Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Last of Us 2 i Horizon Forbidden West kosztowały Sony krocie. Dokument ujawnia sumy

Kto wygra: marker permanentny czy ludzkie oko?

Sądowa bitwa Microsoftu z Federal Trade Commission dostarcza nam takich informacji z branży gier, o których normalnie moglibyśmy najwyżej pomarzyć. Najnowsze odkrycie to sumy, jakie kosztowały Sony hity na PS4 i PS5 - The Last of Us 2 i Horizon Forbidden West.

Będący dowodem w przesłuchaniu dokument sądowy Sony Interactive Entertainment ma co prawda ocenzurowane kluczowe fragmenty, jednak dokonano tego za pomocą... permanentnego czarnego markera, który dość mocno prześwituje i ujawnia ciekawe smaczki.

I właśnie w taki sposób dowiedzieliśmy się, ile i w jakim okresie Sony wydało na dwie wysokobudżetowe gry:

  • Horizon Forbidden West kosztowało Sony 212 milionów dolarów przez pięć lat (w szczytowym momencie nad grą pracowało 300 deweloperów zatrudnionych na pełny etat)
  • The Last of Us 2 kosztowało Sony 220 milionów dolarów przez sześć lat (w szczytowym momencie nad grą pracowało 200 deweloperów zatrudnionych na pełny etat)

Warto nadmienić, że te sumy najprawdopodobniej nie uwzględniają kosztów kampanii marketingowych, które też wymagają potężnych nakładów finansowych. Jak twierdzi cytowany przez Polygon prawnik Sony, „koszt marketingu dla gry AAA jest wysoki, nawet w przypadku znanych marek”.

Nie jest też jasne, czy do liczb w dokumencie wliczono koszty outsourcingu - zlecanie niektórych prac zewnętrznym podmiotom jest w branży często spotykaną strategią. W praktyce więc rzeczywisty koszt produkcji The Last of Us 2 i Horizon Forbidden West mógł być znacznie większy niż wskazało Sony Interactive Entertainment.

Walka Microsoftu o Activision już wcześniej ujawniła, że budżety gier rosną dziś lawinowo. Anonimowi wydawcy podali w maju, że koszty rozwoju głównych serii AAA wahają się od ponad 80 milionów dolarów do prawie 350 mln dol. za tytuł, a koszty marketingu sięgają nawet 310 mln dol. dolarów.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Horizon Forbbiden West

PS4, PS5

The Last of Us: Part 2

PS4

Related topics
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze