Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Wielka koalicja w Holandii chce zakazać lootboxów

Sześć partii łączy siły.

Holandia może być kolejnym - po Belgii - krajem z całkowitym zakazem sprzedaży elementów z losową zawartością w grach wideo. Ustawę o takiej treści popiera aż sześć partii politycznych.

Jak informują mieszkańcy Niderlandów na forum ResetEra, nowe prawo musi oczywiście przejść przez głosowania, lecz poparcie wydaje się być na odpowiednio wysokim poziomie (94 ze 150 głosów w sejmie oraz 44 z 75 w senacie).

„Dzieci są manipulowane w grach wideo, by korzystać z transakcji cyfrowych. Skrzynie z losową zawartością to także forma hazardu” - czytamy w ustawie. Takie systemy sprawiają, że najmłodsi „mogą się uzależnić oraz obciążyć rodziny niespodziewanymi rachunkami”.

Ustawa jest zgodna z szerszym trendem w Unii Europejskiej. W ubiegłym miesiącu 20 grup konsumenckich z 18 krajów rozpoczęło skoordynowaną akcję, mającą na celu właśnie przygotowanie prawnych ograniczeń w lootboxach. Podobne przepisy przygotowuje już Hiszpania.

W odróżnieniu od Belgii - gdzie zakaz obowiązuje od 2019 roku - sytuacja w Holandii dotychczas nie była do końca jasna, ponieważ w marcu sąd orzekał, że skrzynie z losową treścią nie zawsze muszą naruszać krajowe prawa hazardowe. Wydaje się, że opisywana ustawa prostuje kwestię.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze