytyjskiemu Eurogamerowi oświadczeniu, EA odniosło się bo zachowania O'Briena oraz zastosowanej przez wydawcę kary.

„Bardzo cenimy współpracę [z Wrightem - red.] i chcemy, aby wiedział, że ma nasze wsparcie (...). Zachowanie gracza było niedopuszczalne na każdym poziomie i nie będziemy go tolerować (...). Trzeba położyć kres rasizmowi”.

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze