Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

The Crown - zakończenie: w którym roku się kończy

Koniec serialowej historii królowej Elżbiety II.

Jeden z najpopularniejszych seriali Netflixa, „The Crown”, właśnie dobiegł końca. Na przestrzeni sześciu sezonów ukazano 58 lat z życia królowej Elżbiety II. W tym miejscu dowiesz się, jak i kiedy kończy się historia przedstawiona w „The Crown”.

UWAGA NA SPOILERY: Jak wskazuje tytuł strony, zamieszczamy tutaj informacje o fabularnych szczegółach serialu. Jeśli nie chcesz ich poznać, opuść stronę lub wróć tu w przyszłości. Możesz też przejść do działu filmy i seriale lub na stronę główną serwisu i przeczytać codzienną dawkę informacji ze świata gier, seriali i filmów.


Ostatni odcinek „The Crown”, zatytułowany „Sleep kochanie, śpij”, rozgrywa się na przestrzeni 2004 i 2005 roku. Nie brakuje tu nawiązań do tak pamiętnych wydarzeń, jak protesty przeciwko premierowi Tony'emu Blairowi, związane z wojną w Iraku oraz skandal związany z przebraniem księcia Harry'ego za żołnierza Afrika Korps. Klamrą spinającą odcinek jest jednak wątek ślubu księcia Karola i Camilli Parker Bowles, a więc finałowe sceny serialu mają miejsce 9 maja 2005 roku.

Ze względu na kontrowersje towarzyszące związkowi Karola i Kamili, Elżbieta na przestrzeni całego odcinka zastanawia się, czy należy udzielić im błogosławieństwa i wyrazić zgodę na ślub. Nie jest to jednak jej jedyny dylemat. Królowa zbliża się do osiemdziesiątego roku życia, więc doradcy sugerują jej, aby już teraz zaplanowała swój pogrzeb. Przygotowania te, znane jako Operacja London Bridge, wzbudzają w Elżbiecie refleksje o śmierci oraz ewentualnej abdykacji.

W odcinku finałowym powracają Claire Foy i Olivia Colman, wcielające się w Elżbietę w poprzednich sezonach. Pojawiają się jako personifikacje głosu sumienia zastanawiającej się nad przejściem na emeryturę królowej, a także towarzyszą jej w finałowej scenie.

Jako że akcja serialu kończy się w 2005 roku, na ekranie nie ukazano ostatnich chwil ani pogrzebu zmarłej w 2022 roku królowej. Zdecydowano się jednak oddać hołd monarchini w końcowej, symbolicznej scenie. Widzimy w niej wiernie odtworzoną trumnę, w której została pochowana Elżbieta, a w tle słyszymy pieśń odgrywaną na jej pogrzebie. Wcielająca się w królową Imelda Staunton udaje się w stronę rozświetlonego wyjścia z Opactwa Westminsterskiego, a żegnają ją ubrane w czerń Olivia Colman i Claire Foy.

Szósty sezon stanowi definitywne zakończenie serialu „The Crown”. Choć nie doczekamy się 7. sezonu, to showrunner Peter Morgan ma już pomysł na prequel, opowiadający o wcześniejszych dziejach brytyjskiej monarchii.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule
Oczekiwanie na obraz okładki

The Crown

TV show

Powiązane tematy
O autorze

Michał Angutek

Współpracownik

Komentarze