Skip to main content

„Darmowy” remaster Ark Survival Evolved będzie jednak płatny. Gracze nie są zachwyceni

Klasyczna wersja nie będzie już wspierana.

Twórcy Ark Survival Evolved oficjalnie zapowiedzieli zremasterowane wydanie gry na silniku Unreal Engine 5. Remaster, zapowiadany wcześniej jako darmowa aktualizacja, ostatecznie będzie płatny i dostępny tylko razem z preorderem Ark 2. Dodatkowo, oficjalne serwery klasycznej wersji zostaną wyłączone.

Jak informuje serwis PC Gamer, w styczniu współzałożyciel studia Wildcard Jeremy Stieglitz poinformował na Twitterze, że remaster będzie „całkowicie darmowy”. Ostatecznie jednak nowe wydanie - zapowiedziane pod tytułem Ark Survival Ascended - będzie płatne. Tytuł przez rok będzie można zakupić w promocyjnym pakiecie ARK Respawned Bundle. Zestaw ten zawiera Survival Ascended oraz preorder Ark 2.

Pakiet wyceniono na 50 dolarów, czyli ok. 220 zł i będzie dostępny, jak pisaliśmy wyżej, przez ograniczony czas. Po roku Survival Ascended i Ark 2 będą dostępne do kupienia osobno. Gracze jednak nie są zachwyceni takim obrotem spraw, co gorąco komentowali na przykład na Reddicie. Przede wszystkim krytykowana jest konieczność kupienia drugi raz tej samej gry, aby kontynuować rozgrywkę na oficjalnych serwerach - te zostaną z czasem wyłączone dla Survival Evolved.

Pojawiają się także głosy, że twórcy zostawią „na lodzie” graczy Xbox One oraz PlayStation 4, ponieważ te platformy nie doczekają się remastera, a dodatkowo nie będzie funkcji cross-playu pomiędzy posiadaczami klasycznej i odświeżonej wersji. Konieczne będzie też kupienie jeszcze raz wszystkich dodatków - te także otrzymają nowe wydania.

Niektórzy gracze wyrażają obawy, że studiu Wildcard może brakować funduszy na produkcję Ark 2 - które zostało niedawno opóźnione na przyszły rok - i wypuszczenie zremasterowanej wersji w płatnej formie ma podreperować budżet studia. Inni natomiast uważają, że zestaw dwóch gier za nieco ponad 200 złotych jest „dobrą ceną”, a większość z niej to zapewne koszt preordera drugiej części cyklu.

Zobacz także