Skip to main content

Zamów kolekcjonerski ALMANACH i odbierz darmową grę na GOG

Odkryj gatunek gier przygodowych, które oczarowały świat.

Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Thief (2014) - Poradnik

Poradnik do Thief: Opis przejścia wszystkich misji oraz sekrety i znajdźki (100% ukończenia gry).

Witamy w darmowym, obszernym poradniku i solucji do gry Thief (2014). Minęło 10 lat od ostatniej części Thiefa. Dla tych, którzy w nią grali okres oczekiwania dłużył się w nieskończoność. Jeśli jesteś nowy, przygotuj się na jedną z ciekawszych gier dla jednego gracza.

W Thiefie znajduje się wiele sekretnych przedmiotów pojawiających się w trakcie zabawy. Oprócz nich, w różnego rodzaju zakamarkach znajdziesz też sporo zwyczajnych rzeczy, mogących stanowić ważne źródło dochodu. Dzięki temu poradnikowi dotrzesz do ukrytych skarbów w każdej z odwiedzanych lokacji.

Spis treści

Opis przejścia wraz z mapami

Thief - Prologue (Prolog)
Thief - Rozdział 1: Blokada
Thief - Rozdział 2: W proch się obrócisz
Thief - Rozdział 3: Brudne Tajemnice
Thief - Rozdział 4: Przyjaciel w potrzebie
Thief - Rozdział 5: Opuszczeni
Thief - Rozdział 6: Człowiek na rozstajach
Thief - Rozdział 7: Ukryte Miasto
Thief - Rozdział 8: Światło Brzasku

Zlecenia dodatkowe

Thief - Zlecenia dodatkowe: Szyte ręcznie (Ector)
Thief - Zlecenia dodatkowe: Wesoła wyrocznia (Vittorio)
Thief - Zlecenia dodatkowe: Milczenie jest złotem
Thief - Zlecenia dodatkowe: Kolekcjoner Perwersji (Vittorio)
Thief - Zlecenia dodatkowe: Drugoplanowa atrakcja
Thief - Zlecenia dodatkowe: Złamane Serce

Zlecenia Basso

Thief - Zlecenia Basso: Chory Willy, Piękno wewnętrzne, Medyczne kłopoty, Gryzipiórek, Machinacje

Thief - Zlecenia Basso: Łut Szaleństwa, Znikający poeta, Drzemy pasy z pasera, Prośba Damy, Patrz pod nogi

Thief - Zlecenia Basso: Zachować twarz, Karnawałowo, Lista towarów, Słaba ochrona, Przynęta na rekina

Thief - Zlecenia Basso: Coś dla królowej, Powieszony i kropka, Droga ku bogactwu, Wypatruj nagrody, Szach, mat

Thief - Zlecenia Basso: Grobowa sprawa, Palec Boży, Błyskotka Generała, Wiedźma z Targu Kamieniarzy, Bez odwrotu

Mapy miasta, unikaty i sekretne lokacje

Thief - Mapy Miasta: Targ Kamieniarzy i Południowa Dzielnica

Thief - Unikaty #1
Thief - Unikaty #2
Thief - Unikaty #3

Thief - Sekretne lokacje

Kody, easter eggi, osiągnięcia i trofea

Thief - Kody i easter eggi

Thief - Osiągnięcia / Trofea

-

Thief - porady i wskazówki

Zaufaj cieniom

Już w prologu możesz mieć kłopoty z rozpoznaniem tego, czy Garret jest bezpieczny podczas przebywania w cieniu. Musisz im zaufać - nawet jeśli wydaje ci się, że podczas ukrywania się w zaciemnionym miejscu strażnik może cię zobaczyć, to w rzeczywistości jesteś dla niego praktycznie niewidoczny. Jako dobry przykład może tutaj posłużyć sytuacja z jednej misji, kiedy znajdujesz się w zaciemnionej windzie. Stoi przed nią strażnik, który wpatruje się w jej wnętrze. Pomimo tego, że niemal stykacie się ze strażnikiem, to dzięki zaciemnienie ten cię nie dostrzega. Gdyby w windzie było jakieś źródło światła byłbyś natychmiast wykryty, co doprowadziłoby do walki wręcz - najgorszego rozwiązania w Thiefie.

Gromadź strzały

Istnieje kilka możliwości rozwoju zdolności Garreta. I chociaż szybsze posługiwanie się wytrychem do otwierania zamków brzmi kusząco, to nic nie przebije ekwipunku wypełnionego różnymi strzałami. Bez względu na to, czy twoim zadaniem jest realizacja celu czy po prostu eksploracja. Nigdy nie wiesz, jakiego narzędzia możesz potrzebować, a różne strzały pozwolą ci sprostać trudnościom niemal w każdej sytuacji. Poniżej znajdują się rodzaje strzał występujące w grze.

  • Strzały wybuchowe (Blast Arrows) - po uderzeniu w cel doprowadzają do dużej eksplozji. Odblokujesz je w czwartym rozdziale.
  • Strzały tępe (Blunt Arrows) - nadają się idealnie do przestawiania dźwignij z odległości lub odwracania uwagi strażników.
  • Strzały ostre (Broadhead Arrows) - specjalne strzały przeznaczone do zabijania i ranienia przeciwników.
  • Strzały gazowe (Choke Arrows) - po trafieniu wydziela się z nich chmura gazu. Nadają się idealnie do neutralizowania ptaków w klatkach oraz psów.
  • Strzały ogniowe (Fire Arrows) - po trafieniu wywołują mały pożar. Sprawdzają się więc świetnie np. do podpalania łatwopalnych cieczy.
  • Strzały ze sznurem (Rope Arrows) - możesz nimi strzelać w podświetlone miejsca. Po trafieniu w cel rozwinie się z nich lina, po której możesz dostać się do wyżej położonego miejsca.
  • Strzały ząbkowane (Sawtooth Arrows) - posiadają ostre groty, które są zdolne przebijać pancerze.
  • Strzały wodne (Water Arrows) - przy ich pomocy możesz z dystansu gasić źródła światła, takie jak pochodnie.

Jeśli zastanawiasz się, która ze strzał jest najlepsza, to wiedz, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każda sytuacja jest inna i niepowtarzalna. Gdybyśmy mieli jednak wybrać te najpotrzebniejsze, to warto posiadać Strzałę z liną (Rope Arrow), Ostre (Broadhead Arrow) oraz Wodne (Water Arrow). Te wydają się być najczęściej używane, ale każdy powinien uzupełnić je o własny zestaw zależny od swojego stylu gry.

Uważaj na swoje kroki

W trakcie gry natkniesz się na wiele elementów, które mogą okazać się pułapkami. Może to być na przykład dźwięk wejścia na potłuczone szkło, alarmującego strażników lub podłogowa zasadzka. Niebezpieczeństwo czai się wszędzie, dlatego uważaj przy stawianiu każdego kroku. Możesz ułatwić sobie nieco życie korzystając z trybu koncentracji (focus), dzięki któremu wykryjesz potencjalne niebezpieczeństwa. Tryb ten nie tylko wskaże ci pułapkę, ale również miejsce, w którym możesz ją wyłączyć. Pamiętaj tylko, abyś posiadał narzędzie do cięcia kabli (wire cutter), które możesz zakupić u handlarza przy tawernie. Jest ono wymagane do rozbrojenia większości mechanizmów.

W trakcie zbliżania się do pułapki mogą pojawiać się specjalne sygnały. Potłuczone szkło często leży obok śpiącego strażnika, natomiast zasadzki w ziemi znajdują się często obok obrazów i sejfów. Miej też oko na podwyższone panele podłogowe i pudełka kontrolne. Jeśli natkniesz się na któryś z tych elementów, to wiedz, że pułapka prawdopodobnie znajduje się niedaleko.

Patrz w górę

Łatwo jest przegapić masę cennych przedmiotów znajdujących się tuż koło ciebie. Jeszcze łatwiej nie zauważyć rzeczy położonych w zaciemnionych, nisko położonych lokacjach czy wyżej ulokowanych miejscach. Zdziwiłbyś się do ile sekretnych komnat i przejść można znaleźć na dachach. W rzeczywistości cenne przedmioty znajdują się tuż nad twoją głową. Dlatego zawsze dokładnie się rozglądaj, najlepiej korzystając z trybu koncentracji (focus), aby wypatrywać belki z miejscami do zaczepienia strzały z liną. Po wejściu na górę często możesz być miło zaskoczony tym, co tam znajdziesz.

Wypełniaj wyzwania

Każda z misji fabularnych lub pobocznych zawiera kilka celów opcjonalnych. Wśród nich znajdują się między innymi zadania polegające na zabiciu określonej ilości strażników, pozostania niewykrytym lub obrabowania wskazanej ilości osób. Wypełnianie wyzwań pozwoli ci zarobić spore sumy pieniędzy.