Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dziś premiera PS4 Pro

Nowy, mocniejszy model PlayStation 4 stawia na 4K i HDR.

Dzisiaj w sprzedaży debiutuje kolejna konsola Sony - PS4 Pro. Nowy, mocniejszy model PlayStation 4 stawia na rozdzielczość 4K i format obrazu HDR, lecz producent zapewnia pełną integrację ze starszymi urządzeniami.

Cena urządzenia kształtuje się w Polsce na poziomie około 1800 zł.

Podstawowy zestaw PS4 Pro

W porównaniu z obecnym modelem PS4 dostajemy dwa razy mocniejsze GPU, szybszy procesor i przyszłościowe wsparcie dla multimediów i telewizorów - oraz większy dysk twardy, o pojemności 1 TB.

Osoby planujące aktualizację nie mają powodów do obaw: przejście pomiędzy bazowym PS4 i systemem Pro jest proste. Konsola otrzymała ten sam interfejs i system operacyjny czy zestaw opcji.

Można podpiąć starszą konsolę do zewnętrznego dysku twardego, wykonać kopię zapasową i przenieść dane na Pro. Można też podłączyć obie konsole do tego samego routera za pomocą kabli LAN (co może zająć nieco więcej czasu).

Od października 2016 roku, wszystkie gry wydawane na PS4 muszą oferować także tryb PlayStation Pro, by oferować pewne ulepszenia i większą wydajność, niezależnie od tego czy chodzi o lepszą rozdzielczość czy dodatkowe efekty. Już dzisiaj stosowne łatki oferuje niemal 40 pozycji.

Wymagania techniczne Sony mówią o tym, że tytuł na PlayStation 4 Pro musi działać przy takiej samej - lub wyższej - liczbie klatek na sekundę, co bazowa gra na PS4. Nie może być gorzej. Jeśli na nowym sprzęcie gramy w tytuł bez stosownej aktualizacji, Nowa konsola wyłącza połowę jednostek obliczeniowych w GPU, a pozostałe taktowane są w dół, do 800 MHz - dla zachowania identycznych wrażeń.

Więcej informacji na temat nowego sprzętu oferuje test PS4 Pro, przeprowadzony przez Digital Foundry. Poniżej podstawowa specyfikacja techniczna:

PS4 PS4 Pro Różnica
CPU Osiem rdzeni Jaguar taktowanych 1,6 GHz Osiem rdzeni Jaguar taktowanych 2.1GHz 1,3x
GPU 18 jednostek obliczeniowych Radeon GCN taktowanych częstotliwością 800 MHz 36 jednostek obliczeniowych Radeon GCN taktowanych częstotliwością 911 MHz 2,3x flopów
Pamięć 8GB GDDR5 o przepustowości 176 GB/s 8GB GDDR5 o przepustowości 218 GB/s Przepustowość większa o 24%, dodatkowe 512 MB dostępnej pamięci

Tagi

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze

More News

Najnowsze artykuły