Skip to main content

Twórcy serii Ark reagują na krytykę graczy. Będzie jeszcze drożej

Zaskakująca decyzja.

Studio Wildcard postanowiło dolać oliwy do ognia w kwestii sprzedaży zremasterowanej wersji Ark Survival Evolved. W odpowiedzi na krytykę graczy, zawartość oraz cena zestawu uległy zmianie.

W ramach przypomnienia, z początku remaster miał być zaledwie darmową aktualizacją dla posiadaczy oryginalnej wersji. Z czasem plany zweryfikowano - tytuł stał się osobnym produktem sprzedawanym za 50 dolarów w zestawie z preorderem Ark 2. Emocje graczy rozpaliła dodatkowo informacja, że wydanie remastera będzie jednoznaczne z wyłączeniem serwerów oryginału.

Wildcard postawiło więc na inne podejście. Od teraz Ark Survival Ascended będzie sprzedawane w cenie 60 dolarów. Zakup pakietu zapewni dostęp do wszystkich przyszłych dodatków oraz map tworzonych przez społeczność gry. Serwery podstawowej gry wciąż pozostaną wyłączone, a Ark 2 trzeba będzie kupić oddzielnie.

Naszą intencją było zapewnienie pakietu dwóch produktów w cenie jednego. Nie był to jednak najlepszy ruch. To nasza wina; połączenie Ark Survival Ascended z Ark 2 i przyszłymi DLC nie byłoby optymalne, zwłaszcza że nie moglibyście ocenić sequela, bo żadna zawartość nie byłaby jeszcze dostępna” - wyjaśniają twórcy we wpisie na forum Steam.

Opinie graczy są mocno podzielone. Niektórzy wyrażają wdzięczność za możliwość zakupienia remastera i wszystkich dodatków w jednym pakiecie. Nie brak jednak o wiele bardziej krytycznych stanowisk.

Wow, znaleźliście sposób na zarobienie większej kasy, udając przy okazji, że robicie to dla nas. Na początku wyceniliście Ark 2 na 50 dolarów, oferując remaster za darmo. Teraz usunęliście z pakietu sequel, a w zamian oferujecie dwa dodatki” - zauważa Jedi Wookie. „Zaraz, zaraz, na początku mieliśmy płacić 50 dolarów za ASA oraz Ark 2, a teraz mowa o 60 dolarach za sam remaster? Przecież to skok na kasę. Nie dziwie się, że ludzie porzucają tę grę” - dodaje Batfloke.

Premierę Ark Survival Ascended zaplanowano na sierpień 2023 roku. Remaster powstaje na silniku Unreal Engine 5 i będzie dostępny na PC oraz konsolach PS5 i Xbox Series X/S. Debiut Ark 2 przesunięto na końcówkę 2024 roku. Druga część serii powstaje z myślą o rozgrywce w trybie singleplayer. Otrzymamy poważniejszą historię, widok z trzeciej osoby i system walki inspirowany gatunkiem soulslike.

Zobacz także