Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Baldur's Gate 3 - Uzyskaj pomoc Ciotki Ethel

Misja główna z rozdziału 1 i pomoc ciotki Ethel w usunięciu pasożyta.

Wiekowa zielarka to jedno z zadań w Baldur's Gate 3, które odblokujesz w trakcie pierwszego rozdziału. Zadanie wymaga dotarcia do chaty Ciotki Ethel, która zaoferowała pomoc w usunięciu kijanki Łupieżców Umysłu.


Na tej stronie:


Dotarcie do herbaciarni

By rozpocząć to zadanie, musisz porozmawiać z Ciotką Ethel (1), którą znajdziesz w Gaju (2). Przeklikaj dostępne opcje dialogowe, by wypytać kobietę o kijanki. Dowiesz się, że będzie ona w stanie pomóc z tym problemem, ale musisz dotrzeć do jej domu.

Na twojej mapie pojawi się nowy znacznik - Herbaciarnia (3). By się do niej dostać, musisz wyjść z Gaju od strony zachodniej, dotrzeć do Opuszczonej wioski, a stamtąd skierować się prosto na południe.

W trakcie wędrówki trafisz do miejsca, w którym Ciotka Ethel rozmawiać będzie z dwójką mężczyzn. Zbliż się do grupy (4), by zainicjować rozmowę. Zadanie będzie kontynuowane tak czy owak, a bracia wyruszą na bagna.

Otrzymasz też nową misję - Herbaciarnia. Gdy rozmowa dobiegnie końca kieruj się dalej na południe.

Zaczarowane owce i krasnale

Wkrótce dotrzesz do owiec (5). Wejdź w interakcję z dowolną z nich. Podczas rozmowy wybierz opcję [Opieka nad zwierzętami]. Jeśli uda ci się wykonać test, iluzja w tym miejscu przestanie działać, a owce zastąpione zostaną szkaradnymi Krasnalami. Jeśli test się nie uda, możesz spróbować inną postacią.

Natychmiast rozpocznie się rozmowa z Krasnalem. Podczas niej wybieraj zawsze 1 opcje dialogową (6), by nie rozwścieczyć stwora i nie sprowokować walki.

Dokończ rozmowę i kieruj się na zachód, gdzie znajdziesz kolejne Starożytny krąg runiczny (7) do odblokowania. Wejdź z nim w interakcję, by zyskać nowy punkt szybkiej podróży.


Walka z Ciotką Ethel

Na zachód od tego miejsca znajdziesz wreszcie Herbaciarnię, czyli chatę Ciotki Ethel. Uwaga - przy domku stoi studnia. Jeśli nie zdemaskowałeś sielankowej atmosfery na bagnach, zapewnia ona +10 zdrowia każdemu kto się z niej napije. Po przemianie bagien na "mroczne" premia zamieni się we wrażliwość na obrażenia psychiczne i od kwasu.

Wejdź do środka (najlepiej przez wskakując przez balkon), by rozpocząć rozmowę. Jako pierwszą opcję dialogową wybierz „Ode mnie przeprosin nie usłyszysz, wiedźmo”, gdyż jako jedyna nie powoduje spadku relacji z towarzyszami.

W przypadku kolejnych linii dialogowych wybieraj zawsze 1 opcję, do momentu, gdy wiedźma zacznie mówić o wydłubaniu twojego oka. Wybierz wtedy opcję „To kiepski układ. Poszukam szczęścia gdzie indziej” (8). Zgoda na usunięcie oka to najgorszy wybór, gdyż pogorszy to relacje ze wszystkimi towarzyszami.

Gdy rozmowa dobiegnie końca, przygotuj się do najtrudniejszej dotychczas walki. Warto wejść na wyższe piętro i zastawić schody skrzyniami (9). W ten sposób zyskasz przewagę wysokości, a także odetniesz wrogowi dostęp do twojej drużyny. Drogę i krasnali warto oblać tłuszczem.

Zejdź jedną postacią na niższy poziom i wejdź w interakcję z piecem (10), by go wygasić. Za piecem odkryjesz przejście do dalszej części pomieszczenia i sprowokujesz walkę.

Walczyć będziesz z przemienioną w potwora Ciotkę Ethel (11) i Krasnalami, których przedtem spotkałeś na zewnątrz. Postaraj się szybko zadać Ethel jak najwięcej obrażeń, by do akcji nie zdążyły włączyć się Krasnale. Gdy poziom zdrowia maszkary spadnie poniżej 50%, ucieknie ona chwilowo z pola walki.

Musisz jeszcze wybić Krasnali, którzy najpewniej już tutaj dotarli. Nie przejmuj się ich ilością punktów zdrowia - wrogowie mają kiepską obronę i bardzo łatwo jest ich trafić i nałożyć negatywny efekt. Gdy już pozbędziesz się wrogów, pozbieraj przedmioty z ich zwłok i pobliskich przedmiotów, a następnie przejdź przez piec (12), który przed momentem wyłączałeś. Po jego drugiej stronie znajdziesz schody na dół.


Powykrzywiane drzwi i chmura gazu

Zbiegnij po platformie na dół i kliknij na Powykrzywiane drzwi (13). Przeklikaj dostępne opcje i na końcu rozmowy spróbuj wykonać jeden z testów. Jeśli ci się uda, drzwi powinny się otworzyć i będziesz mógł przejść.

Jeśli nie spełnisz testów, na ziemi do zebrania będą 4 Szepczące maski (14). Zbierz je, a następnie załóż jedną z nich na dowolną postać. Natychmiast przebiegnij przez bramę i gdy postać będzie po drugiej stronie to zdejmij maskę. Powtórz czynność dla wszystkich postaci. Musisz się bardzo spieszyć, bo po krótkiej chwili Ciotka Ethel przejmie kontrolę nad postacią w masce.

W kolejnym pomieszczeniu czeka cię dość prosta walka z opętanymi przez Ethel wrogami. Wykorzystaj platformy (15) i ustaw na nich postacie z atakami dystansowymi - różnica wysokości pozwoli zwiększyć szanse na trafienie.

Załatw opętańców i kontynuuj marsz wzdłuż jedynej dostępnej ścieżki. Dotrzesz do wodospadu. Stań przy krawędzi i przeskocz na drugą stronę (16), w okolice toksycznej chmury. Czynność musisz wykonać każdą postacią z osobna.

By przejść przez te chmury musisz je wpierw podpalić, a potem oblać wodą. Najpierw jednak włącz tryb turowy (17), co spowolni upływ czasu. Wykorzystaj dowolną zdolność zadającą obrażenia od ognia - albo kliknij na przycisk Zanurz (18), a następnie na stojaku z pochodnią (19). Teraz tylko musisz wykonać atak dystansowy, by podpalić chmurę.

Rzuć teraz na podpaloną strefę zaklęcie Stwórz wodę, które domyślnie posiada Posępne Serce. Jeśli go nie masz, nada się także butelka z wodą czy jakiekolwiek inne źródło tej substancji. Gdy ogień zostanie ugaszony, szybko przebiegnij przez niego całą drużyną.

Masz mniej więcej 2 tury do momentu, aż gaz znów się pojawi. Potwórz teraz całą czynność w przypadku kolejnych chmur, aż dotrzesz na sam dół tego pomieszczenia.

Inny sposób to na przykład zasłonięcie otworu, z którego uwalnia się gaz zbędnym obiektem z ekwipunku. Możesz także zeskoczyć w dół, jeśli użyjesz zaklęcia Piórkospadanie.


Finałowe starcie z Ciotką Ethel

Trafisz tutaj ponownie na Ciotkę Ethel (20), która zregenerowała siły. Możesz wygrać walkę na kilka sposobów:

Ciche zabójstwo

Podejdź do niej postacią - np. Astarionem - w trybie skradania się (21). Ustaw postać z lewej strony, a następnie wybierz z paska umiejętność Pchnięcie (22). Zapisz grę i spróbuj wykonać ten manewr. Szansa będzie niewielka (około 10%), więc najpewniej będzie trzeba przeładować kilka razy grę. Jeśli pchnięcie ci się uda, Ethel poleci w przepaść i natychmiast zostanie zabita.

Wypchnięcie w przepaść

Choć często nie jest to możliwe, tym razem jak najbardziej - gdy zidentyfikujesz, które widmo to wiedźma, możesz zepchnąć ją w przepaść pośrodku areny i natychmiast zakończyć starcie.

Walka standardowa

Jeśli jednak chcesz walczyć standardowo, musisz jak najszybciej usuwać jej widma, bowiem każde z nich potrafi atakować. Wykorzystaj zaklęcia i ataki obszarowe oraz dotykające wielu celów, a także akcje dodatkowe, które potrafią zadawać nawet niewielkie obrażenia (jak rzucanie przedmiotami).

Na początku walki będziesz też musiał ugasić płonącą klatkę, aby ukończyć zadanie dodatkowe i uratować dziewczynę. Wykorzystaj zaklęcia wody lub naczynie z wodą z ekwipunku.


Działania po walce z Ethel

Zbierz przedmioty, które pozostawiła, a następnie wejdź w interakcję z Kulą sterującą (23), by uwolnić Mayrine (24). Wejdź z nią w interakcję, by odbyć krótką rozmowę i pchnąć dalej zadanie Herbaciarnia.

Przejdź do kolejnego pomieszczenia i pozbieraj tutejsze przedmioty. Zwróć szczególną uwagę na Gorzki rozwód (25) - różdżka ta przyda ci się w dalszej części wspomnianego zadania Herbaciarnia. Wiedźmowy kostur (26) to też świetna broń dla Maga / Czarownika.

Gdy już skończysz przeszukanie, przejdź do końca pomieszczenia i stań całą drużyną na portalu (27). Po chwili wszyscy zostaną teleportowani na zewnątrz i zadanie to dobiegnie końca.

Następnie: Baldur's Gate 3 - Poszukiwania druida

Spis treści: Baldur's Gate 3 - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Baldur's Gate 3 - Uczennica druida

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Baldur's Gate III

PS5, Xbox Series X/S, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Jakub Bugielski

Jakub Bugielski

Guide Writer

Komentarze