Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Śródziemie: Cień Wojny - walka: jak walczyć, wybór umiejętności

Tajniki potyczek i najlepsze umiejętności oraz ulepszenia.

System walki w grze, o ile nie jesteś zaznajomiony z jej pierwszą częścią, może początkowo przyprawić o niemały ból głowy. Bazuje on na kombinacjach różnych przycisków, które jednak dobieramy według własnego stylu gry.

Podstawowe ruchy są jednak wystarczające, aby poradzić sobie z większością potyczek, choć w przypadku walki z kapitanami, będzie już znacznie trudniej. Do podstawowych ruchów głównego bohatera należą:

  • uderzenie mieczem lub ciche zabójstwo sztyletem: □ / X
  • unik lub skok: X / A
  • blok i kontratak: ∆ / Y
  • dominacja przeciwnika lub ruch specjalny: ○ / B.

Pamiętaj, że w większości potyczek nad wrogimi postaciami będą wyświetlały się krótkotrwale ikony przycisków. Musisz je wówczas naciskać, aby uniknąć ciosu lub go skontrować. W tym drugim przypadku ikona kontry w ostatniej chwili podświetla się na niebiesko.

Jeśli dobrze wyczujesz moment i wciśniesz przycisk właśnie wtedy, masz sporą szansę na nie tylko odbicie ataku nieprzyjaciela, ale także powalenie go na ziemię lub zadanie innego, mocnego ciosu, co zwiększy znacznie twoją przewagę w walce.

Na wciśnięcie odpowiedniego przycisku będziesz miał zaledwie ułamek sekundy.

Gdy nieprzyjaciół jest coraz więcej i powoli stajesz się otoczony, bardzo istotne są szybkie odskoki i oddalenie od walki. Wówczas możesz posłać kilka szybkich strzał z łuku lub rzucać młotkami. Pamiętaj, że w jednym momencie możesz mieć zaledwie kilka sztuk amunicji tego typu.

Szukaj świetlistych strzał w świecie gry, aby uzupełniać zapasy. Takie miejsca są również zaznaczone ikoną strzały na twojej minimapie w lewym dolnym rogu ekranu.

Miejsca do uzupełniania strzał są bardzo dobrze widoczne i rozsiane po całym świecie gry.

Wraz z kolejnymi poziomami doświadczenia i wykonywaniem innych aktywności różnego typu, będziesz zyskiwał specjalne punkty, za pomocą których odblokujesz umiejętności ich ulepszenia. Dzięki nim rozwiniesz wachlarz swoich ruchów i staniesz się lepszym wojownikiem. Warto wiedzieć, które umiejętności rozwijać na samym początku zabawy.


Najlepsze umiejętności na start - jakie wybrać

Drzewko umiejętności w grze podzielone jest na sześć różnorodnych kategorii. Ostatnie z nich, historia, jest odblokowywane niemal całkowicie automatycznie, wraz z postępami poczynionymi w grze. W pierwszych godzinach gry warto inwestować przede wszystkim w podstawowe umiejętności z kategorii walka.

Im szybciej je skompletujesz, tym łatwiejsza będzie gra po wejściu w drugi akt opowiadanej historii. Początkowo nie zajmuj się jednak ulepszeniami umiejętności, czyli dodatkowymi gniazdami przy każdej z podstawowych sztuczek. Potem warto szczególnie zainteresować się umiejętnościami wymienionymi poniżej.

Przykładowe drzewka umiejętności.
  • Elfia zwinność wraz z ulepszeniem Lekkonogi - umożliwi ci to sprawniejsze poruszanie się oraz niemal bezgłośne podbieganie do wrogów, co powinni docenić szczególnie ci, którzy lubią zakradać się za plecy nic nie spodziewających się przeciwników. Umiejętność znajdziesz w grupie drapieżnik.
  • Mroczny cios - co prawda znajduje się na samym końcu łańcucha ulepszeń z dystansu, ale warto dążyć do niego od niemal początków gry. Pozwoli ci nie tylko szybko doskakiwać do nieprzyjaciół i błyskawicznie ich unicestwiać, ale przy okazji będziesz mógł dzięki temu dość szybko oddalić się od centrum dużej walki.
  • Szybki rzut oraz warianty jego ulepszeń - pozwala na wyrzucenie sztyletu lub kilku ich sztuk w kierunku przeciwników. Przydaje się, gdy duża grupa naciera na ciebie, a potrzebujesz jeszcze nieco czasu, zanim rzucisz się w wir walki. Ulepszenie należy do grupy upiór.
  • Elfie światło - do tej samej grupy należy specjalny atak obszarowy, który możesz uruchomić po napełnieniu paska mocy. Atak tego typu osłabi wielu przeciwników w niewielkim promieniu lub nawet zabije tych, którzy zdążyli być przez ciebie wcześniej znacznie zranieni.
  • Jeździec karagorów i graugów - wspominamy o tej umiejętności na końcu, lecz nie jest najmniej ważna. Im wcześniej zdobędziesz umiejętność poskramiania dzikich zwierząt, tym większą przewagę zyskasz w walce. Wierzchowce nie tylko sprawią, że będziesz poruszał się szybciej, ale będziesz mógł na nich używać cały czas mocnych ataków glewią. Jazda wierzchem doda ci także przewagę podczas zadań, w których wymagane jest dostanie się w jakieś miejsce w ciągu danego czasu. Umiejętności te należą do grupy jeździec.


Pamiętaj, że podczas odblokowywania umiejętności głównych musi zostać zachowana ich przewidziana kolejność: od lewej do prawej. Nie można odblokować drugiej umiejętności z danej kategorii bez wcześniejszego odblokowania pierwszej. Analogicznie wygląda to przy kolejnych umiejętnościach.

Komentarze