Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Akademia Pana Kleksa (2024) to trylogia. Kiedy kolejne części?

Co wiemy o potencjalnej kontynuacji.

Cykl powieści o Panu Kleksie autorstwa Jana Brzechwy to trylogia. Filmowa seria z Piotrem Fronczewskim w roli tytułowej liczy za to aż cztery filmy. W tym miejscu dowiesz się, jakie są szanse na powstanie kontynuacji najnowszej adaptacji „Akademii Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego.


Powieściowy cykl o Ambrożym Kleksie składa się z trzech powieści: „Akademii Pana Kleksa”, „Podróży Pana Kleksa” i „Tryumfu Pana Kleksa”. Na serię filmową z lat osiemdziesiątych składają się dwie ekranizacje książek: „Akademia” i „Podróże”, a także „Pan Kleks w Kosmosie”, który nie opiera się na żadnej z powieści, a w pełni autorskim scenariuszu Krzysztofa Gradowskiego. „Tryumf Pana Kleksa” został za to zekranizowany w 2001 roku, jako film animowany ze wstawkami aktorskimi.

Nowa adaptacja „Akademii Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego ma być uwspółcześnioną, luźno bazującą na oryginale wersją klasycznej historii. Twórcy nie odcinają się jednak od korzeni i świadomie uderzają w nostalgiczne nuty. W roli Doktora wystąpi poprzedni odtwórca postaci Ambrożego Kleksa, Piotr Fronczewski. Usłyszymy też nowe aranżacje klasycznych piosenek, w tym „Jestem Twoją Bajką” w wykonaniu Sanah. Możliwe, że zapowiedziany na 5 stycznia 2024 roku film również doczeka się kontynuacji.

Wraz z pierwszymi zapowiedziami nowej „Akademii Pana Kleksa” wystartował projekt Kleks Academy, związany z technologią NFT i metaverse. Nabywcy specjalnych tokenów multi-D NFT, oprócz indywidualnej grafiki 3D, mogli liczyć na dodatkowe atrakcje, takie jak wizyta na planie czy otrzymanie filmowych rekwizytów. Projekt ma być rozwijany również po premierze, między innymi za pomocą cyklicznych wydarzeń i aplikacji opartej na rzeczywistości rozszerzonej (AR).

Zapowiedź na oficjalnej stronie projektu wskazuje, że mają powstać dwa filmy o Panu Kleksie. Według kalendarza zamieszczonego na instagramowym profilu Kleks Academy w kwietniu 2022 roku, druga część miałaby ukazać się w pierwszym kwartale 2025 roku.

Karol Belina-Brzozowski, Współzałożyciel i dyrektor kreatywny Kleks Academy, zapewnia, że „Kleks Academy to nie będzie tylko film, a całe uniwersum, które będzie żyło już przed premierą i jeszcze wiele lat po.” Choć nie wiemy jeszcze zbyt wiele o filmie roboczo zatytułowanym „Akademia Pana Kleksa. Część 2”, to entuzjazm twórców i bogaty materiał źródłowy pozwalają wierzyć, że kolejna część powstanie, a być może uda się zekranizować całą trylogię.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Oczekiwanie na obraz okładki

Akademia Pana Kleksa

Movie

Powiązane tematy
O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze