Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Cena polskiego hitu, Manor Lords, to wciąż zagadka. Powodem m.in. fałszywe klucze do gry

Premiera już jutro.

Polska strategia Manor Lords już jutro zadebiutuje w programie Early Access na Steamie, oczekiwana przez miliony graczy. Ile jednak produkcja będzie kosztować? Tego nadal nie wiemy.

I zapewne nie dowiemy się już do momenty debiutu. Szef odpowiedzialnej za projekt firmy wydawniczej Hooded Horse postanowił wytłumaczyć taką decyzję w długim wpisie zamieszczonym w serwisie Reddit. Jak podał, główną przyczyną są ceny regionalne - gdyby podać kwotę tylko w dolarach, mogłoby to przełożyć się później na zamieszanie.

„Dlatego nie chcemy deklarować ceny przed premierą, ponieważ udostępnienie samej ceny amerykańskiej doprowadzi do nieporozumień” - zapewnia szef firmy. „Ludzie uznają, że cena w ich regionie będzie zaporowa, podczas gdy faktycznie otrzymają regionalną cenę”.

Brzmi raczej mało wiarygodnie, ponieważ ceny regionalne są standardem już od wielu lat - tak podawanie „domyślnych” kwot zakupu w dolarach, euro czy funtach. Raczej nie prowadzi to większego zamieszania, czy „utraty nadziei i poczucia, że gra będzie za droga” - jak chce Hooded Horse.

Zobacz na YouTube

Są też inne powody. Drugim czynnikiem są sprzedawcy z tak zwanej „szarej strefy” kluczy do gier, a także zwykli oszuści. Niektóre serwisy tego typu już teraz oferują Manor Lords w przedsprzedaży, ale cenę muszą zgadywać. „Nie chcemy, by gracze zostali oszukani przez takie strony, a podanie im określonej ceny prawdopodobnie tylko zwiększyłoby popularność takich ofert i marketing tych »zamówień przedpremierowych«” - czytamy w uzasadnieniu.

Kluczowe są jednak zapewnienia z końca wiadomości, gdzie wydawca obiecuje, że nadchodząca produkcja z pewnością nie będzie specjalnie droga, a w planach jest też premierowa obniżka.

„Teraz najważniejsza rzecz, którą chciałbym podkreślić: Nie sądzę, by ludzie powinni martwić się ceną. Jako wydawca, Hooded Horse nigdy nie ustalało cen gier AAA. Nie mamy obecnie takich planów, niezależnie od tego, jak popularna jest dana produkcja” - zapewnił.

„Nie staramy się wycisnąć z ludzi ostatniego dolara, nie będziemy wprowadzać pięciu edycji wymagających arkuszy kalkulacyjnych do zrozumienia, ani blokować zawartości w DLC. Nie będzie żadnych takich bzdur. W momencie premiery cena będzie uczciwa, z uczciwą zniżką”.

Zobacz także: Manor Lords - poradnik i najlepsze porady

Read this next