Weryfikacja wieku graczy z użyciem rozpoznawania twarzy - ESRB przedstawia projekt
Jako dodatkowe i opcjonalne rozwiązanie.
Amerykańska agencja ratingowa Entertainment Software Rating Board (odpowiednik europejskiego PEGI), przedstawiła propozycję weryfikacji wieku graczy za pomocą systemu rozpoznawania twarzy. Miałoby ono uchronić osoby nieletnie przed zagraniem w produkcje przeznaczone dla starszych lub całkowicie pełnoletnich odbiorców.
Jak informuje serwis PC Gamer, ESRB przedstawiło amerykańskej Federalnej Komisji Handlu (FTC) projekt stworzony we współpracy z zajmującą się cyfrową identyfikacją tożsamości firmą Yota oraz należącą do Epic Games spółką SuperAwesome, tworzącą narzędzia i rozwiązania do ochrony nieletnich w internecie. Dokument złożono jeszcze w czerwcu, ale dopiero teraz regulator przystąpił do jego rozpatrywania.
Koncepcja zakłada zrobienie zdjęcia, na podstawie którego algorytm dokonuje oszacowania wieku przedstawionej na nim osoby. Cały proces zajmuje „średnio” mniej niż sekundę, a po weryfikacji fotografia zostaje usunięta. Również błędnie wykonane zdjęcia, na podstawie których system nie może ocenić wieku, zostają natychmiast usunięte. Jak tłumaczy ESRB, „czynniki te minimalizują ryzyko obejścia systemu i robienia dzieciom zdjęć bez wiedzy dorosłych”.
Warto jednak zaznaczyć, że ESRB nie przedstawia projektu jako zamiennik dla obecnych systemów weryfikacji wieku graczy, a jedynie „dodatkową” i „opcjonalną” metodę zabezpieczenia, między innymi przydatną w przypadku nieletnich, którzy nie posiadają jeszcze legalnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem.
Podatno agencja ratingowa zapewnia, że zaproponowany system ma bardzo mały margines błędu. Według załączonych danych, w grupie badawczej w wieku między 25 i 35 lat, wiek zaledwie 15 na tysiąc kobiet i siedmiu na tysiąc mężczyzn został błędnie oceniony jako poniżej 25 lat. Obecnie FTC utworzyło w internecie specjalną ankietę, za pomocą której obywatele USA mogą do 21 sierpnia podzielić się swoimi opiniami na temat projektu.