Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

THQ pozwało Electronic Arts i firmę Zuffa o prawa do licencji UFC

EA prowadziło rozmowy w sprawie przejęcia THQ.

Dokumenty sądowe ujawniły, że Electronic Arts było zainteresowane przejęciem THQ, zanim ta druga firma złożyła wniosek o bankructwo.

THQ pozwało EA i firmę Zuffa - właściciela praw do licencji UFC, organizacji zajmującej się organizacją walk w oktagonach. Bankrutujący wydawca sugeruje, że przejęcie praw do UFC przez Electronic Arts było wynikiem nieuczciwych negocjacji.

EA, które planuje wydać w przyszłym roku EA Sports UFC, przejęło licencję na sport walki w czerwcu 2012 roku - sześć miesięcy przed ogłoszeniem bankructwa przez THQ, które wcześniej odpowiadało za trzy dobrze przyjęte produkcje z UFC w tytule. Zuffa zapłaciła 10 mln dol. za zerwanie umowy, ale THQ uważa, że rekompensata powinna wynieść około 20 mln.

Co więcej, bankrutująca firma uważa, że EA wykorzystało dokumenty pozyskane od THQ, by przedstawić kondycję THQ w negatywnym świetle podczas negocjacji z Zuffa w sprawie przejęcia praw do marki UFC.

„W 2011 roku kondycja finansowa THQ ciągle się pogarszała” - napisano w dokumentach sądowych. „Firma przekazała znaczące zasoby na platformę uDraw, ale świąteczna sprzedaż urządzenia zakończyła się klęską.”

„Pod koniec 2011 roku THQ przewidywało, że za kilka miesięcy straci płynność finansową i nie będzie mogło dalej finansować produkcji, w tym nowej gry z serii UFC.”

Według pozwu, THQ zaczęło wtedy szukać „strategicznych alternatyw”, w tym potencjalnego przejęcia całej firmy, właśnie przez EA, które było „logicznym partnerem, biorąc pod uwagę zainteresowanie licencją UFC”.

Na początku grudnia doszło do pierwszych rozmów. Firma dostarczyła odpowiednie dokumenty do Electronic Arts, w tym dokładne dane sprzedaży i zysków serii UFC i spodziewane wydatki na następną odsłonę.

„Po 12 grudnia, po spotkaniach na wysokim szczeblu, kilku dyskusjach i przeglądzie przewidywań zarządu, EA przerwało negocjacje, tłumacząc się brakiem zainteresowania.”

Dwa tygodnie później - kontynuuje THQ - Zuffa zagroziła zerwaniem umowy, wskazując na rychłą upadłość THQ. „Uważamy, że EA przekazała firmie Zuffa wewnętrzne dane i perspektywy finansowe THQ” - twierdzi wydawca.

THQ uważa, że powinno odzyskać prawa do UFC lub otrzymać odszkodowanie na podstawie ich wartości. EA wystosowała komunikat, w którym twierdzi, że „zarzuty są bezpodstawne”.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze

More News

Najnowsze artykuły