Skip to main content

Valve banuje recenzentów-oszustów. Śledztwo dewelopera przyniosło skutek

Nie znamy jednak faktycznej skali problemu.

Śledztwo niezależnego dewelopera o pseudonimie Cowcat Games opłaciło się i Valve postanowiło ukrócić proceder wyłudzania kluczy przez recenzentów-oszustów na Steamie.

Przypomnijmy, że na początku tygodnia twórca ujawnił działania oszustów na Steamie. Posiadając status „kuratora” w popularnym sklepie, scamerzy wyłudzali od deweloperów klucze do gier, po czym zmyślali recenzję, a dostęp do gry sprzedawali w sieci.

Internauta o pseudonimie Darklinkpower przeprowadził dodatkowe śledztwo, które wykazało, że niemal wszyscy podejrzani o wyłudzenia kuratorzy założyli konto tego samego dnia, posiadali bardzo podobną liczbę obserwujących i napisali niemal taką samą liczbę recenzji. Dodatkowo, wszystkie założone przez nich grupy (wymagane do posiadania statusu kuratora) miały tego samego administratora.

Można więc sądzić, że były to tak naprawdę boty, sterowane przez jednego oszusta. Jak informuje PC Gamer, po nagłośnieniu sprawy Valve zbanowało wszystkich zidentyfikowanych kuratorów, a także jedenastu kolejnych, niepowiązanych ze sprawą. Nie wiadomo na ten moment, czy była jednorazowa sytuacja, czy też Steam ma problem ze zakrojonym na szeroką skalę procederem. Firma na ten moment nie skomentowała sprawy.

Zobacz także