Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Hiszpania chce zakazać lootboxów niepełnoletnim graczom

Trwają prace nad odpowiednimi przepisami.

Hiszpańskie ministerstwo ds. konsumpcji pracuje nad przepisami, których celem jest zakazanie lootboxów (skrzynek z losową zawartością) i mikropłatności graczom poniżej 18. roku życia.

Jak pisze serwis Vandal, mowa o wszystkich systemach, które opierają się na wydawaniu pieniędzy na wirtualne treści - ustawa dotknie więc między innymi serii FIFA z karcianym modułem Ultimate Team. Regulacje zakładają, że użytkownicy będą mogli skorzystać z transakcji cyfrowych po okazaniu dokuentu tożsamości.

Na twórców i wydawców gier hiszpańskie władze nałożą również obowiązek zaimplementowania w produkcjach rozwiązań, umożliwiających ustawienie limitu wydatków. Do tego konieczność wskazania szans na pozyskanie określonych przedmiotów ze skrzynek z losową zawartością.

Hiszpania idzie jednak o krok dalej, bo chce bardzo mocno ograniczyć reklamy mikropłatności - zarówno w rzeczywistym świecie, jak i w internecie. Wyjątek miałyby stanowić serwisy poświęcone wirtualnej rozrywce. Spoty promocyjne lootboxów, kryptowalut i NFT mogłyby być emitowane w radiu i telewizji, ale tylko między 1:00 a 5:00 w nocy.

Według proponowanej ustawy, kary za naruszenie przepisów będą sięgały od 25 tysięcy do 3 milionów euro. Obecnie hiszpańskie ministerstwo ds. konsumpcji prowadzi publiczne wysłuchanie i konsultacje społeczne, które zakończą się 23 lipca. Nie wiadomo, czy regulacje zostaną przyjęte.

O autorze

Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Komentarze